Przy okazji wyboru nowego lub rozbudowy już istniejącego systemu wentylacyjnego, niezwykle ważne jest dobranie poszczególnych elementów, by dobrze współpracowały one z kubaturą budynku. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb cieplnych domu lub innego obiektu, a przy okazji zapewni czyste powietrze, filtrując to napływające z zewnątrz lub usuwając szkodliwe związki z powietrza znajdującego się wewnątrz obiektu. Tego typu działania wymagają jednak rozbudowanej automatyki, która umożliwia łatwe sterowanie systemem wentylacji czy klimatyzacji, co zapewni komfort i poprawne działanie całej instalacji. Sprawdź, jakie elementy automatyki wentylacyjnej i klimatyzacyjnej są niezbędne przy okazji poprawnego użytkowania czy późniejszej konserwacji tego typu systemów.



Łatwe w obsłudze sterowniki do grzejników elektrycznych

Choć ogrzewanie za pomocą prądu nie jest tak popularne jak piece C.O. czy różnego rodzaju pompy ciepła, to jednak stanowi dobrą alternatywę dla wspomnianych rozwiązań, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach czy pojedynczych pokojach. Grzejniki elektryczne stanowią doskonałe uzupełnienie już istniejącej instalacji grzewczej, jednak przy okazji ich montażu, warto pamiętać o właściwym zarządzaniu mocą tego typu instalacji. Duża liczba urządzeń podpiętych do jednego gniazda lub zbyt wysoki pobór mocy mogą doprowadzić do awarii całej instalacji elektrycznej. Z tego właśnie powodu konieczne jest zastosowanie elementów automatyki, a jednym z nich jest sterownik do nagrzewnic elektrycznych.

Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie, dlatego uznawany jest za część automatyki wentylacji. Przykładowo, trójfazowy sterownik do grzejników elektrycznych EKR15.1 może pracować pod maksymalnym obciążeniem 27 kW, z czego do 15 kW przeznaczanych jest na sterowanie nagrzewnicą, a 12 kW znajduje się na wyjściu układu, do którego dodatkowo podłączony jest stycznik, co pozwala na lepszą kontrolę. Urządzenie może działać jako regulator PI lub P i automatycznie dostosowuje swój tryb sterowania do wymagań danego obiektu, dlatego dobrze sprawdzi się przy okazji dynamicznych zmian temperatury.

W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji, konieczna może okazać się większa nagrzewnica, jak choćby REC 16, która przeznaczona jest do sterowania ogrzewaniem elektrycznym za pomocą algorytmu PID.

Nowoczesne systemy sterowania, czyli kontrolery i termostaty do montażu naściennego

Innym istotnym elementem automatyki wentylacyjnej i klimatyzacyjnej są różnego rodzaju urządzenia do sterowania parametrami danej instalacji. W przypadku instalacji grzewczej opartej o piec C.O. będzie to temperatury wody, jaka znajduje się w grzejnikach. Bardziej rozbudowane i wielofunkcyjne systemy, jak choćby pompy ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda, konieczne uwzględnienie jest dodatkowych czynników. Dlatego właśnie stosuje się rozbudowane, a zarazem proste w obsłudze systemy sterowania do central, które składają się z urządzeń do bezpośredniego lub pośredniego wpływania na parametry instalacji. Co to dokładnie oznacza?

Przykładowo kontroler TPC to nic innego jak ekran dotykowy, który połączony jest kablem o długości 13 m, z większą jednostką. Urządzenie można zamontować w niemal dowolnym miejscu budynku, a nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na kilka takich ekranów rozsianych po różnych częściach domów. Dzięki nim w łatwy sposób można sterować prędkością obrotową wentylatora znajdującego się na zewnątrz (przydatne w klimatyzacjach typu split i multisplit) czy temperaturą powietrza nawiewanego. Co więcej, kontroler TPC pozwala na zapisanie do 4 oddzielnie zaprogramowanych zdarzeń dla każdego dnia tygodnia.

Automatyka klimatyzacji Wrocław obejmuje również moduły do sterowania zdalnego – kontroler RVP485.1 wyposażony w ekran LCD umożliwia sterowania bezpośrednio przy urządzeniu, jak również dzięki specjalnemu pilotowi. Obudowa o klasie szczelności IP20 skutecznie chroni kontroler przed wilgocią czy zabrudzeniami, co sprawia, że można zamontować go również w zakładach pracy czy halach produkcyjnych, gdzie stosuje się systemy wentylacji.

Z kolei do łatwego sterowania temperaturą stosuje się termostaty i to zarówno te elektromechaniczne, jak i w pełni elektroniczne. Te ostatnie mają zazwyczaj duży ekran cyfrowy, a nowsze modele zostały wyposażone w dotykowy wyświetlacz LCD dla łatwego sterowania czy ustawienia odpowiedniego programu.

Przetworniki i przemienniki

System klimatyzacji i wentylacji wymaga do poprawnego działania kilku wielu elementów, a jednym z nich jest przetwornik. W Centrowent znaleźć można rozbudowane przetworniki temperatury i ciśnienia, które pozwalają nie tylko na pomiar, ale również konwersję mierzonego parametru na analogowy sygnał wyjścia, co ułatwia późniejsze przetwarzania uzyskanych informacji.

Z kolei falownik stosowany jest wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z silnikiem elektrycznym. Wspomniany element automatyki pozwala na utrzymanie stałego napięcia w układzie lub regulację prędkości obrotowej wentylatora. Co więcej, zabezpiecza on przed powstaniem zwarcia w układzie w wyniku nagłego wzrostu wartości napięcia lub prądu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież