Niewielka przestrzeń nie powinna być przeszkodą przy puszczaniu wodzy dekoratorskiej fantazji.

Jeśli tylko posłużymy się sprawdzonymi radami aranżacyjnymi, praktyczna i oryginalna kuchnia będzie na wyciągnięcie ręki. Jedno jest pewne: mała kuchnia to nie ograniczenie - to wyzwanie! Poznaj interesujące rozwiązania, triki i pomysły, które pomogą stworzyć Ci kuchnię marzeń nawet w bloku z wielkiej płyty.

Mała kuchnia: otwarta czy zamknięta?

Jeśli istnieje możliwość remontu, usunięcie ścian działowych na pewno spowoduje otworzenie kuchni na resztę mieszkania tj. najczęściej na salon czy przedpokój. W ten sposób nie tylko uzyskujemy powiększone, pełne światła pomieszczenie, ale i poszerzone ciągi komunikacyjne w domu. Niebagatelne znaczenie ma również pojawienie się nowych możliwości aranżacyjnych np. możemy śmiało zrezygnować z trudniejszej w obsłudze zabudowy jednostronnej na rzecz wygodniejszej - dwustronnej, a nawet wzbogacić wnętrze o kuchenną wyspę. 

Innym rozwiązaniem służącym przestronności - jeszcze na etapie projektowania mieszkania - będzie kuchnia połączona z resztą domu bezdrzwiowym przejściem. Pozostawienie otworu wejściowego bez drzwi lub wstawienie drzwi przesuwnych, pozwoli oszczędzić kilka centymetrów cennej przestrzeni, którą możemy przeznaczyć m.in. na organizację miejsca do przechowywania.

Idealne meble kuchenne w niedużym wnętrzu

Aranżacja kuchni w bloku - od czego zacząć? Niech pierwszym krokiem będą meble kuchenne. To one bowiem grają największą rolę w kształtowaniu przestrzeni. Wybieraj takie, które posiadają regulowane nóżki, które nie tylko ułatwią Ci sprzątanie, ale i nadadzą całej zabudowie lekkości. Odradzamy zajmowanie całej przestrzeni szafkami sięgającymi aż pod sufit - niepotrzebnie przytłoczą pomieszczenie. Rekomendujemy natomiast układanie sprzętów AGD w tzw. słupku - urządzenia ukryte za frontami sprawią, że kuchnia wyda się bardziej spójna i “poukładana”. 

Warto też myśleć o zagospodarowaniu kuchni nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Jeśli nie obawiasz się wrażenia chaosu, zdecyduj się na półki zamiast niektórych wiszących szafek. Jeżeli tylko poukładane na nich utensylia i ozdoby będą we wzorowym porządku, odbiór całej kuchni tylko na tym zyska. Aby wyeksponować kubki i chochelki, zaopatrz się w relingi, które zawisną w pewnej odległości od blatu roboczego.

Szafki w małych kuchniach

Jaka powinna być zabudowa szafkowa w kuchni o niewielkim metrażu? Na pewno sprytnie zorganizowana! Po pierwsze: skup się na tym, co na zewnątrz. Tradycyjne drzwiczki zastąp tymi harmonijkowymi, matowymi lub zupełnie transparentnymi przeszkleniami, tkanymi zasłonkami lub szafkami, które otwierają się ku górze. Po drugie: nie zapominaj o wnętrzu zabudowy. Co sprzyja porządkowi w kuchennych przyborach i naczyniach o różnych rozmiarach? Są to z pewnością pojemne szuflady z organizerami (nie tylko na sztućce, ale też na przyprawy itp.), a także obrotowe półki, dzięki którym zagospodarujesz nawet nieustawne kąty kuchni.

L, U, G, czyli typy zabudowy a aranżacja niewielkiej kuchni

Kształt pomieszczenia, które urządzamy, automatycznie narzuca wybór konkretnych rozwiązań. Zapoznaj się z najpopularniejszymi typami zabudowy i przenieś aranżacyjne triki na grunt własnej kuchni, nawet jeśli nie należy do tych największych.

Aranżacja kuchni w kształcie litery L

Dysponujesz wąską, za to długą kuchnią? Ułóż dolne szafki wzdłuż dłuższej ściany. Tym sposobem zyskasz pokaźny blat roboczy, “rozdzielony” zlewem i kuchenką. Na krótszej ścianie umieść jedną - dwie szafki, na których postawisz drobne AGD np. czajnik czy ekspres do kawy. Kuchnię w kształcie litery “L” zamyka zazwyczaj wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka. Górne szafki, jako część zabudowy meblowej, powinny zostać powieszone w odbiciu lustrzanym w stosunku do dolnych mebli, oczywiście pod kątem prostym. W tym kuchennym układzie zwróć szczególną uwagę na narożne szafki - aby zapewnić sobie komfort ich użytkowania, wybierz modele z wysuwanymi lub obrotowymi koszami.

Aranżacja kuchni w kształcie litery U

Aranżując pomieszczenie tego typu, najlepiej ustawić dwa równoległe względem siebie rzędy dolnych szafek oraz połączyć je trzecim rzędem, tym razem ułożonym prostopadle. Proponowane rozwiązanie sprawdzi się w przypadku kuchni, w którym odległość od jednej strony zabudowy do drugiej wyniesie optymalnie 1,2 m, a minimalnie 90 cm. Jeżeli chodzi o kuchnie w kształcie litery “U”, dobra praktyka podpowiada, aby zlewozmywak umieścić na krótszym boku zabudowy, czyli dolnej części wspomnianej litery. Zamiast przyciężkich szafek wiszących, postaw na lekką, ażurową organizację miejsca na ścianach. Możesz także zdecydować się na zróżnicowanie wysokości zabudowy, umieszczając po lewej stronie wyższe szafki, a po prawej niższe. 

Aranżacja kuchni w kształcie litery G

Jak wygląda mała kuchnia, którą przyrównujemy do siódmej litery alfabetu? To proste! Dolne meble kuchenne, wzbogacone niewielkim stołem czy kuchennym półwyspem - ewentualnie wyspą - układają się w formę wnętrzarskiego “ślimaczka”. Miejsce do spożywania posiłków subtelnie domknie cały kuchenny układ. Możemy więc sobie wyobrazić, że krótsza, zawinięta część litery stanowi granicę dwóch stref: służącej do przygotowywania posiłków i jadalnianej.

Pod skosem, bez okna, w pokoju dziennym - nietypowe małe kuchnie

Opisane wyżej trzy układy kuchenne nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości. Wśród kuchni wymagających szczególnej uwagi podczas aranżacji

są m.in. te ulokowane na poddaszu, funkcjonujące jako fragment salonu, a także takie, które nie posiadają okna, a co za tym idzie są pozbawione dopływu naturalnego światła. Jak mądrze i estetycznie je urządzić? Podpowiadamy!

  • Mała kuchnia na poddaszu wymaga dostosowania się do obecności większych lub mniejszych skosów. Generalna zasada brzmi tak: miejsce pod skośnymi ścianami wykorzystaj na umieszczenie sprzętu AGD, dekoracji w kuchennym klimacie czy zbioru ulubionych książek kucharskich, jednak blaty robocze zaplanuj raczej w miejscach, gdzie skosy nie występują.
  • Niedużą kuchnię w pokoju dziennym optycznie wydzielisz, stosując jeden prosty trik. Połóż dwa rodzaje podłóg np. płytki ceramiczne w strefie kuchennej oraz panele w części wypoczynkowej. Odmienne materiały dadzą od razu jasny sygnał, w której części mieszkania się obecnie znajdujesz, a przy tym będą ciekawą ozdobą wnętrza.
  • Małą kuchnię bez okna rozświetlisz, mocując kilka świetlnych punktów. Nie zapominaj o tym, by były one zróżnicowane, zarówno pod względem mocy, jak i wysokości, na których je umieścisz. Meble kuchenne w ciemnych kolorach? Postaraj się ich unikać, natomiast śmiało możesz zakupić te o delikatnie połyskującej powierzchni.

Jak (d)oświetlić naprawdę niewielką kuchnię?

Nic nie zastąpi światła słonecznego wpadającego przez kuchenne okno. Naturalne promienie wpływają pozytywnie na nasz nastrój, pozwalają precyzyjniej wykonywać czynności związane z posiłkami, a także - jeśli należymy do grona amatorów roślin - pozwalają rosnąć ziołom w doniczkach czy mini szklarniom na kuchennym parapecie. Jeśli jednak tego światła jest za mało, warto wspomóc się sztucznym oświetleniem, które również potrafi być niezwykle przydatne. Możesz o to zadbać, wybierając umiejscowioną centralnie na suficie lampę wiszącą, reflektorki lub halogeny doświetlające blat oraz taśmę LED, która podświetli wybrane półki. Punktowe i listwowe oświetlenie, tworzące poszczególne strefy, będzie tutaj kluczem do sukcesu. Z ich pomocą zbudujesz wygodną i bezpieczną kuchnię.

Mała kuchnia jako przestrzeń przyjazna wspólnym posiłkom

W niewielkiej kuchni tradycyjny stół nie zawsze się zmieści. Na szczęście istnieją inne, bardziej mobilne lub kompaktowe rozwiązania, dzięki którym istnieje szansa na komfortowe spożywanie posiłków. Jedną z nich jest na pewno przykręcony na stałe do ściany blat, który pełni funkcję niedużego stolika. W duecie ze stołkami bez oparcia stworzą przyjemny i użyteczny komplet. Co ważne, po skończonym śniadaniu czy obiedzie można je nałożyć jeden na drugi i w ten sposób zaoszczędzić cenne miejsce. Możemy również wybrać składane krzesełka, które wystarczy oprzeć o ścianę. Alternatywą dla kuchennego stołu będzie też dosunięcie do blatu roboczego lub wyspy - np. jeśli nasza mała kuchnia została urządzona w kształcie litery “G” - wysokich, barowych krzeseł, czyli hokerów. To idealny patent na posiłki w niewielkim wnętrzu. W przeciwieństwie do blatu na zawiasach przy wydzielonym z blatu obszarze może zgromadzić się więcej domowników, a nawet - podczas nieformalnych przyjęć - mile widzianych gości.

Duże, większe, największe! Mała kuchnia a kolory i rodzaje wykończeń

Mała kuchnia - jak ją optycznie powiększyć? Z pomocą przychodzą takie rozwiązania dekoratorskie jak: wprowadzenie do niewielkiego wnętrza jasnych kolorów na czele z bielą i pastelami oraz lustrzanych, chromowanych, pokrytych lakierem czy szklanych powierzchni. Słowem takich, które będą odbijać światło (naturalne i sztuczne), przez co mała kuchnia zyska głębię. Meble kuchenne i ściany polubią się z panelami szklanymi umieszczonymi nad blatem oraz płytkami z delikatnym ornamentem - zbyt wyraziste dekory i krzykliwe wzory mogą zaburzyć całą kompozycję. Aby uzyskać wrażenie przestronności, do tak pomalowanych ścian dobierz odpowiednie podłogi np. używając wizualizatora Imello.pl, dzięki któremu stworzysz spójną całość. Dominacja jasnych kolorów w pomieszczeniu o niewielkich rozmiarach nie musi oznaczać kolorystycznej nudy - wprowadzenie przedmiotów w żywych, ciemniejszych barwach będzie dodatkowym atutem. Kontrastowy kolor powinien jednak pochodzić z tej samej rodziny barw np. trawiaste akcenty na szklanym panelu ściennym mogą znaleźć swoje odbicie w intensywnie zielonym czajniku, misie na owoce czy kuchennych ściereczkach.

AGD i dodatki  w niewielkiej kuchni w bloku

Meble kuchenne to nie wszystko! Aranżacja kuchni w bloku z wielkiej płyty nie będzie pełna, jeśli nie zadbamy o ciekawe dodatki i funkcjonalne sprzęty AGD. Kieruj się ilością wolnego miejsca - wybieraj modele AGD, które są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. Kompaktowe wymiary zmywarek, kuchenek mikrofalowych czy piekarników to kusząca opcja nie tylko ze względu na oszczędność przestrzeni, ale także bogactwo funkcji. Często spotykamy urządzenia, które łączą kilka ról np. piekarnik z funkcją mikrofali lub robot kuchenny jako mix blendera, miksera, maszynki do mięsa, szatkownicy itp. Zasada "im mniejsze, tym lepsze" dotyczy też kuchenek gazowych i płyt indukcyjnych, występujących często w formie zaledwie dwóch palników. A co z trójkątem roboczym w niedużej kuchni, czyli lodówką, płytą grzejną i zlewozmywakiem? Ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie musisz sztywno trzymać się standardowych odległości - zadbaj jedynie o to, by lodówka nie znalazła się tuż obok płyty (konflikt “ciepło-zimno”), a kuchenka koło zlewu (ze względu na niebezpieczną bliskość ognia i wody). Kolejny trik: jeśli zależy nam na tym, by zachować wizualny porządek w kuchni, unikajmy pozostawiania wielu sprzętów na blacie.

Podobnie rzecz ma się z ozdobami. Mała kuchnia ceni sobie grę przykuwającymi wzrok detalami. Mogą być to: seria obrazków z botanicznymi motywami, kilka roślin na parapecie czy designerska pieprzniczka i solniczka lub zestaw na ocet i oliwę. Aby przestrzeń o niewielkim metrażu stała się jeszcze bardziej przyjazna i spersonalizowana, postaw na pojemniki do przechowywania żywności i przypraw - niewielkie przedmioty kryją w sobie dekoratorską moc. Ciekawym patentem będzie przyczepienie magnetycznych słoiczków z pieprzem, solą, kurkumą czy liśćmi laurowymi na drzwiach lodówki. Wielokolorowa kompozycja nie tylko ułatwi gotowanie, ale i doda smaku samej kuchni.

Bo mała kuchnia to wielka sprawa!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież