wymiana grzejnika

Wymiana grzejnika w mieszkaniu lub domu nie jest wcale skomplikowaną czynnością.

W wielu przypadkach wystarczy spuścić wodę z instalacji poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu w którym stoi kaloryfer i odkręcić dwa śrubunki. W celu uniknięcia przeróbki rur doprowadzających i odprowadzających wodę z grzejnika przed zakupem nowego kaloryfera należy dokonać pomiarów i zakupić odpowiedni zazwyczaj żeliwny grzejnik. Warto zadbać o termostat, którym będziemy regulować moc grzejnika. Jak wiadomo stalowe rury wraz z śrubunkami rdzewieją i wcale nie jest łatwo rozkręcić. W tym celu przydatne są klucze nastawcze. W przypadku dłuższego okresu nie wymieniania kaloryferów do kluczy nastawczych przydają się przedłużki, aby siła działająca na śrubunek była większa.



Przed zamontowaniem nowego grzejnika należy sprawdzić wieszaki na których trzyma się ów grzejnik. Warto również zadbać o stan ściany na której umieszczony był kaloryfer. W przypadku grzejników żeberkowych nie powinno się przesadzać z wielkością grzejników tzn. z ilością żeberek. Po prawidłowym skręceniu śrubunków należy ponownie napełnić instalację grzewczą wodą. Zawód znajduje się przy piecu z którego rozprowadzana jest gorąca woda po całej instalacji.

Wymiana grzejnika bez spuszczenia wody?

W nowych instalacjach grzewczych w których montowane są zawory przy grzejnikach można dokonać wymiany kaloryfera bez spuszczania wody z instalacji. W tym celu zakręcamy zawór doprowadzający wodę do grzejnika i zakręcamy zawór przez który woda wydostaje się z grzejnika i powraca do pieca. Baczną uwagę trzeba zwrócić na właściwe zabezpieczenie podłogi przed rozlaniem się wody z grzejnika, który odkręcimy. Pozostałe czynności są identyczne i postępowanie jest takie samo jak w przypadku wymiany grzejnika z spuszczona wodą z całej instalacji ogrzewającej mieszkanie lub dom.

W celu dokonania prawidłowego wyboru mocy cieplnej mierzonej w Watach w kaloryferze należy znać następujące parametry:

  • temperatura wody w instalacji,
  • znać moc grzewcza poszczególnych grzejników oferowanych przez sprzedawcę,
  • oszacować zapotrzebowanie na moc cieplną danego pokoju.

Szacunkowe zapotrzebowanie na moc cieplną w pokoju:

  • bez ocieplenia w starym budownictwie: 130-200 W/m2,
  • o budynkach z końcówki XX wieku: 90-110 W/m2,
  • w nowych budynkach w ociepleniem: 50-70 W/m2.

Komentarze  

-1 #1 iwona 2019-10-11 09:56
Nie miałam jeszcze takiej konieczności wymiany grzejników. U nas są grzejniki żeberkowe i spisują się znakomicie, dają dużo ciepła.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież