Mądry projekt domu jest fundamentalnym etapem budowy Twojego wymarzonego domu.

Absolutnie nie powinieneś więc oszczędzać na nim zarówno kapitału, jak i własnego czasu. Od dobrego i przemyślanego projektu Twojego przyszłego domu zależeć będzie, czy spełni on Twoje oczekiwania, potrzeby oraz preferencje. W zasadzie od projektu zależy niemal wszystko, co nastąpi w kolejnych etapach budowy. Najpierw musisz zastanowić się czy interesują Cię domy parterowe czy domy z poddaszem użytkowym, następnie powinieneś określić jaka powierzchnia użytkowa Cię interesuje. W internecie można znaleźć gotowe projekty domów jednorodzinnych o różnej powierzchni użytkowej, o różnej bryle, różni je również kształt dachu oraz kąt nachylenia dachu. Mamy szeroki wybór gotowych projektów domów jednorodzinnych. Niestety gotowe projekty domów jednorodzinnych nie zawsze nam odpowiadają, ponieważ musismy pamiętać, że wybór projektu musimy dostosować do miejscowego planu zagospodarownia przestrzennego oraz na etapie decyzji jaki dom chcemy wybudować ważna jest szerokość działki. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możemy znaleźć takie informacje jak: rodzaj dachu, kąt nachylenia dachu, kolorystykę elewacji oraz kolorystykę dachu. Maksymalną wysokość budynku oraz udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej, która powinna się znaleźć na naszej działce. Jaks się okazuje gotowe projekty domów jednorodzinnych nie zawsze pasują na naszą działkę, wówczas najelpiej jest zdecydować się na wykonanie indywidualnego projektu domu, który będzie dostosowany do naszej działki oraz naszych wymagań. Indywidualne projekty domów zazwyczaj są droże niż gotowe projekty domów, ale wybór projektu domu i jego przygotowanie jest najważniejszym etapem podczas budowy domu i na tym etapie nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ musimy pamiętać, że to jest projekt naszego domu, w którym spędziemy wiele czasu i budujemy go dla naszej rodziny. Jeśli interesują nad domy parterowe i szukamy w internecie gotowych projektów domów parterowych, to powinniśmy zwrócić uwagę na minimalne wymiary działki, na których możemy taki dom postawić, ponieważ domy parterowe cechują się większą powierzchnią zabudowy niż domy z poddaszem użytkowym. Projekty domów parterowych zawierają również kąt nachylenia dachu oraz wysokośc, a to jest bardzo ważne, by dopasować te dane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy warunków zabudowy wydanych przez Urząd Miasta. Naszym zdaniem każdy projekt domu pownien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, a gotowe projekty są tylko dla klientów zdecydowanych na konkretny projekt domu i przeglądnęli projekty domów podobne do wybranego. Jeśli jednak kupisz gotowy projekt domu i tak u architekta mussisz wykonać adaptację projektu. Wówczas architekt może wprowadzić zmiany w projekcie jeśli się na takie zdecydujesz.

Właściwie wykonany projekt domu pozwoli Ci zaoszczędzić górę pieniędzy, ogrom czasu oraz masę niepotrzebnego stresu na późniejszych etapach budowy. Zainwestuj w przemyślany projekt wykonany przez dobrego architekta, a unikniesz wielu kosztownych błędów, których późniejsze naprawienie może kosztować fortunę i doprowadzić do opóźnień w oddaniu domu do użytku. Poniżej wskazujemy Ci najważniejsze błędy projektowe, których musisz unikać jak ognia:

Nieprzemyślenie rozkładu i wymiarów pomieszczeń

Niezwykle często popełnianym błędem projektowym jest nieprzemyślenie rozkładu oraz wymiaru pomieszczeń. Nawet jeśli projekt domu na rzutach prezentowałby się pięknie, przestronnie i funkcjonalnie, to gdy będziesz na etapie urządzania domu, rzeczywistość może spaść na Ciebie jak grom z jasnego nieba i wówczas okazuje się, że projekty domów, które przeglądałeś przed wyborem tego Twojego wymarzonego projektu domu są źle zwymiarowane i projekt domu miał umieszczoną szafę w sypialni, a podczas budowy okazuje się, że nie ma wystarczająco miejsca, by umieścić taką szafę w tamtym miejscu.

Dopiero wtedy uzmysłowisz sobie, że projekty domu, które przeglądałeś, a później ten wybrany projekt domu początkowo wydawał się idealny, w rzeczywistości jest niepraktyczny i zły, a Twój dom nie pomieści wszystkich mebli i wyposażenia przedstawionego na rzutach projektowych. Wyobrażasz sobie swoją frustrację w takiej sytuacji?

Doskonałym wręcz tego przykładem są obecnie niezwykle popularne domy o metrażu oscylującym w granicach 60 metrów. Bardzo często projekty domów o takiej powierzchni użytkowej zakładają umieszczenie w nich nawet trzech pokojów sypialnianych z trzema dużymi szafami oraz przestronnego salonu z otwartą kuchnią (nieraz umieszczoną w projekcie z wyspą kuchenną!). Od razu widać, że coś tu nie gra, prawda? Gdzie istnieją takie domy o takim metraży, które to wszystko pomiesczą?

Niestety wielu prywatnych inwestorów nie zauważa podczas realizacji, że pokój w takim budynku ma powierzchnię ok. 8 m 2 , czyli niewiele większą od schowka na miotły. Trudno więc oczekiwać, że zmieści on przestronną, 3-drzwiową szafę wraz z biurkiem i łóżkiem, które znalazły się w projekcie.

Gdy po na późniejszych etapach budowy zorientujesz się, że pokoje w Twoim wymarzonym domu są zbyt małe, będzie już za późno, żeby wprowadzić zmiany. Na tym etapie dramatyczne próby powiększenia domu będą kosztować Cię majątek, ponieważ będziesz musiał liczyć się nie tylko z kosztem dodatkowych materiałów budowlanych, ale również z droższą robocizną, wykonaniem drogiego projektu zamiennego oraz długą przerwą w budowie.

Brzmi jak sytuacja z Twojego najgorszego horroru? Poczekaj, bo to dopiero pierwszy błąd, jaki możesz popełnić podczas budowy własnego domu, a liczba czyhających na Ciebie pułapek jest niemal niezliczona.

Stworzyliśmy dla Ciebie krótką listę aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę na etapie projektowania pomieszczeń w domu. Poniżej wskazujemy Ci też przykładowe, rekomendowane powierzchnie pomieszczeń dostosowanych do potrzeb czteroosobowej rodziny, byś nie musiał przeglądać dziesiątek stron projektów domów, by znaleźć jakie wymiary pomieszczeń są najczęściej stosowane. Domy budowane na podstawie indywidualnego projektu domu cechują się idealnym zwymiarowaniem pomieszczeń odpowiednio dobranym pod klienta. Powierzchnia użytkowa pomieszczeń jest bardzo ważna i musi zostać dostosowania do sytuacji rodzinnej klienta oraz jego preferencji.

Jaką powierzchnię powienien mieć salon?

Pokój dzienny jest najważniejszym miejscem w każdym domu. Pomieszczenie to powinno być więc najbardziej przestronne, funkcjonalne, komfortowe i naprawdę dokładnie przemyślane.

W salonie zazwyczaj spotykają się w ciągu dnia wszyscy domownicy oraz przyjmuje się w nich zaproszonych gości. Salon musi więc być komfortowy i stanowić wspaniałą wizytówkę Twojego wymarzonego domu. Twój przyszły salon powinien mieć powierzchnię co najmniej 18 m 2, o ile nie przewidujesz w nim dodatkowego miejsca do spożywania posiłków. Praktyczniejszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest jednak zaprojektowanie większego salonu połączonego z jadalnią. Takie pomieszczenie powinno mieć minimum 24 m 2 powierzchni.

Najmniejsza szerokość pomieszczenia, ze względu na wymiary mebli i kompletów wypoczynkowych, powinna wynosić 360 cm. Na przejścia pomiędzy meblami powinieneś zagospodarować nie mniej niż 70 cm. Dzięki temu będziesz mógł wraz z rodziną komfortowo użytkować pokój dzienny. Na etapie projektowania wymarzonego domu powinieneś też przemyśleć ustawienie mebli oraz sprzętu RTV. Jest to niezbędne do właściwego i funkcjonalnego zaprojektowania instalacji elektrycznej, którą powinien zawierać projekt domu. Przecież nie chcesz później ciągnąć przedłużaczy lub przerabiać instalacji elektrycznej w nowo wybudowanym domu, żeby móc podłączyć telewizor czy sprzęt grający, prawda? Niestety bardzo często gotowe projekty domów zawierają jedynie podstawowe informacje na temat rozmieszczenia instalacji elektrycznej, czy instalacji wodno kanalizacyjnej i na etapie projektowania musimy wykonać nowy projekt instalacji. Decydując się na indywidualny projekt domu możemy być pewni, że projekt instalacji zostanie dobrze przygotowany i będzie dostosowany do naszych preferencji. Wśród projektów domów możemy się zdecydować na projekt wykonawczy, wówczas architekt wykona za nas całą pracę i nie musimy się martwić o projekt wnętrz.

Jadalnia jako osobne pomieszczenie?

Jeżeli zdecydujesz się na zaprojektowanie oddzielnej jadalni, powinieneś zarezerwować na nią co najmniej 9 m 2. Pamiętaj, że tradycyjne stoły do jadalni wraz z kompletem krzeseł zajmują sporo miejsca. Znormalizowana szerokość samego stołu, który pomieści czteroosobową rodzinę, wynosi ok. 80 cm. Dlatego też minimalna szerokość komfortowej jadalni powinna wynosić nie mniej niż 240 cm.

Jaka powinna być powierzchnia sypialni?

Przeglądając projekty domów zwróć uwagę na ilość sypialni. Jeszcze przed etapem projektowym powinieneś zastanowić się, ilu sypialni będziesz potrzebował. W przypadku czteroosobowej rodziny optymalnym rozwiązaniem są cztery pokoje sypialniane: jedna sypialnia główna, dwa pokoje sypialniane (dla dzieci) oraz jeden pokój dodatkowy, który może służyć jako pokój dla gości lub gabinet.

Powierzchnia każdego z pokoi sypialnianych powinna wynosić:

  • od 12 m 2 do 14 m 2 (pokój, w którym zaplanujesz umieszczenie dwóch łóżka),
  • od 9 m 2 do 11 m 2 (pokój, w której zaplanujesz umieszczenie jednego łóżka).

Musisz również pamiętać, żeby już na etapie projektowym przewidzieć możliwość umieszczenia w każdym z pokoi sypialnianych szafy wnękowej o głębokości ok. 60 cm, zazwyczaj projekty domów mają umieszczone szafy w pokojach, ale musisz pamiętać, projekty domów posiadają przekłamane wartości powierzchni użytkowych.

Podczas projektowania sypialni możesz łatwo i całkowicie nieświadomie popełnić kilka błędów. Na wielu gotowych projektach często napotkamy problemy, jakim są brak miejsca na szafy w sypialniach oraz niepraktyczne rozmieszczenie okien i drzwi, co utrudnia komfortowe i funkcjonalne umeblowanie pokoju.

D) Kuchnia

Kuchnia to kolejne niesamowicie ważne pomieszczenie, któremu warto poświęcić sporo uwagi i projekt rozmieszczenia kuchni musi być dobrze przemyślany. Jeśli chcesz umieścić niewielki stół w swojej wymarzonej kuchni, pomieszczenie to powinno mieć wymiary nie mniejsze niż 8 m2. Jeżeli chciałbyś komfortowo spożywać w niej posiłki, musisz przeznaczyć na kuchnie co najmniej 12 m2.

Bardzo ważne jest to, żebyś podczas projektowania kuchni zastanowił się nad układem mebli oraz rozmieszczeniem sprzętów AGD. Ma to istotny wpływ na zaprojektowanie i rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej w Twoim domu.

Jeśli poświęcisz projektowi kuchni więcej czasu, to zaoszczędzisz potężne ilości pieniędzy na aktualizowanie i tworzenie nowych projektów wewnętrznych instalacji mediów.

Czy słyszałeś o tzw. kuchennym trójkącie roboczym? Jeśli nie, to całkiem prawdopodobne, że na etapie projektowania pomieszczenia kuchennego nieświadomie popełniłbyś kolejny błąd.

Ważnym aspektem ergonomicznym przy projektowaniu kuchni jest zachowanie tzw. trójkąta roboczego. Jest to ustawienie podstawowych elementów wyposażenia kuchni na wierzchołkach trójkąta. Wyposażeniem, które stanowić będzie wierzchołki trójkąta roboczego, jest:

  • lodówka,
  • zlewozmywak,
  • płyta kuchenna i piekarnik.

Dzięki przestrzeni roboczej wpisanej w trójkąt zachowasz maksymalnie komfortowy i sprawny sposób działania w przestrzeni kuchennej. Kuchnia jest pomieszczeniem dla którego warto zlecić wykonanie projektu wnętrz, by była funkcjonalna i przemyślana.

E) Łazienka i WC

Zaprojektowanie komfortowej i funkcjonalnej łazienki oraz dodatkowego WC w Twoim przyszłym domu zdecydowanie podwyższy komfort jego użytkowania – tym bardziej przy czteroosobowej rodzinie.

Dla łazienki z WC powinieneś zaplanować minimalnie 4 m2 przestrzeni, a na oddzielne WC musisz przeznaczyć około 1,5 m2. Bardzo ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia sanitariatów w łazienkach na etapie projektowania, ponieważ zgodnie z planem powinieneś mieć wykonany projekt instalacji wewnętrznych w domu, żeby – tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie tracić mnóstwa czasu ani pieniędzy na tworzenie dodatkowych projektów instalacji wewnętrznych na etapie budowy domu.

Niezwykle często popełnianym błędem przez architektów przy projektowaniu łazienki jest niezaplanowanie miejsca na prysznic. Obecnie często projektuje się wąskie łazienki zlokalizowane pomiędzy innymi pomieszczeniami. Pozwala to optymalnie wykorzystać powierzchnię budynku. Jednak zazwyczaj na końcowej ścianie w takiej łazience znajduję się okno i wówczas w tak zaprojektowanej łazience nie ma miejsca na umieszczenie prysznica. Projekt wnętrz łazienki nie będzie zbyt dużym wydatkiem, a może okazać się bardzo pomocny przy wykańczaniu łazienki.

F) Komunikacja

Przyjmuje się, że powierzchnia wszystkich korytarzy, holu i wiatrołapu w domu jednorodzinnym powinna wynosić około 15% powierzchni netto domu. Jeśli hol i korytarz pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną, ale przykładowo w korytarzu rozplanowałeś ciąg szaf, a otwarty hol powiększa przestrzeń salonu, wówczas należy przeznaczyć na te pomieszczenia więcej powierzchni.

Na etapie projektowania powinieneś dokładnie zastanowić się także nad rozmieszczeniem schodów. Przecież nie chcesz, żeby w Twoim wymarzonym domu schody przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu Twojej rodziny, prawda?

Projekty domów niedostosowane do działki

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem podczas etapu projektowania jest niedostosowanie projektu domu do działki, na której ma ten dom powstać.

Wybierając projekt domu, musisz pamiętać, że możliwości budowy ogranicza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy wydane dla Twojej działki. Jeśli nie zapoznasz się z tymi ograniczeniami przed zainwestowaniem w projekt, może okazać się, że nie będziesz mógł wybudować domu z projektu na swojej działce i tym samym zmarnujesz swój czas oraz pieniądze wydane na zakup projektu. Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj posiadają podstawowe informacje dostępne na stronie internetowej, a więc warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i szukać tylko takich projektów, które spełniają wymogi.

Warto również skorzystać z usług dobrego i doświadczonego architekta, który przez rozpoczęciem projektowania domu dokładnie zapozna się ze wszelkimi wymaganiami, które są zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych dla Twojej działki. Na podstawie tych wymogów prawnych i zgodnie z Twoimi potrzebami zaprojektuje dla Ciebie wymarzony dom, który będziesz mógł wybudować na posiadanej działce. Architekt może również przygotować dla Ciebie projekt domu na podstawie wielu projektów domów, które Ci się podobają i stworzyć idelany dla Ciebie projekt.

Powinieneś zwrócić uwagę, że powierzchnia zabudowy powinna zostać dostosowana do wielkości działki. Jeżeli powierzchnia zabudowy jest równa lub większa 40% powierzchni działki, proporcja ta będzie wyjątkowo niekorzystna i po wyznaczeniu miejsca na podjazd i parking może okazać się, że nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać wszystkich walorów mieszkania w domu z ogrodem (wyjątkiem jest zwarta zabudowa na małych działkach w centrum miast). Gdy dom zajmuje więcej niż 50% powierzchni zabudowy to znak, że powinieneś pomyśleć o budowie domu o mniejszej powierzchni – przykładowo z poddaszem czy piętrowego budynku o mniejszej powierzchni zabudowy.

Na etapie projektowania musisz również odpowiednio wcześnie zastanowić nad usytuowaniem domu na działce. Zazwyczaj doradzamy, żeby pokoje dzienne i sypialnie umieszczone zostały od strony ogrodu, a wejście do domu, kuchnia, pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze zostały umieszczone od strony ulicy. Zalecamy, aby dążyć do tego, aby dom miał swoją stronę ogrodową osłoniętą od ulicy czy sąsiadów.

Między innymi dlatego również powinieneś skorzystać z usług doświadczonego architekta, który doradzi Ci jak mądrze i funkcjonalnie ustawić dom na działce, żebyś Ty i Twoja rodzina mogła w pełni korzystać z uroków posiadania własnego ogrodu i tarasu.

Zakup gotowego projektu z internetu bez adaptacji

Trzecim błędem popełnianym przez gros osób, które rozważają budowę swojego wymarzonego domu, jest zakup gotowego projektu z internetu, a można tam znaleźć również projekty domów w bardzo atrakcyjnej cenie i pozostawanie w świadomości, iż po takim zakupie mogą one rozpoczynać budowę wymarzonego domu.

Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak łatwo i prosto. Wszystkie projekty domów zakupione w internecie muszą jeszcze trafić do architekta, który wykona adaptację oraz zajmie się właściwym umiejscowieniem domu na Twojej działce.

Zazwyczaj dopiero na tym etapie osoby, które kupiły gotowy projekt, orientują się, że chciałyby dokonać kilku „drobnych zmian” w projekcie. Próby wprowadzenia tych zmian przez architekta powodują, że za usługi specjalisty należy zapłacić o wiele, wiele więcej, niż początkowo zakładano.

Powoduje to, że gdy podsumujesz koszt, który wydałeś na zakup gotowego projektu oraz dodatkowe koszty usług architekta, okaże się, że wydatki będą zbliżone, a nawet o wiele wyższe od kosztu, który poniósłbyś, projektując wymarzony dom od podstaw. Poza tym projektując dom od podstaw u doświadczonego architekta, mógłbyś dodatkowo skorzystać z jego wielu cennych rad, które później pozwoliłby Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy na etapie budowy domu.

Czy warto kupić indywidualny projekt domu czy zdecydować się na jeden z projektów domów dostępnych w internecie?

Z pełnym przekonaniem możemy zagwarantować Ci, że na projekcie domu nie warto oszczędzać, ponieważ zazwyczaj są to pozorne oszczędności, które mogą wprowadzić Cię w duże i kosztowne problemy. Planując wymarzony dom, zdecydowanie powinieneś więc skorzystać z usług doświadczonego architekta, który doradzi Ci w wielu kwestiach związanych z wyglądem oraz funkcjonalnością przyszłego domu i oszczędzi Ci mnóstwo czasu i pieniędzy na naprawę błędów, które zostały poczynione na etapie projektowania. Dobry architekt wsłucha się w Twoje potrzeby i weźmie pod uwagę Twoje możliwości finansowe, dzięki temu zyskasz projekt wymarzonego i funkcjonalnego domu dostosowanego do Twojego budżetu. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.ekstraprojekt.pl by skorzystać z doświadczenia naszych architektów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież