Klimatyzatory bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze (ewaporacyjne) mają szerokie zastosowanie. Doskonale nadają się do chłodzenia zarówno wielkich hal produkcyjnych jak i małych biur i domostw.

Sprawdzają się w punktach sprzedażowych i w obiektach szkolnych takich jak sale gimnastyczne. Z powodzeniem można stosować je do schładzania powietrza w domkach jednorodzinnych jak i mieszkaniach. Jak wieść niesie ich główną zaletą jest niski koszt eksploatacji i niskie zużycie energii, gdyż z 1kW energii elektrycznej można otrzymać blisko 33kW mocy chłodniczej. Klimatyzator ewaporacyjny jest w stanie zapewnić chłodzenie powietrza przez wszystkie cztery pory roku. Niestety te klimatyzatory mają swoją wadę, którą jest nie schłodzenie powietrza poniżej wartości około 24-25 stopni Celsjusza przy długotrwałych okresach upałów.

Klimatyzatory bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze

W naszej strefie klimatycznej na szczęście upały są tylko w okresie letnim i nie trwają zbyt długo, a ich temperatura nie jest aż tak wysoka więc klimatyzator ewaporacyjny bez problemu znajdzie tutaj zastosowanie i zda egzamin. Kolejnym plusem metod mechanicznego chłodzenia czyli za pomocą klimatyzatora ewaporacyjnego jest mniejsze nawet o 80-90% zużycie prądu w celu wytworzenia mocy chłodniczej. Nie należy pominąć zdecydowanie niższego kosztu samej instalacji klimatyzatora przenośnego ewaporacyjnego bez rury, gdyż są one o około 22-27% niższe niż w przypadku tradycyjnych i często stosowanych metod schładzania pomieszczeń, a to wielka oszczędność środków pieniężnych.

Klimatyzatory bez rury - zasada działania

Jak działają klimatyzatory ewaporacyjne? Zasada działania jest dosyć prosta. Klimatyzator taki wykorzystuje proces chłodzenia adiabatycznego. Polega to na odparowaniu wody do powietrza przez co temperatura powietrza obniża się. Ciepło jawne czyli energia pobierana z ciepłego powietrza zamieniana jest w ciepło utajone w procesie odparowania wody. Jest jeden prosty przykład naturalnego procesu ewaporacji, którym jest oddychanie i pocenie się podczas którego następuje schłodzenie organizmu. Proces ewaporacyjny zależy od takich czynników jak wilgotność względna i temperatura. Tak w skrócie można opisać proces schładzania powietrza w klimatyzatorach ewaporacyjnych.

Klimatyzator bez rury - podział

Klimatyzatory ewaporacyjne dzielą się:

  • bezpośrednie,
  • pośrednie,
  • hybrydowe.

Klimatyzatorów bez rury odprowadzającej powietrza - ZALETY

Korzyści wynikające z wykorzystania klimatyzatorów ewaporacyjnych mogą być znacznie większe. Do głównych korzyści można zaliczyć: niski koszt części zamiennych, bardzo dobre utrzymywanie parametrów powietrza nawet przy znacznych upałach. Jest to zdecydowanie nisko energetyczny system klimatyzacji, który dodatkowo jest mało skomplikowany technologicznie.

Korzyść dla naszego tak cennego środowiska naturalnego jest następujący: nie zastosowano tutaj żadnego czynnika chłodzącego, a ponadto emisja szkodliwego CO2 jest mniejsza niż 10%. Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne oraz koszt samej instalacji takiego klimatyzatora.

Do kolejnych zalet takich klimatyzatorów należy zaliczyć: brak jednostki na zewnątrz budynku, wielofunkcyjność, gdyż taki klimatyzator również nawilża, ogrzewa i osusza powietrze wewnątrz pomieszczenia. Jest mobilny, bo posiada zamontowane kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie klimatyzatora, poza tym cena zakupu jest niska oraz klimatyzator jest niewielkich gabarytów.

Klimatyzatorów bez rury odprowadzającej powietrza - WADY

Klimatyzatory ewaporacyjne szczerze mówiąc posiadają również kilka wad do których należy zaliczyć:

  • dość uciążliwy hałas, który uniemożliwia sen,
  • brak kontroli nad strumieniem nawiewanego powietrza,
  • skropliny wody odprowadzane są do zbiorniczka, który trzeba opróżniać.

Podsumowując. Klimatyzatory ewaporacyjne mają szereg zalet, ale również wady. Z pewnością przydatne są, gdy trzeba schłodzić kilka pomieszczeń, lecz nie w tym samym czasie. Doskonale sprawdzają się w upalne dni. Niska cena zakupu i niskie zużycie energii elektrycznej dodatkowo potęguje atrakcyjność tego sposoby schładzania mieszkań i domów.

Klimator przemysłowy