Jeśli przed zbliżającymi się świętami jeszcze nie wyczyściłeś piekarnika, to czas najwyższy to wykonać.

Czyszczenie piekarnika jest czynnością trudną i nieatrakcyjną, dlatego często odkładamy na ostatnią chwilę. W przypadku wykonywania tej czynności nieregularnie zbiera się dużo brudu i przypalonych resztek pożywienia. Jak wyczyścić piekarnik z z trudnych do usunięcia zapieczonych plam? Jak wykonać tą czynność bez użycia silnych środków chemicznych? Poniżej przykłady babcinych sposobów na czysty piekarnik.

Od czego zacząć czyszczenie piekarnika?

Pamiętać należy aby w przypadku czyszczenie piekarnika elektrycznego w pierwszej kolejności wyłączyć prąd. Następnie wyjmujemy wszystkie półki i namaczamy z ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Można to wykonać w zlewozmywaku lub w dużej misce. Jeśli wewnątrz piekarnika znajdują się resztki jedzenia, to usuwamy je za pomocą szczotki z miękkim włosie. Nie należy do czyszczenia piekarnika używać druciaków, szczotek z twardym włosiem i noży. Wszystkie te sposoby należy unikać, gdyż mogą porysować lub zniszczyć powłokę czyszczonych elementów.

Para wodna – szybki sposób na lśniący piekarnik

Na początek można spróbować najprostszego sposobu czyszczenie piekarnika jakim jest użycie pary wodnej. Do żaroodpornego naczynia zlewamy dwie szklanki wody i umieszczamy z piekarniku. Należy ustawić temperaturę 180 stopni Celsjusza i włączyć termoobieg. Po upływie 30 minut osiągamy doskonały efekt polegający na zmiękczeniu się brudu. Jak tylko piekarnik wystudzi się mokrą szmatką z dodatkiem płynu do naczyń myjemy. Cały brud powinien dać się usunąć. Jednak jeśli część zabrudzenia pozostałą wtedy próbujemy innych sposobów.

Soda oczyszczona, cytryna, ocet, sól i woda – sprawdzone sposoby na trudne zabrudzenia

Można samemu wykonać miksturę z składników, które są prawie w każdej kuchni. Po internecie krążą różne sposoby walki z brudem i przepisy na miksturki. Składniki łączy się w różnych proporcjach i na wiele sposobów. Można przygotować pastę czyszczącą wykorzystując do tego wodę, ocet i kilka kropli sody w takich ilościach aby osiągnąć miękką papkę. Jeśli miejsca do czyszczenia jest dużo wtedy można użyć soli, która doskonale podziała jak peeling i usunie zabrudzenia. Zamiast octu można użyć soku z cytryny. Przygotowana papkę nakładamy na brudne miejsca i pozostawiamy na jakiś czas. W tym czasie można przystąpić do mycia pozostałych elementów piekarnika oczywiście po wcześniejszym namoczeniu. W razie potrzeby półki spryskuje się octem lub wodą z cytryną przelaną do atomizera. Po upływie kilku minut papkę rozcieramy używając do tego szmatki lub gąbki, dodając wcześniej odrobinę wody lub octu. Jak zaczniemy czuć pod szmatką brak zaschniętych miejsce wtedy papkę ścieramy.

Czyszcząc piekarnik nie warto pomijać wentylatorów. Nie należy wkładać pasty, gdyż ciężko będzie ją usunąć. Może to prowadzić do uszkodzenia tych ważnych elementów piekarnika. Do czyszczenia wentylatorów używa się roztworu z octu i wody.

To jeden z wielu dostępnych przepisów. Warto wiedzieć jak w pojedynkę działają poszczególne składniki pasty.

  • soda oczyszczona – w tym przypadku posypujemy sodą plamy i zabrudzenia, a następnie spryskujemy wodą. Po upływie godziny usuwamy papkę i przecieramy powierzchnię wilgotną szmatką.
  • sól – miejsca zabrudzone posypujemy solą i włączamy piekarnik. W chwili kiedy sól zacznie robić się brązowa wyłączamy piekarnik. Po ostygnięciu urządzenia usuwamy sól i przecieramy wilgotną szmatką. Sól doskonale usuwa wszelkie tłuste zabrudzenia.
  • ocet – wnętrze piekarnika przeciera się wodą z dodatkiem octu. W celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu octu dodajemy odrobinę płynu do mycia. Ocet sprawia, że piekarnik może odzyskać dawny blask.
  • sok z cytryny – kwas zawarty w soku usuwa tłuszcz i bardzo dobrze radzi sobie z przebarwieniami i nabłyszcza powierzchnię. Do naczynia żaroodpornego należy wycisnąć kilka dorodnych cytryn i w stawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 220-250 stopni Celsjusza i pozostawić na około 30 minut. Po tym wyłączamy i czekamy aż przestygnie. Po tym używając szmatki z łatwością usuwamy brud.

Jak wyczyścić zabrudzony ruszt i szybę piekarnika?

Najprostszym sposobem jest użycie pianki do czyszczenia grilla. Na ruszt nakładamy piankę i gotowe. Można użyć również specjalnie przygotowanej pasty z takich składników jak soda, woda i ocet. Taką pastę nakładamy na szorstką stronę gąbki i przecieramy ruszt. Brudna od tłustych potraw szybę piekarnika można łatwo oczyścić używając do tego mieszanki octu, wody i sody. Taką mieszankę nakłada się na szorstką stronę gąbki i przeciera. W przypadku trudnego do usunięcia brudu można spróbować użyć innej pasty – do zębów.

Czyszczenie piekarnika za pomocą folii aluminiowej

W przypadku silnych i długotrwałych zabrudzeń piekarnik nie chce lśnić wtedy do wyczyszczenia używamy folii aluminiowej, która jest w prawie każdej kuchni. Są dwa sposoby na wykorzystanie folii aluminiowej.

  • pasy z folii – kładzie się na dnie piekarnika, a następnie uruchamia się w zwykłym trybie. Po chwili trudny do usunięcia brud zamieni się w łatwy do usunięcia popiół.
  • kulka z folii – najpierw z folii formujemy kulkę, którą czyścimy zabrudzone miejsca. Warto sprawdzić czy sztywna folia nie porysuje emaliowanej powierzchni wnętrza piekarnika i robić to delikatnie.

Tabletka do zmywarki ujarzmi brud w piekarniku

Jest to szybki i skuteczny sposób na usunięcie uporczywego brudu. Wystarczy włożyć tabletkę do piekarnika potem zalać wodą i nagrzać piekarnik do temperatury 100 stopni Celsjusza. Para z detergentem osiądzie na ściankach piekarnika i zmiękczy nawet najtrudniejszy brud i tłuszcz. Po upływie 90 minut piekarnik należy wyłączyć, a po jego ostygnięciu wnętrze myjemy szmatką.

Często brakuje czasu i chęci do dbania o wnętrze piekarnika, ale warto to wykonywać systematycznie. Zawsze pod czas pieczenia warto wykorzystywać rękaw lub żaroodporne naczynie z pokrywką. Dzięki temu redukuje się do minimum powstawanie silnych zabrudzeń. Tak jak każde urządzenie w kuchni, piekarnik wymaga regularnej pielęgnacji, żeby cieszył oczy i działał sprawnie przez długie lata.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież