Jeden z najbardziej znanych sukulentów – aloes, który coraz częściej uprawiany jest w domach z powodu walorów wizualnych i właściwości leczniczych,

które kryje w żelu mięsistych liści. W przeszłości uprawiano aloes przed wejściem do domu oraz uważano go za amulet szczęścia, który miał przynieść powodzenie w życiu. Warto uprawiać chociaż jedną roślinę nieśmiertelności, ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze z szkodliwych substancji, ale zapobiega zanieczyszczeniu środowiska i wytwarza tlen oraz można wykorzystać z sytuacjach awaryjnych jako domową apteczkę. Aloes doskonale sprawdzi się w przypadku łagodzenia oparzeń, przyspiesza gojenie ran i niweluje stany zapalne skóry. Ma również inne właściwości, które wpływają na skórę i stan zdrowia. Pamiętać należy, że aloes zanim zostanie wykorzystany musi rosnąć przynajmniej 3 lata wtedy uzyska pełnie swoich wartości. Sama uprawa aloesu nie jest wymagająca, jednak jak każda roślina ma swoje preferencje.

Odmiany aloesu

Aloes występuje już na całym świecie. Roślinę można spotkać głównie na Półwyspie Arabskim, Karaibach, w Meksyku oraz w krajach śródziemnomorskich. Wyróżnia się aż 300 gatunków i odmian aloesu. Pośród najbardziej znanych jest aloes zwyczajny nazywany również leczniczym. W warunkach domowych jego liście mają długość 40-50cm. Inne popularne odmiany aloesu to nieco grubszy aloes drzewiasty, aloes niski, oraz popularny „Pink Blush”, czyli odmiana posiadająca różowe plamki na liściach. Innym często spotykanym gatunkiem aloesu jest uzbrojony, który posiada kolce na liściach. Bez względu na gatunek aloes jest bardzo dekoracyjny.

Jak pielęgnować aloes?

Najlepszym miejscem dla aloesu jest stanowisko nasłonecznione, dlatego, że czerpie cenne wartości, które mają wpływ na wygląd zewnętrzny i jakość żelu wewnątrz liści. Warto wiedzieć, że aloes źle znosi przegrzanie, dlatego warto unikać stawiania doniczki nad kaloryferem. W okresie zimy i jesieni zaleca się postawienie aloesu przy oknie. Niska temperatura przekraczająca 5 stopni Celsjusza jest zabójcza dla rośliny. Najlepsza dla aloesu vera jest temperatura pokojowa, która waha się w granicach 21 stopni Celsjusza. W sezonie letnim roślinę można przenieś na balkon lub taras w celu wzmocnienia aloesu promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to odstrasza również szkodniki. Tylko wiosną i latem, kiedy nadchodzi okres intensywnego kwitnienia, aloes można podlewać organicznym nawozem wymieszanym z wodą. Ważną czynnością w uprawie aloesu jest przecieranie jego liści z kurzu. Suche liście rośliny należy usuwać ostrym nożem. Sama roślina nie usycha, gdyż nie ma pnia ani gałęzi. Rozmnażanie aloesu następuje za pomocą odnóżek lub nasion. W Polsce można spotkać jedynie rozmnażanie się za pomocą odnóżek. Po zauważeniu pasożytów nie należy używać środków owadobójczych, ponieważ mogą zanieczyścić żel, który chcemy wykorzystać w lecznictwie. W przypadku wystąpienia mszyc wystarczy roślinę spryskać wywarem z ząbkiem czosnku i wystawić aloes na działanie słońca. Jednak najlepszą ochroną przed szkodnika mi aloe vera są jego ostre krawędzie i specyficzny zapach żelu.

Jak często podlewać aloes?

Aloes lubi suchy klimat i nie znosi nadmiaru wody. Z tego powodu nie jest wymagający w uprawie. Roślinę należy podlewać tuż nad ziemią, ponieważ podlewanie liści lub nadmierne podlewania aloesu spowoduje gnicie rośliny. Ponadto wodę należy dostarczać tylko korzeniom. Podczas zimy i jesieni wystarczy podlać co dwa tygodnie, a w okresie wiosny i lata raz w tygodniu. Ważne aby ziemia przed kolejnym podlaniem była naprawdę sucha. Pamiętać należy, że aloes bardziej lubi sucho niż mokro. Nadmiar wody może zaszkodzić więc przed podlaniem należy sprawdzić stan nawodnienia ziemi. Żółte lub brązowe liście świadczą o nadmiarze wody. Inną oznaką przelania wodą są opadające liście. Aloes należy podlewać tylko wodą filtrowaną, ponieważ zasadowy odczyn wody z kranu może spowolnić wzrost lub występujący fluor może spowodować pojawienie się plamek brązowych na liściach, co zaszkodzi ogólnej prezencji.

Rozmnażanie

Aloes można łatwo rozmnażać poprzez nasiona lub odszczepki. Pierwszy sposób polega na usunięciu nasion z piaszczystej ziemi, która dobrze chłonie wodę. Doniczki z wsiewkami najlepiej ustawić w półcieniu, tak aby temperatura nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Należy pilnować aby podłoże było cały czas wilgotne. Roślinę można także rozmnożyć używając do tego większego fragmentu liścia. Odciętą część rośliny wstawia się do słoika lub szklanki z wodą. Jak zacznie puszczać korzenie należy posadzić w doniczce z ziemią wymieszaną z żwirem.

Aloes drzewiasty, czyli odmiana o najbardziej leczniczych właściwościach Odmiana aloesu drzewiastego w odróżnieniu od aloesu pstrego nie lubi być wystawiana na zbyt duże słońce. W warunkach domowych roślina osiąga wysokość do 2 metrów. Optymalną temperaturą dla tej odmiany aloesu jest 16 stopni Celsjusza. Liście tego aloesu są długie, wąskie i mięsiste. Mają szarozielony kolor i krawędzie zakończone kolczastymi wypustkami. Wypełnia je gorzki sok o leczniczych właściwościach. Podobnie jak pozostałe gatunki roślina woli raczej umiarkowane podlewanie. Aloes drzewiasty należy do roślin o najbardziej leczniczych właściwościach. Warto więc mieć go w swoim domu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież