Od zarania dziejów ogień towarzyszył człowiekowi. Był bogiem, światłem, obrońcą, źródłem ciepła i pomagał w przygotowywaniu posiłków.

Ponadto bardzo wpłynął na rozwój technologii i cywilizacji. Czasy jednak uległy zmianie, ale jedno pozostało, to, że w chłodne wieczory zasiadamy przy ogniu i chętnie rozgrzewamy się. Jednak nie w każdym miejscu można palić ogień. W ogrodach warto wygospodarować miejsce na ognisko trzeba jednak przestrzegać przepisów.

Miejsce na ognisko w ogrodzie

Pamiętać trzeba o wielu kwestiach prawnych związanych z paleniskiem, które przygotowuje się w ogrodzie. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajdziemy informacje dotyczące zakazu rozpalania ogniska przy użyciu otwartego ognia lub innych materiałów zapalnych, takich jak tytoń. Trzeba przestrzegać 4 metrowej odległości od budynków, a od ogrodzenia i zadrzewienia 3 metry. Należy tak wyznaczyć miejsce na ognisko aby strzelające iskry nie spowodowały pożaru. Przed rozpoczęciem przygotowywania miejsca na ognisko trzeb zapoznać się z wszystkimi kwestiami bezpieczeństwa i dostosować je to wyżej wymienionych. Ognisko powinno być na płaskim terenie w odpowiedniej odległości od zabudowań. Jest mnóstwo sposobów na aranżacje ogniska, które może być okrągłe, kwadratowe lub o nieregularnych kształtach. Wszystko zależy od fantazji właściciela. Najpopularniejsze ogniska zrobione są z kamienia, cegły lub betonu. Okolice ogniska warto estetycznie zagospodarować.

Najlepsze miejsca na ognisko

O miejscu ogniska nie należy decydować się spontanicznie, gdyż może to grozić niebezpiecznym rozprzestrzenianiu się ognia i wyrządzić szkody. Warto więc wybrać takie miejsce na ognisko, które nie będzie nikomu przeszkadzać. Należy wybierać lokalizację z dala od budynków głównie drewnianych. Kolejnym problemem jest wiatr, który w prawdzie jest zmienny, ale w naszym kraju wieje głównie z zachodu więc ognisko należy umieścić we wschodniej części ogrodu. W celu uniknięcia wlecenia dumy do domu, o zgrozo sąsiada warto ognisko ulokować po zawietrznej stronie zabudowań. Najlepszym miejsce w ogrodzie jest część wschodnia nie sąsiadująca z budynkami. Jeśli nie mamy takich możliwości zadbajmy chociaż o to żeby ognisko było oddalone od domów o 10 metrów. Okazuje się, że spore znaczenie ma gleba. Najlepsze jest podłoże przepuszczalne i odpowiednio utwardzone, dzięki czemu ognisko nie zapadnie się.

Zasady bezpieczeństwa

Ogień to żywioł, który w krótkim czasie może pochłonąć dorobek pokoleń, dlatego rozpalając ognisko trzeba przestrzegać bezpieczeństwa. W miastach przepisy dotyczące palenia ognia ustalają radni więc przed stworzeniem ogniska warto udać się do Urzędu Gminy i zasięgnąć rady. W dużych miastach gdzie zabudowa jest gęsta obowiązuje całkowity zakaz palenia otwartego ognia nawet w swoich przydomowych ogródkach. Szczęściarzami są mieszkańcy małych miast i wsi, którzy mając choć skrawek ogrodu mogą palić ogień. Trzeba jednak pamiętać aby ognisko było w odpowiedniej odległości od budynków, która wynosi 10 metrów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież