Brudne żelazko pozostawia na ubraniach ślady i plamy podczas prasowania.

Niektóre z nich mogą być trudne do usunięcia. Jeśli chcesz tego uniknąć, to regularnie czyść żelazko. Niech to będzie twoim nawykiem. Dzięki temu uniknie się nerwów podczas prasowania i nie zniszczy się odzieży. Kolejnym skutkiem brudnego żelazka jest wpływ na jego działanie. Przewody i otworu zapychają się i przestają spełniać swojej roli. Żelazko przestaje sprawnie działać i trzeba kupić nowe. Można tego w łatwy sposób uniknąć regularnie czyszcząc żelazko.

Jakie są przyczyny przypalonego żelazka?

Przypalone żelazko to problem wielu gospodyń domowych. Przyczyną tego może być nieodpowiednie dobranie temperatury do prasowanego materiału, który może się przypalić pozostawiając na stopie żelazka trudny do usunięcia brud, poza tym po całym mieszkaniu roznosi się swąd spalenizny, a na stopie żelazka pozostają nieestetyczne skazy. Warto pamiętać, że żelazko wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Należy myć je z plam, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Domowe sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka.

Użycie sody oczyszczonej – Soda często jest używana w porządkach domowych. Nadaje się do czyszczenia przypalonej stopy żelazka. Działą tylko na ciepłe urządzenie. W celu wyczyszczenia żelazka należy rozprowadzić sodę gąbką lub szmatką po stopie. Należy delikatnie pocierać do momentu usunięcia przypalenia. Po tej czynności należy dokładnie oczyścić stopę. Nie należy pozostawić resztek sody. Warto postarać się oto aby soda nie zatkała dysz.

Czyszczenie żelazka octem – kolejnym sprawdzonym sposobem na spaleniznę z żelazka o teflonowej powierzchni jest ocet spirytusowy, który w bezpieczny sposób upora się z przypaleniami. Bezpiecznym sposobem na rozprowadzenie octu jest użycie bawełnianej ściereczki. Należy przecierać ciepłą powierzchnię, aż brud zostanie usunięty. Po zakończeniu tej czynności żelazko przeciera się wilgotną szmatką w celu usunięcia resztek substancji. Metoda ta jest bezpieczna również dla żelazka z ceramiczną powierzchnią. Ocet działa bardzo szybko więc cały proces czyszczenia nie trwał długo.

Pasta sodowo-octowa – bardzo uporczywe zabrudzenia można wyczyścić używając mieszkanki octu i sody tworząc pastę. Miesza się w następujących proporcjach dwie łyżki sody do jednej łyżki octu. Proporcje są kluczowe gdyż jeśli ich nie dopilnujemy substancja rozleje się i spieni. Taką pastę rozprowadza się zmywakiem kuchennym i obserwuje jak szybko znika przypalenie. Po tej czynności przeciera się stopę żelazka na sucho, potem na mokro i znów na sucho. Wszystkie te czynności wykonuje się w celu pozbycia się resztek substancji, która mogłaby zabrudzić ubrania.

Tabletki z paracetamolem – ta substancja występuje w wielu lekach. W celu oczyszczenia żelazka chwytamy pęsetą tabletkę i okrężnymi ruchami roztapiamy w miejscu brudu na rozgrzanej stopie. Po upływie kilku minut paracetamol powinien poradzić sobie z zabrudzeniem. Następnie przecieramy żelazko mokrą szmatką i wycieramy wszelki brud, który pozostając na żelazku mógłby brudzić ubrania. Ten sposób usuwania zabrudzeń jest bezpieczny dla każdego żelazka.

Czyszczenie żelazka solą kuchenną – sól jest bezpieczna dla stopy żelazka wykonanej z każdego materiału. W celu wyczyszczenia żelazka solą należy ją rozsypać na desce lub stolnicy. Następnie nagrzewamy maksymalnie żelazko i prasujemy po powierzchni z solą. Czyszczenie wykonuje się powolnymi ruchami do momentu zejścia zabrudzenia. Po tej czynności wyciera się żelazko na mokro. Przeciera się delikatnie aby żadną grudką nie porysować powierzchni. Czyszczenie z użycie soli jest tanie i łatwe. Niestety ta metoda czyszczenia nie nadaje się w przypadku żelazka z powierzchnią teflonową, gdyż powstają ostre drobinki.

Kolejnym sposobem jest papier do pieczenia – samo prasowanie papieru powinno usunąć brud. W celu zwiększenia efektu papier można posypać solą z wyłączeniem żelazka z teflonową powierzchnią. Ta metoda przypomina metodę czyszczenia solą z tym, że brud pozostaje na papierze. Prasuje się tak długo aż brud zniknie. Po zakończeniu prasowania papieru powierzchnię należy potraktować zwilżoną szmatką.

Czyszczenie żelazka folia aluminiową – jest to wygodny i szybki sposób na pozbycie się brudu z żelazka. Wystarczy folię zgnieść w kulkę i zacząć pocierać stopę żelazka, aż pozbędziemy się brudu. Dobrze sprawdzają się ruchy koliste, które dodatkowo usuwają część zabrudzeń na boki. Po tej czynności pozostaje mokrą gąbką usunąć resztki i żelazko jak nowe. Na szczególnie uporczywe zabrudzenia folię można wspomóc solą, sodą i octem. Ich użycie wzmocni efekt folii, a także może przyspieszyć proces czyszczenia. Alternatywą może być położenie folii na desce lub stolnicy i prasowanie jej. Jednak bardziej polecany jest pierwszy sposób.

Chemia do czyszczenia kominka – ta metoda czyszczenia może być stosowana tylko do żelazek z stalową stopą. Substancję nałóż na gąbkę i delikatnie pocieraj stopę żelazka. Stopa może być rozgrzana, lecz nie koniecznie. Płyny, które stosuje się do czyszczenia kominków doskonale radzą sobie z przypaleniami na żelazku. Dzięki nim w łatwy sposób można skutecznie doczyścić żelazko. Po czynności przecierania należy żelazko potraktować szmatką na mokro, a by nic nie przedostało się na odzież. Takie specyfiki mogą podrażnić skórę lub uczulić.

Sok z cytryny – Jest to kolejny sposób na zabrudzenia, który można stosować do wszystkich materiałów z którego wykonana jest stopa żelazka. Sprawdza się tylko w przypadku lekkich zabrudzeń i przypaleń. Wacikiem, kawałkiem materiału nasączonego sokiem z cytryny przeciera się przypalony fragment żelazka. Po kilku chwilach można zaobserwować znikanie brudu. Jeśli brud pozostaje, to trzeba skorzystać z innej metody. Po użyciu stopę żelazka należy przetrzeć na mokro zbierając pozostałości soku i brudu.

Pasta do zębów – jest to metoda, która najbardziej sprawdzi się na żelazkach z powłoką aluminiową. Na innych patelniach pasta może nie podziałać. Pastę wyciskamy na ciepłe żelazko i rozsmarowujemy przy pomocy gąbki. Po tej czynności w najbardziej przypalonych miejscach zostawiamy pastę na kilka chwil, po czym wycieramy mokrą gąbką. Kanały parowe czyści się patyczkiem higienicznym, by w urządzeniu nie było pasty.

Kreda – jest to pomocna w przypadku przypalonego żelazka. Ciepłą stopę należy posmarować kredą. Tą kredę zostawia się na kilka chwil na żelazku. Po tym czasie ściera się czystą szmatką. Urządzenie powinno być zupełnie czyste i działać jak nowe. Metoda ta jest bezpieczna więc można wykorzystywać na wszystkich żelazkach.

Metody, których nie stosować.

Kiedy żelazko przypala się wiele osób chwyta, to co ma, aby usunąć spaleniznę. Niestety są metody, które mogą tylko pogorszyć stan żelazka. Odradza się:

  • Ostre przedmioty – nie ma gorszych rzeczy, których możesz użyć niż druciak, noża i szczotka ryżowa. Trzeba zapamiętać, że stopa żelazka wykonana jest z delikatnych materiałów, a jej powierzchnie łatwo uszkodzić. Ostre przedmioty mogą usunąć osad, ale również zniszczyć żelazko. Poniszczona stopa żelazka będzie brudzić odzież i ją niszczyć.
  • Krochmal – woda, którą połączono z skrobią ziemniaczaną była dobrą metodą konserwującą i usztywniającą ubrania i pościel. Teraz już wiemy, że krochmal może zatkać otwory parowe, co zepsuje żelazko.
  • Alkohol – też może uszkodzić stopę żelazka. Ponadto nie można stosować go do mieszanek, które wlewa się do żelazka. Jeszcze jakiś czas temu była metoda wlewania do komory z wodą wody perfumowanej. Niestety alkohol niszczy ubrania jak i samo żelazko.
  • Zmywacz do paznokci – niektóre poradniki podają, że najtrudniejsze przypalenia czyścić właśnie zmywaczem. Ten sposób na ogół działa, ale staje przed nami problem zawartości alkoholu, który skraca żywotność naszego żelazka.
  • Ostra chemia – Stopa żelazka nie jest odporna na większość środków chemicznych. Także nie wolno na niej stosować wybielaczy, mleczka ani innych popularnych detergentów do czyszczenia łazienek czy powierzchni metalowych. Te substancje usuną brud, ale również warstwę ochronną urządzenia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież