Baseny ogrodowe to nie tylko wygoda podczas upalnego lata i doskonała rozrywka. To również obowiązek związany z utrzymaniem prawidłowej czystości wody. Zapewnia to nie tylko komfort użytkowania, ale również należyte bezpieczeństwo. Co więcej, właściwe działania pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów w postaci częstej wymiany wody w basenie.

Przede wszystkim filtrowanie

Filtrowanie wody w basenie jest konieczne, by utrzymać zbiornik w należytej czystości. Wpływa to dodatkowo na wiele czynników. Brudna i zanieczyszczona woda to również bakterie i zarazki. Jak to działa? Niezbędne jest zatem odpowiednie urządzenie. Sercem całego sprzętu jest pompa, do której podłączone są filtry basenowe. Należy jednak mieć na uwadze, że pompa musi być dobrana odpowiednio do wielkości basenu. Tylko wtedy urządzenie spełni swoją funkcję i dokładnie oczyści wodę. Istotna jest również moc, by skrócić proces filtracji. Decydując się na wybór pompy należy również brać pod uwagę trwałość i żywotność urządzenia. Mimo, że zazwyczaj pompa pracuje tylko w sezonie, nie warto kupować najtańszych urządzeń. To najczęściej pompy słabej jakości, które szybko tracą swoje możliwości. Co więcej, istotna jest również obudowa, która musi być odporna na ciągły kontakt z nieczystościami. Warto również wspomnieć o generowanym hałasie. Pompy lepszej jakości pracują cicho, nie zakłócając przy tym spokoju mieszkańców.

Brak filtrowania - następstwa

Oczyszczanie wody w basenie warto wykonywać systematycznie. Jeśli jednak woda wyraźnie mętnieje to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Za taki stan rzeczy odpowiadają najczęściej liście i owady. Można w związku z tym przykrywać kąpielisko, by ograniczyć zanieczyszczenia.

Kolejny problem to woda w odcieniu zieleni. Na takie ryzyko narażone są baseny położone w nasłonecznionych miejscach. To idealne środowisko do rozwijania się glonów, a pierwszą oznaką jest śliski nalot na ścianach i dnie basenu.

Równie istotny jest zapach wody. Jeśli zaczyna brzydko pachnieć to informacja, iż w wodzie rozwija się flora bakteryjna. To proces gnilny wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli jeszcze nie masz własnego basenu i szukasz wyczerpujących informacji przed jego zakupem, wiele interesujących artykułów na ten temat przeczytasz bezpośrednio na stronie producenta domowych basenów i jacuzzi - Hydropool

Jak dbać o wodę w basenie?

Wodę można uzdatniać na wiele sposobów. Jednym z nich jest chlorowanie. To doskonały sposób, by zachować czystość wody oraz uniknąć rozwijania się bakterii. Należy również możliwie często czyścić basen. Stąd trzeba wyławiać wszelkie zanieczyszczenia od razu, by uniknąć procesu gnilnego. Wygodnym rozwiązaniem jest przykrywanie tafli wody z pomocą mat. Istotne są również wszelkie wskazówki producentów. Zalecają oni bowiem, by co tydzień do basenu dopuszczać 5% czystej wody. Zużytą można oczywiście wykorzystać do podlania ogródka lub trawy. Może ona również posłużyć do przepłukania wszystkich filtrów.

 

Basen w ogrodzie daje przyjemne ochłodzenie podczas upałów. To również doskonała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak, aby w pełni cieszyć się z dobrodziejstw kąpieliska, należy o nie odpowiednio dbać. Wszelkie filtry są nieodzowne, by woda przez długi czas była czysta i pozbawiona bakterii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież