Zima za pasem i należy pamiętać o tym, że dla wielu konstrukcji, w tym również dla pokrycia dachu, jest to najbardziej niesprzyjająca pora roku. Dowiedz się, jakie zabiegi warto wykonać na dachu przed zimą, aby przez kilka zimowych miesięcy być spokojnym o stan techniczny dachu swojego domu.






Zimowe zagrożenia dla dachu

Zima jest bardzo wilgotną porą roku. Opady śniegu występują naprzemiennie z opadami deszczu lub marznącego deszczu. Woda, która dostanie się wgłąb struktury niezaimpregnowanej dachówki, w wyniku zamarznięcia zwiększa swoją objętość i może doprowadzić do rozsadzenia dachówki. Taka sytuacja może powodować dostawanie się wilgoci elementów poszycia, w efekcie czego konieczna może okazać jego kosztowna wymiana.

Obecna zimą wilgoć sprzyja postępowaniu korozji, a także sprawia, że nasiąknięta nią dachówka staje się środowiskiem przyjaznym dla mchów i porostów. Dlatego też warto przed zimą pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu pokrycia przed działaniem wilgoci.

Dokładnie skontroluj stan dachu przed zimą

Aby móc podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia dachu przed skutkami działania zimowych warunków, należy najpierw dokładnie skontrolować jego stan techniczny. Pozwoli to wykryć wszelkie potencjalne usterki, które mogą postępować i prowadzić do dalszego spadku jakości pokrycia.

  • Sprawdź, czy na dachu są uszkodzone dachówki – jeśli znajdziesz choć jedną, natychmiast ją wymień. Przez uszkodzoną dachówkę do głębszych warstw poszycia będzie dostawać się wilgoć, natomiast mróz może spowodować jej całkowite zniszczenie.

  • Oceń poziom zabrudzeń – na dachówkach ceramicznych i cementowych zwróć uwagę szczególnie na obecność mchów i porostów. Gromadzą one wilgoć, przez co dachówki mają z nią nieustanny kontakt. Natomiast na blachach i blachodachówkach dużym zagrożeniem są zanieczyszczenia emisyjne, np. sadza, która obniża ich jakość. W razie zabrudzeń konieczne będzie mycie dachów.

  • Sprawdź, czy farba dokładnie pokrywa blaszany dach – odsłonięte fragmenty blachy będą bezpośrednio narażone na postępowanie korozji. Farba może łuszczyć się na przykład pod wpływem promieni UV, których ilość latem jest największa. Jeżeli przed zimą na dachu pojawiły się odsłonięte fragmenty blachy, niezbędnym zabiegiem będzie malowanie dachów.

  • Sprawdź stan orynnowania – rynny powinny szczelne i drożne. W przeciwnym razie, w przypadku wystąpienia mrozów, może dojść do ich rozsadzenia przez zamarzającą wodę.

Regularnie konserwuj dach

Zima to pora roku, podczas której zjawiska atmosferyczne mogą mieć dużą intensywność – mowa tu o intensywnych opadach czy silnych mrozach. Dlatego właśnie potrafi być tak niebezpieczna dla pokrycia dachu. Raz na kilka sezonów warto zadbać o kompleksową konserwację dachu, która pozwoli uniknąć niespodziewanej konieczności wymiany pokrycia, która wiązałaby się z ogromnymi kosztami.

Kompleksowa konserwacja dachu składa się z trzech kroków:

  • czyszczenia – środki czyszczące i biobójcze pomagają zmiękczyć i usunąć zabrudzenia, a także pozbyć się zarodników porostów;
  • malowania – metoda hydrodynamiczna pozwala pokryć dach równomierną warstwą ochronnej farby;
  • impregnacji – nałożenie niewidocznej warstwy ochronnej zniweluje na kilka lat działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Koszt takiej kompleksowej konserwacji dachu wyniesie znacznie mniej niż wymiana pokrycia. Wykonanie jej raz na kilka-kilkanaście lat jest zatem opłacalną inwestycją w jakość dachu i przedłużenie jego żywotności.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież