Coraz częściej pojawia się pytanie, co można wykonać z palet? Meble z palet podbijają internet i serca posiadaczy. Przede wszystkim łatwość wykonania z niskimi poniesionymi kosztami. Dając paletom drugie życie pomagamy środowisku. Co jest ważne meble z palet to niezliczona ilość wariacji i sposobów w jaki możemy je obrobić. Pozwala to na osiągnięcie niepowtarzalnego i oryginalnego efektu, który nie zostanie powtórzony oraz satysfakcja z wykonania samodzielnie mebla.

Jak zrobić meble z palet i dlaczego warto?

Meble z palet cieszą się coraz większą popularnością. Meble z palet DIY robi się szybko i stosunkowo łatwo, a przy tym nie generują dużych kosztów. Dodatkowo efekt jest wyjątkowy. Meble z palet są również uniwersalne, dzięki prostej konstrukcji sprawdzają się wszędzie. Można pomalować je na dowolny kolor i ozdobić według własnego uznania. Oprócz tego jest to ekologiczne i modne rozwiązanie. Nic dziwnego, że coraz częściej znajduje się zapytania na temat jak wykonać takie meble z palet. Głównym atutem tworzenia mebli DIY jest niewielki koszt. Europalety są tanim, a zarazem solidnym materiałem. Do obróbki palet nie potrzeba fachowych narzędzi. Wykonując mebel samodzielnie zyskuje coś dopasowanego do twojego gustu i upodobań. Z łatwością można je spersonalizować. Palety są proste w obróbce więc bez problemów nadasz im dowolny kształt. Można z nich stworzyć całe wyposażenie strefy wypoczynkowej. Pomysłów na ciekawe konstrukcje nie brakuje. Kolejnym ważnym elementem jest ekologia. Konstruując własne meble nie tylko nie kupujesz nowych mebli, ale nadajesz drugie życie deską, które wcześniej ułatwiały transport.

Jakie palety wybrać na meble ogrodowe?

Jakie palety sprawdzą się najlepiej? Palety różnią się wielkościami desek i ich grubością, odstępy między nimi i wagą całej palety. Palety tworzone są z drewna różnego gatunku, najczęściej sosnowych lub świerkowych oraz topolowego. Najpopularniejsze w Polsce są palety potocznie zwane europaletami. Są to ciężkie i solidne palety, których blat składa się z pięciu grubych desek. Wytrzymają nacisk nawet 1 tony. Ile kosztują palety na meble ogrodowe. Ceny palet pozytywnie zaskakują, bo cena jednej sztuki wynosi przeważnie kilkanaście złotych.

Etap I: projekt – narożnik z palet i stolik z palet
Tworzenie mebli z palet zostanie pokazane na przykładzie narożnika oraz stolika, które znakomicie sprawdzają się w ogrodzie, na tarasie, a nawet w salonie. Na początku warto przymierzyć palety do miejsca, w którym będą stały. Jeśli jest się przed zakupem, to można wymierzyć miejsce, w którym będą stały nasze meble wypoczynkowe, by można było kupić odpowiednią ilość palet. Narożnik wykonywany z palet wymaga kupna przynajmniej 6 sztuk na siedzisko i 3 sztuk na oparcie, czyli w sumie potrzeba 9 palet. Stolik można stworzyć z jednej palety jeśli jest na kółkach oraz 2 lub3 sztuki układają jedną na drugą.

Etap II: szlifowanie palet
W celu zapobiegnięcia wbiciu się niechcianej drzazgi warto drewno odpowiednio przygotować. Na tym etapie wykorzystanie zostanie papier ścierny lub szlifierka. Poleca się korzystanie z szlifierki, gdyż oszczędza się czas, a czynność jest łatwa do wykonania. Jeśli nie posiada się szlifierki to zostaje użycie papieru ściernego o gradacji 100. Po wykonaniu czynności szlifierskich powierzchnia drewna powinna być gładka i równa, na ile to możliwe. Wszelkimi niedociągnięciami nie należy zbytnio się przejmować, od taki urok rękodzieła.

Etap III: impregnowanie palet
Impregnowanie palet nie musi być wykonywane, gdy meble mają stać w pokoju. Przed przystąpieniem do impregnacji trzeba zapewnić czystość powierzchni drewna. Pierwszą warstwą zabezpieczenia powinien być impregnat, który chroni przed wodą, wilgocią, zabrudzeniami i promieniami UV. Impregnat nakłada się pędzlami o różnej szerokości, gdyż do zakamarków przyda się cienki pędzel. Jeśli nasze meble będą stały na tarasie, czyli w miejscu nieosłoniętym, to warto nałożyć kilka warstw dla zapewnienia najlepszej ochrony. Na tym etapie wybiera się docelowy kolor palety wybierając zabarwienie impregnatu. Należy pamiętać o tym, aby impregnat dobrze wyschnął.

Etap IV: malowanie palet
Jeśli kolor impregnatu jest tym docelowym, to wystarczy pomalować bezbarwna lakierobejcą. Jeśli chcemy meblom nadać pożądany kolor, to należy kupić odpowiednią farbę. Do wyboru jest naprawdę bogata paleta kolorów jak i faktur, która umożliwia malowanie palet. Są farby matowe, wysoki połysk, kryjące, satynowe i prześwitujące. Meble można przyozdobić wzorkami przy pomocy szablonów albo zrobić je samodzielnie. Po malowaniu palety pozostawiamy do wyschnięcia.

Etap V: meble z palet – montaż
Palety łączymy za pomocą kątowników, płaskowników oraz wkrętarki według przygotowanego projektu. Mocując kółka do stolika sprawimy, że będzie on mobilny i łatwy w przenoszeniu na inne miejsce.

Etap VI: zakończenie
Naszą pracę kończy się dobieraniem odpowiednich dodatków. Narożnik z palet może być nieco średnio wygodny więc warto postarać się o poduszki i materacyki. Poza tym przerwy w deskach na stoliku też będą średnio i mało praktyczne. Do stolika z palet będzie potrzebne grube szkło, które po położeniu na palecie tworzy dużą powierzchnię użytkową. Narożnik warto ozdobić dużą ilością tekstyliów, a na stole można postawić klimatyczny lampion lub wazon z świeżymi kwiatami. Warto pamiętać, że to dodatki w dużej mierze odpowiadają za efekt więc warto poświęcić nieco więcej czasu na ich dokładne zaplanowanie. Dzięki temu wszystko będzie harmonijnie współgrać, a meble z palet będą służyły wiele lat.

O czym jeszcze pamiętać przy robieniu mebli z palet?

Samodzielne wykonanie mebli z palet jest bardzo łatwe. Jednak trzeba pamiętać o dwóch rzeczach, to jest jak przygotować palety na meble oraz ile potrzeba palet na meble ogrodowe. Przygotowanie projektu, dokonanie niezbędnych pomiarów, skompletowanie narzędzi oraz materiałów wykończeniowych to podstawa do tego, aby prace poszły szybko i sprawnie, a efekt był oszałamiający. Nie warto wybierać palet cienkich oraz uszkodzonych. Nawet jeśli poddasz je renowacji. Mogą już nie być tak trwałe jak nieuszkodzone.

Własnoręcznie wykonanie meble z palet z pewnością dadzą wiele satysfakcji. Jest to nie tylko aspekt oszczędności, ale również przez wyciszenie podczas wykonywania pracy. Ludzie coraz częściej wykonują prace, które pozwalają nieraz na odnalezieni swojej pasji właśnie względem sztuki. Wszechobecnie dostępne minimalistyczne wzory mebli odchodzą do lamusa, a na ich miejscu pojawiają się niepowtarzalne, indywidualnie przerabiane meble z duszą, w których stworzenie zostało włożone mnóstwo serca. Narożnik z stolikiem prezentuje się wyjątkowo i może znaleźć miejsce nie tylko w ogrodzie i na tarasie, ale również wewnątrz budynku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież