Jest lato, za oknem świeci słońce, na pogodę nie można narzekać, a mimo to dokuczają nam infekcje, bóle głowy czy katar? Rzadko kto zwraca uwagę, że odpowiednia wilgotność w domu jest równie ważna jak odpowiednia temperatura. Co więcej, im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna mieć niższą wartość.




Postaw mi kawę na buycoffee.to




Wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Wilgotność w pomieszczeniu (czyli zawartość pary wodnej w powietrzu) możemy zmierzyć za pomocą specjalnego urządzenia – wilgotnościomierza. Jej poziom określamy w procentach i powinna mieścić się w przedziale 30-60 proc. Wartości wykraczające poza powyższy zakres źle wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, ponieważ nieodpowiednie nawilżenie powoduje rozwój bakterii oraz wirusów, co sprzyja rozwojowi alergii i astmy. Niestety, nie tylko my źle znosimy zły poziom wilgoci w domu – wpływa on także na kondycję izolacji oraz stan budynków i przedmiotów, które się w nim znajdują – mebli, odzieży, książek, roślin a w szczególności źle nieodpowiednie warunki znoszą instrumenty muzyczne.

wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza w domu?

Zbyt niska wilgotność to tak naprawdę przesuszone powietrze, które obniża naszą odporność na infekcje, pogarsza pracę naszego systemu immulogicznego, sprzyja chorobom górnych dróg oddechowych, wysusza skórę, przyspiesza jej starzenie się (przyspiesza powstawanie zmarszczek), możemy zauważyć u siebie takżę np. pękanie kącików ust. Suche powietrze wysusza śluzówki gardła oraz nosa, zatoki, a takżę spojówki, co odczuwamy jako pieczenie oczu, a praca przy komputerze lub monitorze staje się bardziej uciążliwia i męcząca.

Dzieciom natomiast doskwiera katar oraz sapka, co może prowadzić także do uduszenia się niemowląt. W takich warunkach występuje zajwisko podprodukcji ozonu. Zwiększa się także ilość kurzu w powietrzu. Przy zbyt niskiej wilgotności drewniane meble, parkiety i boazerie pękają i ulegają wypaczeniu. Drewniane powierzchnie ulegają matowieniu, płyty pilśniowe wyginają się a deski podłogowe skrzypią.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?

W celu podwyższenia wilgotności w pomieszczeniu można położyć wilgotne ręczniki na grzejnikach, suszyć w takim pomieszczeniu mokre pranie, często zraszać rośliny doniczkowe, ustawiaiać kwiaty cięte, założyć duże, odkryte akwarium lub zawiesić tradycyjne nawilżacze wieszane na grzejnikach, uzupełniane wodą. Dobrym i chyba najskuteczniejszym pomysłem jest także zainwestowanie w elektroniczny nawilżacz powietrza. Wśród nich znajdziemy nawilżacze parowe, które podgrzewają wodę, która zamienia się w mgiełkę i rozpylają ją w pomieszczeniu.

Ceny takich najprostszych nawilżaczy zaczynają się już od 100 zł. Jednak ze względu na wysokie zużycie prądu mogą okazać się drogie w eksploatacji. Minusem nawilżaczy parowych jest również ciągły odgłos bulgotania wrzącej wody w czasie pracy urządzenia oraz możliwość poparzenia się gorącą parą wodną oraz wrzątkiem, dlatego odradza się je rodzicom małych dzieci i właścicielom ciekawskich i ruchliwych zwierząt. Plusem takiego urządzenia jest możliwość dolania olejku eterycznego oraz brak potrzeby dokupowania części zamiennych i akcesoriów.


Bardziej zaaawansowane są nawilżacze ultradźwiękowe, które za pomocą fali ultradźwiękowej rozbija mechanicznie wodę na drobne cząsteczki, co wpływa na komfort ich użytkowania, ponieważ są bardzo ciche. Pobierają także mniej prądu. Niestety emitowane fale ultradźwiękowe mogą być źle odbierane przez zwierzęta. Poza tym w przypadku takiego urządzenia konieczne jest używania kosztowniejszej wody destylowanej oraz regularna wymiana wkładów odkamieniających. Są też bardziej narażone na zanieczyszczenia i może pojawić się efekt wytwarzania niezdrowego, białego pyłu.

Trzecim rodzajem nawilżaczy są urządzenia ewaporacyjne – dyfuzyjne. Ewaporacja to proces naturalnego odaprowania wody z wkładu nawilżającego. W urządzeniu wymusza się obieg powietrza za pomocą wiatraka, co może powodować głośną pracę urządzenia. Nawilżacz ewaporacyjny oczyszcza powietrze z kurzu i pyłków, jest energooszczędny i można w nim również stosować olejki etryczne. W tego typu urządzeniach stosuje się wkłady antybakteryjne oraz nawilżające, które należy wymieniać co 2-3 miesiące.

Szukasz dobrego nawilżacza? Zapraszamy do zestawienia najlepszych nawilżaczy dla dziecka!


wilgotność powietrza

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu?

Żeby to nie było jednak tak proste zdarzają się również okoliczności, kiedy wilgotność w powietrzu jest zbyt wysoka. Również takie warunki nie są korzystne dla naszego zdrowia. Zbyt szczelne okna, zbyt rzadkie wietrzenie mieszkania, ale również błędy konstrukcyjne czy też np. zalanie i wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, roztoczy oraz pleśni, co skutkuje m.in. złym samopoczuciem, bólami i zawrotami głowy, infekcjami błon śluzowych oraz problemami z oddychaniem.

Poza mieszkańcami, cierpią także budynki, na których ścianach pojawiają się wykwity pleśni i grzybów, a przez zawilgocone ściany szybciej ucieka ciepło, co może też zwiększać koszty ogrzewania. Przedmioty takie jak meble drewniane mogą puchnąć i się rozklejać, z kolei metalowe ulegać korozji. Wilgotność szkodzi także elektronice (większość urządzeń elektronicznych, chociaż mało kto zwraca na to uwagę, ma określone optymalne warunki pracy – szczególne ważne jest to w przypadku serwerów). Pojawiają się trudności z wysuszeniem prania i zapach stęchlizny na odzieży.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza?

By zmniejszyć wilgotność można zainstalować nawiewniki oraz częściej wietrzyć mieszkanie, ale również można posłużyć się osiągnięciami najnowszej techniki – jednak teraz odpowiedniejszym wyborem będzie odwilżaczy powietrza. Osuszacze występują w trzech podstawowych typach: kondensacyjne – które powodują skraplanie pary wodnej za pomocą obniżenia temperatury powietrza, absorpcyjne – pracują na zasadzie absorpcji pary wodnej w materiał, adsorpcyjne – w których jeden obieg powietrza prowadzi przez nanofiltr, w którym gromadzi się woda, a drugi osusza substancję chłodzącą, oraz membranowe, które zatrzymują cząsteczki wody z powietrza tłoczonego przez powłokę z włókna polimerowego.

Wybierając osuszacz warto zwrócić uwagę na takie elementy jak temperatura pracy urządzenia (osuszacze kondensacyjne mogą okazać się mniej wydajne w pomieszczeniach z niską temperaturą powietrza), poziom emitowanego hałasu, pobór mocy, procent wilgotności powietrza. Ponadto na rynku znajdziemy modele ze sterowaniem mechanicznym lub elektronicznym, z wyświetlaczem LCD, różnorodnymi wskaźnikami oraz higrometrem, który będzie potrafił zmierzyć poziom wilgotności i w razie potrzeby automatycznie wyłączyć urządzenie.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza?

Jak utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu?

Uniwersalnym sposobem na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia jest oczyszczacz powietrza (z filtrem) wyposażonego w inteligentne nawilżanie – takie urządzenie samo zmierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu i odpowiednio zareaguje. Przydatną opcją dodatkową jest także funkcja jonizacji powietrza, która zabija zarodniki pleśni oraz grzybów.

Podsumowanie poziomu wilgoci w domu

Jak widać, kwestia poziomu wilgotności w domu jest bardzo istotna dla naszego zdrowia i naszych mieszkań. Jednak współczesny poziom rozwoju technologii daje nam szeroki wachlarz możliwości, by sobie z tym problemem poradzić w łatwy i przyjazny sposób. Dlatego warto sprawdzić czy i my nie potrzebujemy zainterweniować w poziom wilgoci w naszych mieszkaniach. Kto wie, może dzięki temu odkryjemy dlaczego wcześniej zupełnie bez powodu tak często bolała nas głowa...

Komentarze  

-4 #2 fiolek 2019-10-11 09:03
Warto czy nie, trzeba mieć. U nas osuszacz powietrza spisuje się bez zarzutu i w 100% spełnia swoją rolę.
Cytować
-3 #1 darek 2019-10-09 12:36
u mnie w domu zimą bez osuszacza powietrza nie idzie żyć...
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież