Osuszanie piwnic – jak poradzić sobie po zalaniu piwnicy?

Właściciele gospodarstw domowych wiedzą jakie mogą być skutki pojawiającej się nagle wody w piwnicy.

Przyczynami wzmożonej wilgotności są zwykle awarie instalacji, brak odpowiedniej izolacji, która uchroni przed podniesionym stanem wód gruntowych czy niedrożny system odprowadzający wodę prowadzący do zalań w czasie ulewnych deszczy. Jak uchronić piwnicę przed nadmiarem wody? Najlepszym wyjściem jest użycie profesjonalnego sprzętu w postaci osuszaczy i pomp, które przywrócą to pomieszczenie gospodarcze do początkowego stanu używalności.



Osuszanie ścian piwnic

Ściany piwnic i posadzki chłoną wilgoć, więc należy znaleźć urządzenie, które skutecznie usunie nadmiar nagromadzonej wody. Dzięki temu rozwój grzybów i pleśni zostanie ograniczony, co z kolei przyczyni się do wydłużenia czasu przechowywania zgromadzonych w piwnicy zapasów – zimowych przetworów, owców czy warzyw. Odpowiednie warunki wilgotnościowe przywrócą wydajne i funkcjonalne osuszacze oraz wspomagające ich działanie nagrzewnice.

Wstawione do piwnicy urządzenia osuszające doprowadzą do podniesienia temperatury w piwnicy, co z kolei sprawi, że woda ze ścian i podłóg zaczyna parować. Proces suszenia nie mógłby odbyć się bez odpowiedniej cyrkulacji, a więc wymiany wilgotnego powietrza piwnicy z powietrzem otoczenia zewnętrznego.


Jakie osuszacze wybrać?

Wybierając sprzęt regulujący wilgotność należy kierować się wydajnością, a więc tym ile wody z powietrza usunie osuszacz w ciągu godziny. Istotna jest także wygoda użytkowania, czyli kompaktowe gabaryty, a także szerokie spektrum funkcji i parametrów. Urządzeniami spełniającymi wymienione wytyczne są osuszacze adsorpcyjne. Sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura. Niezależnie od tego ile kresek widnieje na termometrze, wydajność tego sprzętu nie zmienia się.

Osuszanie piwnicy od wewnątrz jest możliwe również za pomocą osuszaczy kondensacyjnych. Jak nazwa wskazuje wykorzystano w nich proces kondensacji, czyli skraplania wody. Pobrane powietrze z otoczenia przepływa przez układ chłodniczy, czyli parownik i to na jego powierzchni gromadzą się kropelki wody.


Jak sobie poradzić z zalaną piwnicą?

Zwiększony poziom wilgoci w piwnicy może być spowodowany m.in. wcześniejszym zalaniem, które zostało spowodowane awarią instalacji lub intensywnymi opadami deszczu. Jak sobie poradzić z natychmiastowym pozbyciem się nadmiaru wody? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się pompy zanurzeniowe DEDRA. Solidna konstrukcja, hermetyczna obudowa, praktyczna długość przewodu zasilającego sięgająca 10m oraz znakomite parametry dotyczące maksymalnego zanurzenia dają gwarancję niezawodności.

Komentarze  

0 #1 zdzich 2019-10-11 10:01
zalana piwnica spotykana jest dość często przy długotrwałych ulewach lub podtopieniach. Nie jest sprawą aż tak łatwą pozbycie się wody do samego dna.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież