Dach jest tym elementem budynku, który przez cały czas jest wystawiony na działanie zjawisk pogodowych i innych czynników zewnętrznych, które powodują różnorakie zabrudzenia.

Czy zanieczyszczenia na dachu to tylko kwestia estetyczna? NIestety nie ‒ mogą one bezpośrednio przyczynić się do obniżenia jakości dachu, a dłuższe zaniedbania w tej kwestii to prosta droga do uszkodzenia dachówek lub blachy i konieczności wymiany pokrycia. Dowiedz się, w jaki sposób zabrudzenia na dachu mogą doprowadzić do jego niszczenia i jak się ich pozbyć.Mech na dachu ‒ realne zagrożenie dla jakości dachówek

Dachówki porośnięte mchem powinny być jak najszybciej oczyszczone, a zarodniki porostów zneutralizowane. Dlaczego? Mech, algi, grzyby niosą ze sobą realnie zagrożenie dla jakości i trwałości dachówek. O ile same w sobie na stanowią one zagrożenia, o tyle niestety gromadząca się w nich wilgoć już tak. Jeśli nie usuniesz z dachu mchów i porostów, będzie ona miała nieustanny kontakt z dachówkami i może wnikać w ich strukturę.

To z kolei może doprowadzić do dwóch groźnych dla jakości dachu zjawisk:

  • wskutek mrozów dachówki, w strukturze których znajduje się woda, mogą pękać;
  • wilgoć może przenikać do głębszych elementów poszycia i doprowadzić m.in. do gnicia drewnianych krokwi.

Jak poradzić sobie z mchem?

Naloty mchu lub innych porostów na dachu Twojego domu powinny być jednoznacznym sygnałem do tego, aby wykonać profesjonalne czyszczenie dachu. W tym celu najkorzystniej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która użyje specjalistycznych środków czyszczących, wnikających strukturę dachówki i neutralizujących nie tylko porosty, ale też ich zarodniki.

Soki z drzew ‒ usuń je natychmiast

Na dachach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie drzew osadzają się lepkie soki oraz pyłki z gatunków liściastych i iglastych. Ich lepkość powoduje, że na dachówkach łatwiej osadzają się inne zabrudzenia, takie jak kurz czy zanieczyszczenia emisyjne. Jednakże warto podkreślić, że tworzą na dachu kwaśne środowisko, które jest przyjazne dla omówionych przed chwilą mchy i porosty. Dlatego właścicieli domów i innych obiektów z dachem narażonym na osiadania soków z drzew powinni częściej decydować się na czyszczenie dachu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież