W znacznej części Polski sieci wodociągowe dostarczają do naszych domów i mieszkań twardą wodę.

Dlatego wielu z nas boryka się z problemami suchej skóry w szczególności problemy zdrowotne mogą dopaść osoby z egzemą i alergiami skórnymi. Twarda woda to tak o współczynniku °fH >22. Na twardość wody wpływają jony węglanowe i niewęglanowe. Do tych pierwszych zaliczamy węglan magnezu i węglan wapnia. Z tym węglanów tworzy się kamień na przykład w pralce lub czajniku. W skład niewęglanowych wchodzą chlorki i siarczany. Dopiero połączenie jonów niewęglanowych i węglanowych tworzy ogólną twardość wody.

Warto zauważyć, że wodociągi dostarczają wodę o wartości °fH 22-28 przez co naprawdę warto pomyśleć o zainstalowaniu zmiękczacza. Kolejnym sposobem określania wartości twardej wody jest określenie ilości węglanu wapnia z 1 litrze wody. Norma jaką przyjęto w Polsce wynosi od 60 do 500 mg CaCO3/dm3. Warto znać twardość wody, gdyż w przyszłości ta wiedza zostanie wykorzystana podczas programowania urządzeń domowych.

W kilku słowach o zasadzie działania zmiękczacza wody. W zbiorniku posiada złoże jonowymienne, które posiada ładunek ujemny. Nie chciane w wodzie jony na przykład wapnia i magnezu posiadają ładunek dodatni przez co przyciągane są przez złoże silniej niż jony sodu. Warto pamiętać o kupnie złoża w żelu o wysokiej jakości, gdyż posłuży dłużej i będzie miał większą wydajność. Dzięki temu zyskamy więcej i obniżymy koszty związane z samą eksploatacją zmiękczacza i awariami i uszkodzeniami sprzętu kuchennego spowodowane osadzaniem się kamienia. W skład złoża wchodzi kwaśna żywica kationitowa o konsystencji żelu.

Instalacja do zmiększania wody

Sam fakt montowania instalacji zmiękczającej wodę nie jest sprawą banalną. Warto ponieść koszty wynajmu fachowca niż samemu zabrać się za montaż nie posiadając fachowej wiedzy i umiejętności. Naprawdę o kłopot nie trudno. Przed zakupem zmiękczacza trzeba zorientować się pod jakiś ciśnieniem jest dostarczana jest woda. Służy to ocenie konieczności kupna reduktora w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia lub zakupu urządzenia, które podniesie ciśnienie wody.

Podczas montowania instalacji zmiękczającej wodę należy pamiętać o zamontowaniu zaworu zwrotnego pomiędzy piecem centralnego ogrzewania, a zaworem zmiękczacza. Służy to zabezpieczeniu przed zniszczeniem złoża wysoką temperaturą wody, która nie powinna przekracza 49 stopni Celsjusza. Zmiękczacz powinien być zainstalowany przed piecem ogrzewającym dom lub mieszkanie. Trzeba pamiętać o wygospodarowaniu miejsca wkoło urządzenia zmiękczającego, bo potrzebne będzie w trakcie wymiany żywicy i oczyszczania zmiękczacza.

Jak każde urządzenie w domu tak i zmiękczacz potrzebuje energii elektrycznej więc w pobliżu powinno znajdować się gniazdko prądowe. W trakcie regeneracji instalacji zmiękczającej wytwarza się zanieczyszczona woda, którą należy odprowadzić do kanalizacji, dlatego najlepiej aby odpływ był w odległości nie większej niż 5-6 metrów od zmiękczacza.

Jak widać zmiękczacz wody może zaoszczędzić nam sporych wydatków związanych z naprawami lub nawet wymianą niektórych sprzętów kuchennych i łazienkowych. Ponadto dzięki instalacji zmiękczającej wodę możemy nie być narażenia na problemy zdrowotne. Zatem sami Państwo widzą ile pożytku przynosi ten niezbyt wielki wydatek związany z kupnem i instalacją systemu zmiękczającego wodę.