Jak w pralce pojawia się coraz więcej kamienia i z wewnątrz pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, to oznacza czas na gruntowne wyczyszczenie. Dzięki temu przedłuża się żywotność tego urządzenia i nie naraża się ubrań na zniszczenie. Czyszczenie pralki jest tak samo ważne jak konserwacja innych urządzeń AGD. Dzięki temu pralki rzadziej ulegają awarii i starannie troszczą się o garderobę domowników. Jak zastanawiasz się jak umyć pralkę i czy to zawsze wymaga użycia gotowych środków chemicznych. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na czysta i pachnąca pralkę.

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona bardzo dobrze usuwa nieprzyjemny zapach i działa odświeżająco i dezynfekcyjnie. Jak wyczyścić pralkę sodą? Wystarczy wsypać 3/4 szklanki sody do komory na proszek i uruchomić pralkę na najdłuższy program w wysokiej temperaturze.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym.

Jest to również efektywna metoda czyszczenia pralki. Należy wsypać kasek cytrynowy do pralki i wybrać temperaturę 90 stopni Celsjusza i nastawić na cały cykl prania. W tym wypadku należy wsypać 1/3 szklanki. Specjaliści radzą czyścić pralkę raz w miesiącu. Dzięki zastosowaniu kawsku cytrynowego pralka nie będzie miała kamienia i będzie wolna od grzybów.

Czyszczenie pralki octem.

Jest dostępny w wielu sklepach. Skutecznie usuwa kamień i bakterie. Jest to sposób ekologiczny. Minusem jest zapach octu, który przez jakiś czas będzie wydobywał się z pralki. Do komory na proszek wlewa się szklankę octu, a później włącza pralkę najlepiej na temperaturę 90 stopni Celsjusza. Szmatką nasączoną octem można przetrzeć metalowe i gumowe elementy pralki. Niektórzy proponują do octu dodać kilka kropel pachnącego olejku. Jest to szansa na stłumienie woni octu.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Jeśli posiadasz zmywarkę i tabletki do niej, to z powodzeniem możesz ich użyć chcąc wyczyścić pralkę. Wystarczy wrzucić do bębna tabletkę lub dwie i uruchomić pralkę najlepiej w temperaturze 60-90 stopni Celsjusza. W ten sposób usunie się kamień i zarazki.

Pasta z octu i sody.

Jeśli żaden w powyższych sposobów nie zapewnił dostatecznego lśnienia pralki, to można skorzystać z mieszanki octu i sody. Wystarczy zmieszać 10 kropli octu z sodą i mieszać aż powstanie papka. Taka mieszankę nanosi się na poszczególne elementy pralki i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy dokładnie wymyć z mieszanki używając wilgotnej szmatki i wyciera się pralkę do sucha.

Czyszczenie pralki – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak już usunięto nieprzyjemny zapach i kamień warto postarać się o wyczyszczenie niektórych elementów pralki. Czyścić należy raz na miesiąc, aby przedłużyć życie pralki i cieszyć się pachnącymi ubraniami. Aby tak było należy zwrócić uwagę na kilka jego istotnych elementów.

Jak czyścić pralkę? Nie zapomnij o filtrze!

Podczas pracy pralki na filtrze gromadzą się nieczystości z ubrań takie jak piasek, kurz, sierść i włosy. Jak filtr ulegnie zapchaniu wtedy te wszystkie nieczystości pozostaną w pralce. Przed to ubrania będą niedoprane, a z pralki wydobywać się będzie nieprzyjemny zapach. Dlatego tak ważne jest dbanie o filtr i jego wymiana. Aby wyczyścić filtr należy zdjąć jego osłonę i wypłukać filtr w mieszanką wody i octu. Jak wyschnie, to można zamontować go ponownie.

Pojemnik na proszek – jak go wyczyścić?

W komorze idzie zauważyć zbierając się nalot z proszku i płynów do płukania. Wygląda to nieestetycznie i może gromadzić bakterie. W celu pozbycie się tego należy wyciągnąć pojemnik i włożyć do gorącej wody z płynem do mycia naczyń. Pozostałe zabrudzenia można wyczyścić zużytą szczoteczką do zębów lub ściereczką.

Uszczelka

Podczas wykonywanie czynności myjących nie należy pominąć uszczelki. Jeśli nie jest bardzo brudna wystarczy ja wyjąc i umyć ściereczką z płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak nagromadziło się dużo brudu, to warto umyć sodą z pomocą szczoteczki do zębów.

Regularne czyszczenie pralki jest konieczne, aby mogła służyć jak najdłużej. Można to wykonać za pomocą specyfików dostępnych na rynku. Istnieje jednak parę sposobów domowych, które są ekologiczne i doskonale się sprawdzają. Kwasek cytrynowy lub ocet spirytusowy radzą sobie z każdym zabrudzeniem i kamieniem. Pamiętaj, aby używać ich regularnie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież