W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czy potrzebujemy projekt. Na pierwszy rzut oka nie jest to wcale oczywiste.

Na projekcie mamy narysowany układ przestrzenny z meblami, a nieraz pojawiają się posadzki i punkty oświetleniowe. Załóżmy, że dom powstał i jest w surowym stanie tj. ukończony dach i wstawione okna lub do stanu deweloperskiego, w którym jest podejście sanitarne, grzejniki, wentylacja i tynki. Okazuje się, że do zamieszkania w nowych domu jest jeszcze długa droga. Dom należy wykończyć, a wnętrza zaaranżować. Okazuje się, że na zaaranżowanie wnętrza przydałby się projekt wnętrz. Teraz następuje szukanie projektanta, a czas płynie. Dom pomimo tego, że wybudowany nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, co nie zwalnia nas z opłat za pilnowanie i media. Na tym etapie projekt powinien zostać wykonany w krótkim czasie.


Projektowanie domów w Warszawie

Od etapu budowania domu to etapu aranżacji wnętrza można przejść płynnie. Wystarczy wiedzieć, że projekt wnętrz będzie potrzebny. Nieraz wystarczy tylko uwzględnić zmiany w ścianach, oknach i schodach. Wtedy dom już na tym etapie staje się przyjaźniejszy dla przyszłych mieszkańców, spełniając ich wymogi. Jeśli odpowiednio wcześniej zdecydujemy się na projekt wnętrz tym znacznie ułatwimy prace architektom. Będzie miał więcej czasu na podejmowanie przemyślanych decyzji. Jak zdecydujemy się na projekt wcześniej to można liczyć na lepszą cenę za projekt.

Projekt wnętrz wraz z architektoniczno – budowlanym

Niektórzy decydują się na projekt domu z wnętrzem w ramach jednej pracowni. Dzięki temu projekty są ze sobą skoordynowane. Już na etapie projektu budowlanego odpowiada w 100% wymaganiom i oczekiwaniom przyszłych mieszkańców i przygotowany jest zmyślą o wykończeniu domu zgodnie z projektem. Takie podejście jest najkorzystniejsze dla wszystkich stron:

  • Inwestor – od samego początku trzyma rękę na pulsie. To on wie ile będzie kosztował dom wraz z projektem. Wie co i kiedy będzie musiał kupić aby wykończyć dom.
  • Architekci –wykonują jedno dzieło w formie skoordynowanych projektów. Dzięki temu mogą skupić się nad jakością projektów i mają więcej czasu na współpracę z inwestorem. Mają większy wpływ na takie projektowanie, dzięki któremu obniża się koszty budowy zachowując taki sam standard.
  • Ekipa budowlana-wykończeniowa – oni wiedzą do czego dąży budowa. Na wszystkie pytania znajdą odpowiedź w dokumentacji. Wyeliminowane są błędy i działanie na własną rękę. Architekcie mają nadzór nad pracami.
  • Kierownik budowy – wie co ma wybudować, a o wszelkich zmianach informuje architektów. Cała dokumentacja pozwala kierownikowi prowadzić solidny nadzór nad budową.

Decydując się na projekt kompleksowy inwestor może liczyć na rabaty i upusty. Może płacić symbolicznie lub zwolniony jest z opłat za projekt pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych takich jak kotłownie, garaż, schowki i spiżarnie. Wtedy zysk jest naprawdę spory.

Czy projekt wnętrz to dodatkowy koszt? Czy się zwróci?

Wydawać się było można, że projekt wnętrza zarezerwowany jest dla ludzi z zasobnych portfelem. Można zauważyć, że na projekt wnętrza decydują się również inwestorzy mniej majętni. To tacy ludzie najwcześniej decydują się na projekt lub łączą go w projektem budowlano-architektonicznym. Są przekonani o tym, że dobry i pełny projekt przekłada się na bezproblemowe i niewymagające zmiany budowanie. Dzięki temu koszt projektu zwraca się z nawiązką.

Projekt wnętrza domu - jaki to wydatek?

Koszt projektu wnętrza zależy od:

  • czasu na wykonanie projektu,

  • metrażu i specyfiki wnętrza do opracowania,

  • zaawansowanie robót na budowie – im szybciej będą zaangażowani w projekt, tym lepiej.

  • poziom zaawansowania projektu

 

Cena projektu wnętrz może się sporo różnić. Przyjmuje się jednak, że cena m2 projektu wykonawczego wnętrza wynosi:

  • 100-200 zł/m2 powierzchnie typowe,

  • 200-300 zł/m2 detale, np. łazienki i wc,

  • 70zł/m2 powierzchnie pomocnicze,

  • nadzór autorski – w cenie,

  • zestawienia materiałów obejmują: biały osprzęt sanitarny, płytki i inne okładziny, drzwi wewnętrzne, grzejniki, długości podświetleń, listew przypodłogowych, numery farb, powierzchnie luster, itd.

Podane powyżej ceny są orientacyjne. Płatność zawsze rozbijana jest na etapy.

Projektowanie domów Warszawa przestało być luksusem, na który stać niewielu. Wydaje się być niezbędny i pomimo tego, że wydaje się wydatkiem przed wykończeniem domu. W trakcie lub na końcu rozrachunku okazuje się zbawczy i chroni przed niezaplanowanymi wydatkami.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież