Zabudowa zmywarki czy innych sprzętów kuchennych jest coraz popularniejsza od wolnostojących. Zabudowane elementy zapewniają większą estetykę, więc nie powinno dziwić, że ta opcja ma dużo zwolenników. Wybór sprzętu AGD do zabudowy to także większa odpowiedzialność, bo ewentualna naprawa lub wymiana jest bardziej kłopotliwa. Dlatego do urządzania kuchni należy podejść z szczególną uwagą.

Montaż i podłączenie zmywarki do zabudowy – na czym polega?

W przypadku montażu zmywarki do zabudowy należy pamiętać, aby podłączyć ją w odpowiednim momencie, czyli zanim ją zabudujesz. Jeśli okaże się bowiem, że źle podłączony został odpływ lub przyłącze doprowadzające wodę może dojść do przeciekania czy innej awarii, którą będzie ciężko usunąć po zabudowaniu. Główną zasadą dotyczącą zamontowania zmywarki w zabudowie jest zatem jej odpowiednie umiejscowienie. Najlepiej aby była blisko zlewozmywaka, gdzie uzyska się wygodny dostęp do odpływu i przyłącza doprowadzającego wodę. Istotną sprawą jest podłączenie zmywarki do prądu. Trzeba zdecydować się do którego gniazdka z prądem najlepiej podłączyć przed tym, gdzie będziesz chciał ostatecznie umiejscowić. Prąd musi być przewodzony w bezpieczny sposób. Jeśli kable zmywarki nie sięga do kontaktu, to warto pomyśleć o zastosowaniu przedłużacza.

Kolejnymi zasadami dotyczącymi prawidłowego montażu zmywarki do zabudowy są:

  • przykręcenie zmywarki do zabudowy, czyli użycie specjalnego stelaża,
  • podłączenie zmywarki do instalacji wodnej zgodnie z instrukcją,
  • wykonanie odpowiednich nawierceń na froncie, dokładnie tam, gdzie będzie on połączony z zmywarką,
  • pregulacja nóżek tylnych i przednich, aby urządzenie stało możliwie stabilnie. Pamiętać optrzeba, aby wstępnie wyregulować jeszcze tuż przed wsunięciem pod blat, a potem upewnij się czy to już wystarczy czy jest potrzeba korekta.

Jak zabudować zmywarkę?

Jeśli chcemy uzyskać spójność w kuchni, to warto zakupić zmywarkę do zabudowy. Taki sprzęt idealnie wpasuje się wciąg kuchenny szafek i będzie niezauważalny. Montaż zmywarki do zabudowy jest nieco bardziej skomplikowany niż podłączania zmywarki wolnostojącej. Z pewnością przydadzą się na stępujące narzędzia: wiertarko-wkrętarka, ołówek, śrubokręt, młotek, piła do drewna oraz ołówek Jak zamontować zmywarkę do zabudowy.

1. W celu umieszczenia zmywarki prace rozpocznij od wyjęcia szafki na miejscu której ma stanąć zmywarka. Pamiętać należy, aby wcześniej wyjąć półki, zdjąć drzwiczki z zawiasów, a następnie wyjąć cały stelaż szafki.

2. Jeśli jesteś posiadaczek zmywarki w części zintegrowanej, przytnij front szafki do pożądanego rozmiaru, czyli tak, aby pozostawić miejsce na widoczny panel sterowania. W przypadku zmywarki w pełni zintegrowanej nie ma potrzeby przycinania szafki.

3. W celu zabezpieczenia krawędzi blatu przed działaniem pary trzeba zamontować metalową listwę ochronną, która będzie dołączona do zmywarki.

4. Następnie podłączamy zmywarkę do prądu i wody. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie zmywarki koło zlewozmywaka.

5. Należy wstępnie wyregulować nóżki w zmywarce. Kolejnym krokiem jest wsunięcie sprzętu pod blat i dokręcamy nóżki tak, aby między zmywarką a blatem powinno być jak najmniej wolnego.

6. Większość producentów dołącza do zmywarek stelaż do montażu frontu oraz instrukcje obsługi. Po rozłożeniu służy ona do zaznaczenia miejsc, które trzeba nawiercić w wewnętrznej stronie drzwiczek w celu całkowitego zabudowania zmywarki. Zainstalowanie i zlicowanie frontu przebiega różnie. W niektórym zmywarkach są to haczyku w innych zaś śruby.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy?

Jeśli stwierdziliśmy, że jest miejsce i okazja na zamontowanie zmywarki do zabudowy, to czas przyjrzeć się bliżej parametrom o funkcjom, jakie powinny zawierać w sobie nowoczesne urządzenia. Oto najważniejsze z nich:

  • Wielkość zmywarki – Najpopularniejsze zmywarki mają wymiary 45cm na 60cm.
  • Liczba programów zmywania – Oprócz standardowych i automatycznych opcji, zmywarki coraz częściej wyposażane są w dodatkowe dedykowane do konkretnych rodzajów naczyń , programy zmywania.
  • Klasa zmywania – Im wyższa najlepiej A, tym lepsza efektywność zmywarki.
  • Klasa energetyczna zmywania – Oszczędzajmy energię.
  • Funkcje ułatwiające zmywanie – Namaczanie, usuwanie zaschniętych resztek i polerowanie szkła.
  • Bezpieczeństwo – Tu należy sprawdzić czy zmywarka posiada specjalne systemy zabezpieczające przed na przykład rozszczelnieniem.
  • Temperatura zmywania – Im efektywniejsze zmywanie w niskich temperaturach, tym większa oszczędność na rachunkach za ciepłą wodę.
  • Dodatkowe akcesoria - Ważne w przypadku zmywarek do zabudowy , wszelkie dodatkowe elementy montażowe dołączone do zestawu pomogą uniknąć denerwującego poszukiwania ich u producentów.

Kwestią chyba najistotniejszą jest to ile kompletów naczyń można umyć podczas jednego zmywania. W przypadku zmywarek o szerokości 45 cm szacuje się, że może to być 8-10 kompletów naczyń. W zmywarkach o szerokości 60 cm, zmyjemy za jednym razem 12 do nawet 15 zestawów naczyń. Istnieją oczywiście większe jak i mniejsze urządzenia. Wszystko zależy od potrzeb jakie generuje dane gospodarstwo domowe.

Decydując się na zmywarkę do zabudowy, pamiętaj szczególnie o tym, że:

  • Jej rozmiar będzie bardzo istotny jeśli chcesz ją wpasować w istniejącą zabudowę kuchni,
  • JBędzie wymagać docięcia lub montażu nowego blatu oraz dopasowanie pasujących do reszty frontów i uchwytów,
  • JJej wysokość musi być również idealnie dopasowana do reszty sprzętów.

Montaż frontu do zmywarki – sprawdź, czego potrzebujesz

Zanim zajmiesz się montowanie drzwi do zmywarki upewnij się czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria. Będziesz potrzebował:

Panel frontu – Zacznijmy od najważniejszego czyli od odpowiedniego panelu frontu. Aby zmywarka jak najbardziej komponowała się zresztą twojej kuchni, możesz zamontować w niej panel, który będzie spójnym wyglądem z pozostałymi szafkami. W ten sposób twoja kuchnia zaprezentuje się jako schludna i przemyślana. Z drugiej strony masz też do wyboru drzwi, które wyróżniają się na tle innych mebli. Da się zauważyć, że nowoczesna kuchnia nie musi być jednolita. Jeśli zależy ci na oryginalności, to postaw na różne warianty kolorystyczne. Wszystko zależy od Ciebie i twoich preferencji. Jedynie o czym musisz pamiętać, to upewnienie się, że zintegrowane drzwi są zgodne z parametrami Twojej zmywarki.

Uchwyt – Jak masz już gotowy i pasujący front, to czas na założenie uchwytu w panelu. Zrobisz to przed przykręceniem go do drzwi zmywarki. W odwrotnej kolejności regulowanie uchwytu nie będzie wykonalne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież