Ostatnio w mediach często pojawia się temat zanieczyszczonego powietrza i smogu (szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli sezonie ”grzewczym”),

a w internecie bez problemu idzie znaleźć filmiki, na których prywatne osoby przeprowadzają domowe eksprymenty, by pokazać jak bardzo dotyka nas ten problem. To oczywiste, że rozwój technologii, motoryzacji, miast sprawił ,że obecnie jesteśmy narażeni na większą ilość zanieczyszczeń w powietrzu niż jeszcze 20-30 lat temu, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie.





Domowy oczyszczacz powietrza na smog w Krakowie

Jednak nie ma co załamywać rąk, ponieważ już jako klienci indywidualni jesteśmy w stanie się przed tym bronić. Na rynku pojawia się coraz większy wybór domowych oczyszczaczy powietrza. Modeli jest już tak dużo, że przeciętny „Kowalski” może się złapać za głowę, kiedy przyjdzie mu wybierać odpowiedni model. W związku z tym zastanówmy się na co nabardziej zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Jak działa domowy oczyszczacz powietrza?

Po pierwsze warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działa wybrany przez nas oczyszczacz powietrza. Urządzenie za pomocą wentylatora wymusza obieg powiterza, zasysa je i przefiltrowuje – nieczystości zostają w środku, a czyste powietrze oddawane jest na zewnątrz. Dodać trzeba, że oczyszczacze są w stanie niwelować smog, zatrzymywać zanieczyszczenia większe takie jak sierść zwierząt oraz te mikroskopijne jak drobne pyłki, zmniejszyć ilość kurzu, likwidować nieprzyjemne zapachy, w tym np. dym papierosowy i lotne związki organiczne, ale także co jest bardzo istotne dla alergików, potrafią walczyć z roztoczami, bakteriami, grzybami, pleśniami i wirusami. Najważniejszym elementem oczyszczaczy są więc filtry, które występują w wielu rodzajach.

Filtry w domowym oczyszczaczu powietrza na smog w Krakowie

Najpopularniejsze obecnie są mechniczne filtry HEPA dostępne w czterech klasach skuteczności, które zatrzymują bardzo drobne cząsteczki zanieczyszczeń (pyły PM 2.5). Z kolei filtry węglowe usuwają to czego nie widać gołym okiem,czyli np. lotne związki organiczne oraz potrafią pochłaniać zapachy. Inne rodzaje filtrów to np. filtry wodne (zatrzymują zanieczyszczenia w wodzie, wymagają wymiany wody na czystą i przyłożenia większej wagi do czystości filtra, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni), tkaninowe (skuteczne jedynie przy większych drobinkach zanieczyszczeń), elektrostatyczne (skuteczne przy mikroskopijnych zanieczyszczeniach, można je myć za pomocą zwykłej wody, usuwają również alergeny i pleśnie), fotokatalityczne (za pomocą promieniowania UV rozbijają alergeny, bakterie i wirusy na bezpieczniejsze cząsteczki H2O oraz CO2).

filtry domowego oczyszczacza powietrza

Jak wybrać odpowiedni domowy oczyszczacz powietrza na smog?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by oczyszczacz wyposażony był przynajmniej w filtr wstępny, jeden filtr HEPA i jeden filtr węglowy. Warto również zawczasu sprawdzić dostępność filtrów wymiennych, by po czasie nie okazało się, że np. odpowiednie do konkretnego modelu trzeba sprowadzać zza granicy (tutaj gwarantem dostępności jest raczej uznana marka, której producent sprzeda większą ilość urządzeń), przewidzianą przez producenta żywtoność (niektóre wymienia się co sezon, inne nawet co 10 lat) oraz ich cenę. Istotnymi aspektami są też opcje czyszczenia takich filtrów oraz łatwość ich czyszczenia, czyli czy np. nie potrzebujemy rozmontowywać całego oczyszczacza by dostać się do filtra.

Ponadto decydując się na konkretny model oczyszczacza domowego ważne są takie aspekty jak: zdolność do usuwania drobnych zanieczyszczeń, zdolność przepływu powietrza oraz kubatura pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie (przyjmuje się, że przeływ powietrza powinien być co najmniej 3 razy większy od powierzchni pomieszczenia), głośność (najlepiej nie przekraczająca 35 dB), pobór mocy (będzie miała wpływ na przyszłe rachunki za prąd, przeciętnie oczyszczacze pobierają od 15 do 30 W) oraz retencję, czyli poziom skuteczności usuwania zanieczyszczeń z powietrza (podawany w procentach).

Oprócz tego można kierować się fizycznymi parametrami urządzenia. Warto zwrócić uwagę nie tylko jednak na jego kolor i estetyczny wygląd, trwałość materiałów, z których został wyprodukowany, ale także i na wielkość oraz waga mogą przesądzić o tym, czy oczyszczacz będzie pełnił funkcję urządzenia stacjonarnego w tylko jednym pomieszczeniu, czy będzie mógł pełnić również funkcję przenośną – lekki, niewielki i mobilny, będzie mógł oczyszczać powietrze w salonie w ciągu dnia, a w sypialni w ciągu nocy.

Jeśli nie ograniczają nas fundusze, możemy zwiększyć budżet przeznaczony na zakup oczyszczacza w zamian za bardziej zaawansowane funkcje, takie jak tryby pracy (normalne - dzienne i nocne, cichsze), programatory czasowe, które pozwolą wcześniej ustawić czas pracy urzadzenia, czujniki zapachów, pyłów, wilgotności oraz temperatury powietrza, wyświetlacze elektroniczne a także automatyczne tryby pracy (takie urządzenie potrafi samo skontrolować jakość powietrza i włączyć się w razie potrzeby). Dodatkowo można się skusić na funkcję nawilżania powietrza (najczęściej za pomocą maty ewaporacyjnej) oraz jonizator, który uwalniając pary jonów dodatnich i ujemnych, które przyczepiają się do komórek bakterii, grzybów, pleśni i wirusów, i powodują ich rozkład.

Gdzie w domu najlepiej ustawić oczyszczacz powietrza na smog w Krakowie?

Czy można kupić jeden oczyszczacz na cały dom? Teoretycznie tak, częściej gdy w domu lub mieszkaniu mamy sporo otwartych przestrzeni, ponieważ ściany stanowią barierę przepływu powietrza, jednak najczęściej przyjmowana jest opcja po jednym oczyszczaczu na każdą z sypialni, przy czym urządzenie najbardziej wydaje (z największej sypialni) może służyć w ciąu dnia jako oczyszczacz w salonie / pokoju dziennym. W takim wypadku dobrze sprawdzi się model ze zmiennymi trybami pracy, w tym z trybem intensywnego oczyszczania zanieczyszczeń. Generalnie kierujmy się zasadą, by oczyszczać powietrze tam, gdzie najczęściej przebywamy, a zazwyczaj ok. 8 godzin, czyli aż 1/3 dnia, spędzamy w sypialni.

gdzie ustawic domowy oczyszczacz powietrza

Po lekturze tej pigułki wiedzy na temat domowych oczyszczaczy powietrza, wiecie już, że są to naprawdę skuteczne i przydatne urządzenia. Mamy też nadzieję, że łatwiej teraz będzie odnaleźć w gąszczu funkcji, rodzajów oraz opcji dostępnych na rynku.

Komentarze  

0 #1 Lolek 2019-10-11 09:01
Oczyszczacz powietrza? Nie miałem jeszcze sposobności więc nie wiem czy sprawdza się, ale myślę, że oczyszczacze powietrza są ok.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież