Renowacja starych mebli

Jak wiadomo wszelkiego rodzaju meble z drewna starzeją się, a z czasem nawet ulegają zniszczeniu. Zajmijmy się meblami fornirowanymi, które też nie oprą się upływowi czasu.

Meble te z pewnością oprócz wartości pieniężnej prezentują również wartość sentymentalna i pamiątki po naszych przodkach, którzy ich używali. Meble fornirowane nie należą do tanich, ale przedstawiają niższą wartość niż meble wykonane w całości z drewna. Wyjaśnijmy co to jest fornir? Fornir jest to cienki płat drewna uzyskany w procesie skrawania płaskiego. Jego grubość mieści się w przedziale 0,1 – 8 mm. Na uzyskanie forniru przeznacza się drewno okrągłe. Fornir dzieli się na okleiny, sklejki i drewno warstwowe.Zastanówmy się co może być powodem uszkodzenia forniru? Z pewnością czynnikiem mającym wpływ na fornir jest wilgoć wtedy na powierzchni forniru powstają pęcherze i odkształcenia w postaci pofalowanej powierzchni. Kolejnym czynnikiem jest niedostateczna pielęgnacja i konserwacja powierzchni. Wtedy to powierzchnia forniru łuszczy się i pęka. Nie należy zapomnieć o uszkodzeniach mechanicznych których powodem są uszkodzone krawędzie i oderwane całe płaty powierzchni okleiny. W czasie użytkowania mebli powstają naprężenia pomiędzy warstwami wtedy to fornir na znacznej powierzchni odrywa się lub odkleja od drewna.

Jak odnowić stare meble z fornirem?

Jak radzić sobie z sobie z zniszczonymi meblami z okleiną (fornirowane)? Istnieją dwa sposoby naprawy mebli fornirowych. Jedną z nich jest wykonanie nowej okleiny fornirowej. Z pewnością nie jest to prosta czynność, lecz jest do samodzielnego wykonania. Położenie nowej okleiny zacząć trzeba od zdjęcia ostrym dłutem starej okleiny (forniru). Po wykonaniu tej czynności należy uzupełnić ubytki w drewnie np. wyrwy i naprawić brzegi mebla. Wykonuje się to przy użyciu szpachli. Następnie należy dokładnie wyszlifować powierzchnię drewna z uzupełnionymi ubytkami i dokładnie umyć oraz odtłuścić specjalnymi środkami chemicznymi. Na tak przygotowana powierzchnie należy nanieść klej. Na klej kładziemy przygotowane płaty forniru i przyciskamy aby klej dobrze związał. Po wyschnięciu kleju usuwamy jego nadmiar i przygotowujemy fornir do lakierowania.

Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi ubytkami forniru możemy odtworzyć je z zakupionego płatu forniru o podobnym kolorze i układzie słoi. Czynności naprawcze powinny wyglądać następująco:

  • Z zakupionego płata forniru należy wyciąć tak wielki kawałek żeby w całości przysłonił uszkodzone miejsce.
  • Tak przygotowany odcięty kawałek przykładamy w uszkodzone miejsce i odrysowujemy, a następnie odcinamy z powierzchni mebla odrysowaną część.
  • Usuwamy uszkodzony fornir ostrym dłutem i przygotowujemy powierzchnię drewna.
  • Nanosimy klej i przykładamy przygotowany kawałek forniru i dociskamy.
  • Po związaniu usuwamy nadmiar kleju.
  • W razie dużej różnicy w kolorze niwelujemy to odpowiednią bejcą i nanosimy warstwę lakieru.

Co to jest fornir?

Fornir wykonany jest z cennego nie rzadko egzotycznego drewna, dlatego też jest drogi. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja powierzchni fornirowanych jest istotna i ważna. W tym celu możemy używać odpowiednich lakierów wodnych lub rozpuszczalnikowych. Wśród lakierów wodnych wyróżniamy: akrylowo-poliurenatowe, wodne poliuretanowe i akrylowe. Wśród lakierów rozpuszczalnikowych wyróżniamy: uretanowo-alkidowe, uretanowe i poliuretanowe. Malowanie mebli fornirowych należy rozpocząć od obmycia powierzchni i zeszlifowania starej warstwy lakieru. W trakcie tej czynności należy zachować ostrożność aby nie uszkodzić forniru. Następnie szpachla uzupełniamy drobne ubytki, a całość odtłuszczamy i przygotowujemy do lakierowania. Na tak przygotowana powierzchnie forniru nanosimy warstwę lakieru. Po tych zabiegach fornir z pewnością posłuży jeszcze długie lata w czasie których będziemy cieszyć się z mebli fornirowanych.