Żyjemy w strefie umiarkowanej w której mamy cztery pory roku w czasie których musimy korzystać z instalacji grzewczych naszych mieszkań i domów.

Okres grzewczy trwa około sześciu miesięcy w tym trzech zimowych, a więc odpowiednie dobranie mocy grzewczej kaloryferów jest istotną sprawą. Warto zatem pokusić się o grzejnik, który spełni nasze oczekiwania. W tym celu musimy wiedzieć jaka temperaturę będzie miał czynnik grzewczy czyli woda i jaka chcemy uzyskać temperaturę w naszych pokojach.






Jak prawidłowo dobrać moc grzejnika?

Przy wyborze wielkości i rodzaju grzejnika warto wziąć pod uwagę usytuowanie pokoi względem stron świata. Z pewnością w pokoju od strony północnej będzie chłodniej więc kaloryfer musi posiadać większą moc grzewczą. W pomieszczeniach od strony południowej tej nasłonecznionej jest mniejsze zapotrzebowanie na dostarczenie ciepła z grzejników, a więc możemy pozwolić sobie na inny grzejnik. Krótko mówiąc grzejniki powinniśmy dobierać indywidualnie do każdego pomieszczenia, a nie kupić hurtem takie same.

Wielu producentów moc grzejników podaje w następującym zapisie 80/70/25 stopni Celsjusza, gdzie 80 oznacza temperaturę wpływającej wody do grzejnika, 70 oznacza temperaturę powracającej wody, a liczba 25 temperaturę w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że w domach energooszczędnych moc grzejnika nie powinna być większa niż 20-30 W/m2, a domach obecnie budowanych spełniających normy moc grzewcza grzejnika powinna zawierać się w przedziale 50-70W/m2. Warto zauważyć, że im wyższa temperatura cieczy wpływającej tym grzejnik może być mniejszy, bo będzie oddawał więcej ciepła. Jednak jeśli temperatura na wejściu do grzejnika będzie niższa to potrzebujemy to mniej ciepła będzie oddawane do pokoju.

Mieszkając w domku wolno stojącym warto przeanalizować pojęcie zwane bezwładnością cieplną grzejnika. Krótko można to opisać następująco. Grzejniki o niskiej masie własnej wykonane z lekkich materiałów wraz z zawartością szybko nagrzewają się, ale też szybko stygną. Do grzejnika zamocowany jest termostat, którym szybko można dostosować temperaturę do wymogów osób przebywających w pomieszczeniu i do temperatury obecnie panującej. Grzejniki masywne z żeliwa lub innych ciężkich metali stygną wolniej przez co nie jesteśmy narażeni na nagłą zmianę temperatury otoczenia.

Warto pomyśleć o kupnie grzejników żeberkowych w których większa powierzchnia oddawane jest ciepło do otoczenia. Mają wadę polegająca na istnieniu trudno dostępnych miejsc w których wytarcie kurzu sprawia kłopot. Wadą grzejników z dwiema płytami jest odbijanie się ciepła z drugiej płyty o pierwsza płytę. Grzejniki jednopłytowe są korzystniejszym wyborem, gdyż oddają najwięcej ciepła.

W ten sposób zapoznaliśmy się z doborem mocy grzewczej kaloryferów. Ważne żeby nie przesadzać z nadmierną mocą, gdyż zbyt suche powietrze nie jest sprzyjające.

Komentarze  

0 #1 ona_2 2019-10-11 09:05
mamy grzejniki żeberkowe i sprawdzają się. Dają dużo ciepła.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież