Mszyce wysysają soki z młodych pędów, pąków kwiatowych i kwiatostanów.

Żerowanie może doprowadzić do zahamowania wzrostu, skarlenia czy zniekształcenia młodych pędów. Ponadto wynikiem żerowania mszyc jest spadek ilości i jakości owoców i warzyw. Żerujące mszyce wytwarzają szkodliwą substancję zwaną spadzią na której szybko rozwijają się choroby grzybowe roślin. Jak można zauważyć szkodliwość mszyc jest ogromna i trzeba zwalczać je gdy tylko się pojawią.

Jak zapobiegać inwazji mszyc?

W celu zapobieżenia inwazji mszyc warto dbać o kondycję roślin. Należy dokładnie plewić i usuwać chwaty. Roślina, która jest zachowana w dobrej kondycji, będzie mniej podatna na inwazję szkodnika. Nie należy sadzić obok siebie zbyt dużej ilości tych samych roślin. Tworzenie powierzchni monokultur sprzyja i ułatwia rozprzestrzenianie się mszycy. Lepiej jest stosować sposób uprawy mieszany, który powoduje przyciąganie nieco innych owadów tych pożytecznych jak i szkodliwych. Dobrym sposobem jest sadzenie roślin w kombinacjach na przykład róża i lawenda oraz uprawa gatunków odstraszających.

Najpopularniejsza metoda – ocet na mszyce.

Jest to najczęściej wybierana broń przeciwko mszycą. Pomimo niewielkiej ceny doskonale radzi sobie w tymi szkodnikami. Wystarczy przygotować oprysk na bazie octu. W tym celu w proporcjach 10:1 na litr wody dodajemy 100ml octu jabłkowego lub winnego. Pamiętać należy żeby wlewać ocet do wody, a nie wodę do octu. Jest to bezpieczne rozwiązanie wynikające z właściwości chemicznych octu. Tak przygotowaną mieszankę wlej do dozownika i spryskaj rośliny. Stosuje się tak często jak to potrzeba na podstawie własnych obserwacji.

Usuwanie mszyć sodą oczyszczoną.

W walce z mszycami w warzywach i kwiatach doniczkowych sprawdzi się mieszanka wody i sody oczyszczonej. W tym celu trzeba przygotować ciepłą wodę której temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza i torebeczkę sody oczyszczonej. Najpierw wlewa się wodę do połowy szklanki i wsypuje ćwierć łyżeczki sody, a następnie dolej pół łyżeczki oleju do smażenia. Całość umieszcza się w dozowniku i stosuje używając szerokiego, rozproszonego strumienia.

Preparat na bazie szarego mydła.

Do sporządzenia preparatu potrzebujesz około 20 gram mydła. Należy rozpuścić je w ciepłej wodzie i zamieszać. Następnie czekamy aż wystygnie i wlewamy do dozownika i spryskujemy rośliny. Częstotliwość oprysków zależy od uzyskiwanych efektów.

Oprysk na mszyce z mleka.

Proporcje mieszanki wody z mlekiem to 1:1. Po zmieszaniu można od razy wykonać oprysk. Jeśli chcesz użyć mleka w kartoniku to wybierz te pełnotłuste. Może nieco dziwić mieszanka mleka z wodą, ale kiedyś była bardzo popularna. Stosowano między innymi do zwalczania zarazy ziemniaczanej w uprawie pomidorów.

Oprysk olejem parafinowym.

Ciekła parafina jest doskonałym środkiem na mszyce. Oprysk wykonuje się w czasie wegetacji i po zauważeniu szkodników. Pryskać można również w okresie bezlistnym na przedwiośniu lub wczesną wiosną. Celem oprysku jest zniszczenie zimujących mszyc i innych szkodników do których należą ochojniki, przędziorki i miseczniki. Po zaatakowaniu mszyc, to na przedwiośniu wykonuje się oprysk zapobiegawczy, który zmniejszy ryzyko ponownego pojawienia się mszyc. W celu wykonania oprysku przygotowujemy mieszankę w proporcjach 100ml oleju parafinowego rozpuszcza się w 5 litrach wody. Na przedwiośniu opryskuje się drzewka owocowe i krzewy liściaste oraz rośliny iglaste.

Rośliny odstraszające mszyce.

Do roślin odstraszających mszyce można wymienić czosnek, cebula, a z ziół mięta. Z roślin dekoracyjnych mszyce odstrasza lawenda. Doskonałe efekty przynosi uprawa współrzędna tych roślin z na grządkach z warzywami. Dobre sąsiedztwo roślin i warzyw doskonale wpływa na ich wzrost i uprawę. W chwili obecnej bardzo modne jest ogrodnictwo ekologiczne, w który sąsiedztwo roślin jest bardzo ważne.

Domowy wywar z cebuli.

Tu doskonale sprawdza się wywar z cebuli, którą każdy ma w kuchni. W celu wykonania mieszanki kroimy bardzo drobno 75 gram cebuli i wrzucamy je do 10 litrów wody i gotujemy przez 30 minut na wolnym ogniu. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania do spryskiwacza i użycia. Należy pamiętać aby wywar przecedzić. Doskonale sprawdza się równie w walce z chorobami grzybowymi roślin.

Domowy wyciąg z czosnku.

Czosnek znany jest z swoich właściwości grzybo- i bakteriobójczych. Swoim zapachem świetnie odstrasza szkodniki. W celu przygotowania mieszanki należy zetrzeć 250 gram czosnku i wymieszać z 10 litrami wody. Całość pozostawia się na około dobę. Po upływie czasu aby wykonać oprysk trzeba rozpuścić mieszankę z wodą w proporcjach 1:1. Wywaru na mszyce należy użyć od razu po wykonaniu. W szczelnym pojemniczku wywar można przechowywać przez około 2 miesiące. Należy postawić w zacienionym miejscu. Warto pamiętać, że tych środków nie idzie przedawkować, dlatego wykonując oprysk nie żałuje się środka.

Gnojówka z pokrzywy na mszyce.

Do przygotowanie gnojówki z pokrzywy należy przygotować plastikowe wiadro lub beczkę. Nie należy korzystać z metalowych pojemników, gdyż mogą zachodzić niekorzystne reakcje podczas fermentacji. Najpierw zbieramy pokrzywę zanim zakwitnie i wkładamy do przygotowanego pojemnika, a następnie zalewamy wodą. Proces fermentacji trwa od 2 do 3 tygodni, a jego koniec zwiastuje brak piany. W celu wykonania oprysku gnojówkę rozcieńcza się w proporcjach 1:20. Gnojówki warto przygotować więcej, gdyż dobrze sprawdza się jako nawóz dla roślin.

Wyciąg z wrotyczu.

Kolejną rośliną pomagającą w zwalczaniu mszyc jest wrotycz pospolity, a dokładnie mówiąc wywar z niego. W celu przygotowania wywaru przygotowujemy 350 gram świeżego wrotyczu lub 30 gram suszu, który zalewamy 10 litrami wody. Pozostawiamy na około dobę. Potem należy przecedzić i rozpuścić w proporcji 1:2. Oprysk z tej rośliny pomaga w zwalczaniu bawełnicy korówka, śmietnika cebulanka czy gąsienice bielika kapustnika.

Żółte tasiemki na mszyce.

Do zwalczenia mszyc można wykorzystać owady takiej jak biedronki i złotooki. W celu zwabienia biedronek należy rozwiesić na roślinie jaskrowa żółte tasiemki, które można kupić w sklepie z tkaninami. Ten kolor najlepiej wabi biedronki. Larwa biedronki w czasie całego rozwoju zjada kilkaset mszyc, a postać dorosła może spożyć kilkadziesiąt mysz dziennie.

Mechaniczne zwalczanie szkodników.

Oprócz domowych sposobów na mszyce godne uwagi są preparaty ekologiczne, które w naturalny sposób pozwolą pozbyć się szkodnika. Środki nie wymagają karencji, a są nimi:

  • Afik – działa w sposób mechaniczny to jest unieruchamia szkodnika, dzięki wytworzeniu błony okrywającej. Jest bardzo bezpieczny dla roślin i nie zaburza ich fizjologicznych procesów. Działa natychmiast i zawiera naturalne składniki.
  • AgriTrap – jest to preparat powierzchniowy, który bazuje na naturalnych środkach. Unieruchamia i zabija szkodnika.
  • Emulpar 940 EC - produkt przygotowany jest na bazie oleju, który unieruchamia mszyce otaczając je lepkim śluzem. Blokuje ich funkcje życiowe.
  • Siltac EC – preparat tworzy na powierzchni mszycy strukturę w rodzaju pajęczej sieci. Działa natychmiast unieruchamiając mszyce i w konsekwencji eliminuje.

Najlepszy wybór to domowe sposoby i ekologiczne środki do walki z mszycą. Nieocenione jest także stosowanie naturalnej prewencji. Na rynku z roku na rok przybywa bezpiecznych dla roślin środków. Dodatkową ochroną są rośliny odstraszające i naturalne drapieżniki. Warto nadzorować wzrost roślin w ogrodzie, aby nie przegapić momentu w którym pojawią się mszyce. Domowe sposoby i naturalny oprysk to tanie i skuteczne rozwiązanie, które było stosowane przez nasze babcie. W celu pozbycia się szkodnika można zakupić naturalne preparaty, które są dostępne w sklepach różnych. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne. Przeważnie polega na unieruchomieniu mszycy, a w konsekwencji jej eliminacji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież