Smażenie na wysokim tłuszczu może pozostawić na patelni trwały ślad.

Dotyczy to patelni z których często korzystamy i poddajemy wysokiej temperaturze dymienia. Nie oznacza to, że musimy kupować patelnię co miesiąc. Tą, którą posiadamy możemy mieć przez długi czas pod warunkiem dobrego czyszczenia i właściwego pielęgnowania. Już nasze babcie znały skuteczne metody na pozbycie się przypalonych resztek jedzenia. Te sposoby pozwalały na doszorowanie wszystkich naczyń. Dawne garnki i patelnie nie posiadały powłoki teflonowej, a często były wykonane ze stali czy aluminium, a jednak służyły przez wiele lat i dobrze spełniały swoje zadanie. Przypalona patelnia jest zmorą w kuchni. Podczas smażenia produktów w zbyt wysokiej temperaturze, co za tym idzie przegrzewanie naczynia to dosyć częsty błąd, który popełnia znaczna większość nas. Nieumiejętne korzystanie z patelni powoduje powstanie na jej powierzchni trudnych do usunięcia zabrudzeń. Jak skutecznie wyczyścić przypaloną patelnię? Jak to wykonać bez użycia środków chemicznych? Poniżej sposoby po których patelnia wygląda jak nowa.

Niezastąpiona sól kuchenna.

Większość przypalonych patelni można wyczyścić używając gruboziarnistej soli kuchennej. Wystarczy wsypać ją na powierzchnię naczynia i odczekać dwie godziny. Po tym czasie można gąbką umyć patelnie pod ciepłą wodą z użyciem płynu do naczyń. Można również na patelnię nalać mocno osolona wodę i pozostawić na około 12 godzin. Po tym czasie myjemy naczynie jak zwykle wodą z płynem do naczyń. Warto sięgnąć po babciny sposób z użyciem ziemniaka i oliwy w oliwek. Ziemniaka kroimy na pół, a całą powierzchnie patelni pokrywany solą. Następnie ziemniakiem szorujemy patelnie okrężnymi ruchami. Po upływie kilku minut dokładnie płuczemy naczynie, osuszamy i nacieramy wewnętrzną stronę patelni oliwką z oliwek. Oliwka dodatkowo zaimpregnuje powierzchnie patelni, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną.

Ocet dobry na wszystko.

Patelnię z spalenizną można napełnić mieszanką octu i gorącej wody. Octu dodajemy cztery łyżeczki. Ten roztwór zagotowujemy. Po upływie 3-4 godzin za pomocą gąbki myjemy miejsca przypalone. Następnie całość spłukujemy wodą. Usuwając resztki jedzenie warto pamiętać, aby nie zarysować powierzchni patelni. W naczyniu, które ma porysowane dno potrawy szybciej przypalają się, a uszkodzone powierzchnie jak na przykład teflon po ogrzaniu mogą zacząć wydzielać toksyczne substancje, które są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego nie należy stosować ostrych przedmiotów czyli noży i druciaków. W przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń stosuje się drewniane lub plastikowe łopatki, a następnie używa się gąbki.

Pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej.

Patelnie można oczyścić wykonując specjalna pastę. Wytwarza się ją z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Należy wymieszać 1/3 szklanki sody i 1/4 szklanki wody oraz 6 łyżek stołowych wody utlenionej. Wszystko dokładnie mieszamy. Po nałożeniu na spaleniznę odczekujemy całą noc po czym usuwamy środek i dokładnie myjemy patelnię.

Soda oczyszczona i ocet to niezawodny duet w kuchni.

Na cięższe zabrudzenia i przypalenia warto zastosować mieszankę octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Najpierw posypuje się powierzchnię patelni sodą oczyszczoną, a następnie zalewamy octem i dodajemy wrzącą wodę pokrywając przypalone miejsca. Taką mieszankę pozostawiamy na jakiś czas po czym wylewamy. Następnie korzystając z gąbki usuwamy spaleniznę. Na koniec patelnie myję się ciepłą wodą z płynem do naczyń. Octu można spokojnie używać do czyszczenia patelni wykonanej z aluminium i stali nierdzewnej. Nie należy używać na powierzchnie emaliowane.

Czyszczenie patelni – jakich błędów nie popełniać!

Zanim zacznie się czyszczenie patelni należy zwrócić uwagę z jakiego materiału została wykonana. Nie wszystkie powierzchnie czyści się tak samo, bo można trwale uszkodzić powierzchnię. Czego nie robić:

  • Nie należy korzystać z metalowych zmywaków, gdyż mogą porysować lub nawet zniszczyć powłokę.
  • Należy unikać ostrych środków wybielających i tych zawierających amoniak, bo nie nadają się do czyszczenia patelni.
  • Nie należy stosować środków do mycia piekarników, gdyż zawarte w nich substancje ścierne mogą zniszczyć powłokę z teflonu, emalii i stali nierdzewnej.

Czym wyczyścić patelnie od spodu?

Jedną z opcji jest użycie sody oczyszczonej. Aby naczynie zostało uratowane należy wsypać 6 łyżeczek sody i zalać 1/4 szklanki wody utlenionej. Warto pamiętać, że z czasem woda utleniona traci swoje właściwości. W celu osiągnięcia najlepszego efektu należy skorzystać z nowej buteleczki. Całość miesza się do uzyskania konsystencji pasty. Następnie nakłada się równomiernie na spód patelni i odczekuje około 10 minut. W zależności od materiału z którego wykonano patelnie jest mniej lub bardziej narażona na zarysowania. Z naczynia, które ma powłokę teflonową i ceramiczną należy zmyć pastę uważając na tarcie. Może ono spowodować zarysowania i zniszczenia, które będą miały negatywny wpływ na wygląd, ale również użytkowanie patelni.

O czym warto pamiętać?

Jeśli chcemy aby patelnia służyła długo, dobrze jest właściwie ja pielęgnować. Czyli:

  • nie myjemy w zmywarce,
  • po każdym myciu należy wytrzeć patelnie do sucha, aby nie gromadził się kamień,
  • nie należy myć gorącej patelni. Czyszczenie rozpoczynamy dopiero jak patelnia będzie zimna. Dobrym sposobem jest zalewanie ciepłej patelni wodą, dzięki temu zabrudzenia w późniejszym czasie łatwiej usunąć.
  • do patelni aluminiowych należy używać tylko drewnianych łopatek, które nie porysują powierzchni,
  • patelni wykonanej z miedzi nie wystawiaj na działanie wysokich temperatur,
  • patelnie wykonaną z żeliwa dokładnie osuszaj po każdym użyciu, aby nie zaczęła rdzewieć.
  • nie trzyma się garnków na patelni, bo mogą porysować powierzchnię,
  • patelni nie należy czyścić mocnymi i silnymi detergentami. Są nie zdrowe i powodują uszkodzenia powłoki. Bezwzględnie nie należy wlewać detergentów na ciepła patelnię.

Czym wyczyścić patelnię teflonową?

Patelnie teflonowe są naczyniami, które mają wielu zwolenników. Przede wszystkim z powodu przystępnej ceny i obecności nieprzywierającej powłoki oraz krótkim czasem nagrzewania. Takie patelnie pozwalają na smażenie bez dużej ilości smalcu. Mają niską wagę więc łatwo przenosi się z miejsca na miejsce. Można używać ich na każdej kuchence w tym indukcyjnej. Jak czyścic patelnie teflonową, która posiada spaleniznę? W celu pozbycia się zabrudzeń wlewamy odrobinę wody gazowanej i gotujemy. Tajemnicą jest skuteczne działanie dwutlenku węgla w wodzie, który doskonale usuwa przypalone resztki. Po wylaniu wody patelnie traktujemy ściereczką. Kolejnym sposobem jest pomieszanie wody z solą. Taką papkę umieszczamy w patelni i pozostawiamy na noc. Po tym czasie usuwamy papkę i myjemy oraz wycieramy do sucha. Jak taką patelnię wyczyścić z zewnątrz? Przygotowujemy miksturkę z wody, soli i kwasku cytrynowego, a następnie zmywamy wodą. Jak dbać na co dzień o taką patelnię? W celu umycia należy używać wody i miękkiej szmatki. W celu pozbycia się resztek jedzenia namaczamy patelnię w gorącej wodzie i pozostawiamy na kilka godzin. Po każdym użyciu patelni należy wytrzeć ręcznikiem nasączonym olejem. Smażąc na niej wykorzystuj tylko drewniane łopatki.

Jak wyczyścić patelnię ceramiczną?

Patelnia ceramiczna jest prawie w każdej kuchni. Nic w tym dziwnego w końcu posiada wiele zalet. Do wytworzenia patelni z ceramiczną powłoką wykorzystywane są tylko naturalne materiały. Najlepsze z takich patelni pozwalają na przygotowanie potrawy z minimalną ilością tłuszczu. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób dbających o figurę. Taka patelnia równomiernie rozkłada ciepło, dzięki czemu skraca czas potrzebny do przygotowania strawy. To przyczynia się do obniżenia rachunków za gaz lub prąd. Patelnie z powłoką ceramiczną na długo utrzymują temperaturę dań, co sprawia, że podgrzewanie nie jest konieczne. Im szybciej zajmiemy się czyszczeniem patelni ceramicznej tym większa szansa na pozbycie się brudu lub spalenizny. W celu wyczyszczenia patelni nie należy używać drucianych i ostrych szczotek. Zamiast tego, studzimy patelnie po czym zalewany ciepłą wodą i zostawiamy na około 2 godziny. Po upływie dwóch godzin nie powinniśmy mieć problemu z usunięcie brudu. Jeśli to nie pomoże, to warto skorzystać z miękkich ściereczek. W celu wyczyszczenia patelni ceramicznej można zastosować domowe sposoby. Jeden z nich każe wsypać 3 łyżeczki sody oczyszczonej, a na nią wlać ciepłą wodę po czym należy gotować przez 15 minut. W tym czasie soda powinna podziałać na spaleniznę rozpuszczając ją. To pozwala na skuteczne umycie patelni. Kolejnym sposobem jest dodanie do powyższej mikstury 3 łyżek octu winnego i zagotować. Czyszcząc patelnię ceramiczna można ograniczyć się do samego octu. Ocet wlewamy na patelnie i pozostawiamy na noc, a rano myjemy ciepłą wodą z użyciem płynu i miękkiej gąbki. Na koniec należy wytrzeć patelnię do sucha. Sposobem na uniknięcie przypaleń jest użycie choćby minimalnej ilości tłuszczu. W przeciwnym wypadku może dojść do przegrzania. Konsekwencją jest trwałe uszkodzenie powłoki i problem z przywieraniem oraz przypalaniem się potraw na naszej ceramicznej patelni. Ważną role odgrywa rodzaj używanych tłuszczy oraz temperatura smażenia. Tu najlepiej sprawdzi się masło klarowane lub smalec, które rozpuszczać należy na średniej mocy piekarnika.

Jak dbać o patelnię granitową?

Tego typu powłoka jest bardzo odporna na uszkodzenia i zarysowania mechaniczne. Taką patelnię bez obaw można myć w zmywarce. Należy wiedzieć, że patelnia granitowa jest wrażliwa na nagłe zmiany temperatury. Nie należy rozgrzanej patelni wkładać do zimnej wody, gdyż może spowodować do mikro pęknięcia. Jak usunąć spaleniznę z takie patelni? Tutaj robimy papkę z soli kuchennej oraz wody i pozostawiamy ją na dnie patelni na jakiś czas. Po czym myjemy ciepłą wodą.

Ilu użytkowników patelni, tyle pomysłów na jej czyszczenia. Ważne, aby działać w rękawiczkach ochronnych, stosować się do wskazówek i przystąpić do czyszczenia jak najszybciej tuż po zauważeniu problemu. Ponadto, warto zastanowić się, która metoda będzie najodpowiedniejsza. Należy zwrócić uwagę na skład powierzchni naczynia, by nie zarysować jej podczas mycia. Jeśli już wiesz jak wyczyścić patelnię, to do dzieła!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież