Kostka brukowa wpływa na efekt wizualny wielu miejsc. Stanowi pewnego rodzaju wizytówkę zagospodarowania przestrzennego. Czy będzie to otoczenie domu prywatnego, sklepu, firmy czy instytucji, zadecyduje w dużym stopniu o estetyce miejsca. Dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o ten aspekt. W tym celu pomocna okazać się może konserwacja kostki brukowej. Przyjrzyjmy się bliżej danemu zagadnieniu.


Konserwacja kostki brukowej

Konserwacja kostki brukowej pozwoli nam zachować trwałość produktu i wpłynie na jego prezencję. Dlatego chcąc jak najdłużej utrzymać dobrą kondycję danej nawierzchni, zastosujmy odpowiednie środki do jej impregnacji. Chyba, że zakupiona przez nas kostka brukowa została już zaimpregnowana na etapie produkcji. Jeżeli nie, powinniśmy o to zadbać jak najlepiej we własnym zakresie.


Konserwacja kostki brukowej zmniejszy jej chłonność, zapobiegnie powstawaniu wszelkich plam, zanieczyszczeń, grzybów, czy mchów. Wpłynie na estetykę nawierzchni, zachowując jej oryginalny wygląd. Sprawdźmy zatem jakie czynności należy podjąć przy konserwacji kostki brukowej.


Jak konserwować kostkę brukową?

Zanim podejmiemy się konserwacji kostki brukowej, należy zwrócić uwagę na datę jej produkcji, która znajduje się na etykiecie artykułu. Powinien upłynąć minimum miesiąc od wyprodukowania. Jeśli kostka brukowa jest czysta i nie posiada wykwitów, czyli białych nalotów powstałych w procesie dojrzewania betonu, możemy przejść do jej impregnacji. Pamiętajmy, że wysokie nasłonecznienie i wilgoć wpłynie niekorzystnie na proces konserwacji, dlatego wybierzmy do tego odpowiedni moment.


Przed położeniem impregnatu na kostkę brukową, należy ją dobrze oczyścić za pomocą wody pod ciśnieniem, a następnie po wyschnięciu usunąć wszelki kurz i ewentualne zanieczyszczenia. Tak przygotowana kostka, gotowa jest na impregnację.
Właściwa konserwacja kostki brukowej, odbywa się za pomocą impregnatu, który może być w postaci wałka z włosiem lub spryskiwacza ciśnieniowego.


Istotną rolę w całym procesie odegra wybór odpowiedniego impregnatu. Odrzućmy te na bazie wody, które dadzą krótkotrwały efekt. Dobrze sprawdzają się impregnaty polimerowe, które zapewnią skuteczne i długotrwałe działanie.
Trochę mniej trwałe, ale dające wyjątkowy efekt wizualny tzw. mokrej nawierzchni, gdzie kolor jest podkreślony, zapewniają impregnaty na bazie silikonu i butanolu.


Kostka brukowa – zalety konserwacji

Chcąc zadbać o piękny i naturalny wygląd kostki brukowej, zastosujmy do jej konserwacji odpowiednie preparaty. Jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie, to wybierzmy te z wyższej półki, gdyż taka inwestycja warta jest tego. Stworzymy wyjątkową wizytówkę otoczenia, które swoim wyglądem, przyciągnie uwagę innych.
Odpowiednia konserwacja kostki brukowej idealnie zabezpieczy powierzchnię przed nasiąkaniem wody, olejów czy innych uciążliwych płynów. Zapobiegnie powstawaniu korozji, przebarwień czy wszelkich wykwitów. To także doskonała ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych.


Konserwacja kostki brukowej zapewni pożądaną estetykę otoczenia. Pamiętajmy też, że jakość produktu odegra tu także znaczącą rolę. Dlatego warto zapatrzeć się u producenta, który zaoferuje nam kostkę dla wymagających, spełniającą najwyższe normy jakości.

https://pebia.pl/ - kostka dla wymagających

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież