Coraz popularniejsze w współczesnym budownictwie domków jednorodzinnych jest zamieszczanie kominka z płaszczem wodnym dzięki któremu można wspomóc ogrzewanie.

Jednak nie od razu kominek urósł do tej rangi. Jako element aranżacji wnętrz służący jako dekoracja przeszedł dość długą drogę. Wiek możnowładców i królów miał istotny wpływ na dekoracje kominka. Jednym z materiałów zdobiących kominek był marmur na który mogli pozwolić sobie nieliczni. Wiadomo, że w miarę upływu czasu kominek został wzbogacony o okap pnący się nawet pod strop pomieszczenia. Dopiero w renesansie architekci zrezygnowali z okapu na rzecz kanału dymowego, który umieszczano w ścianach. Po drodze losy kominka przetrwały gotyk w którym to bogato zdobiono ornamentami i rozbudowano. Warto jest wiedzieć, że w chwili obecnej twórcy kominków prześcigają się w wykańczaniu i zdobieniu swoich produktów w celu zwabienia klienta, który z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wielu z nas w swoich domowych kominkach pali drewnem. Przyjrzyjmy się zatem gatunkom drewna.

Jakie drewno do kominka: buk, brzoza czy jesion?

Grab – posiada największą wartość grzewczą. Idealnie nadaje się do domowych kominków, gdyż daje najwięcej ciepła. Sam płomień nie jest widowiskowy, ale każda szpara w drewnie ługo spala się przez co drewno gradu oddaje dużo ciepła do pokoju.

Jesion – uznawany za drewno twarde jest jakby na uboczu. Nie słusznie. Należy do tej grupy drewna, która długo spala się przez co nie musimy co chwilę podrzucać do pieca polan. Jako drewno w procesie spalania oddaje dużo ciepła.

Buk – jest drewnem, które spala się długo i oddaje sporą ilość ciepła do pokoju. Jedną z zalet drewno bukowego jest duża gęstość. Drzewa owocowe – Popularne paliwo opałowe nie tylko w kominkach. Świetnie nadaje się w wędzarniach ze względu na wydzielany w procesie spalania bardzo słodki przyjemny zapach roznoszący się szybko po pomieszczeniu. Ma bardzo dobre właściwości grzewcze, bo spala się powoli i oddaje dużo ciepła.

Dąb – w procesie spalania wydziela dosyć przyjemny zapach więc drewno dębowe doskonale nadaje się do wędzarni, lecz nie tylko. Jako drewno opałowe ma bardzo dobre cechy. Dębina pali się długo.

Brzoza – popularny materiał opałowy do kominków. Dobre właściwości opałowe idą tu w parze z z wysokimi właściwościami mechanicznymi. Brzoza ma jasną korę, którą trudno przeoczyć. Palność i kaloryczność na poziomie przeciętnym. Nie jest odporna na warunki atmosferyczne dla tego tez powinna być odpowiednio przechowywana. Szybko schnie.

Lipa – należy do gatunków najmniej pożądanych do domowych kominków. Mówiąc innymi słowami należy do niskiej półki. Lipa jest drzewem liściastym. O wiele wartościowsza jest u rzeźbiarzy, bo jest miękka, lekka i łatwa w obróbce.

Olcha – posiada dobre właściwości opałowe. Jest to drzewo liściaste, które nie wykazuje odporności na aurę pogodową. Jednak szybko schnie. Jest to pożądane drewno w paleniskach.

Topola – Mało pożądane drewno kominkowe, które zalicza się do najniższej półki. Ma niską kaloryczność i gęstość za to zaleta jest łatwość w rąbaniu, cienką korę oraz bardzo szybkie przesychanie.

Wierzba – powiedzieć można tyle, że jest to drewno z niższej półki jeśli mowa o materiałach palnych w kominkach.

Jarząb - Ceniony jako materiał opałowy. Drewno jarzębu jest twarde i ciężkie. Jest to drzewo liściaste.

Wiąz – jest drewnem którego nie wielkie kawałki doskonale nadają się jako podpałka. Samo drewno jest ciężkie, twarde i odporne na wodę i przebywanie pod ziemią.

Jakie drewno do kominka - podsumowanie

Nie należy pominąć faktu trudnego rąbania z powodów licznych odgałęzień i sęków. Jak widać jest w czym wybierać i przebierać jeśli mową o drewnie do domowego kominka. Różne właściwości palne i mechaniczne prezentowane przez opisane gatunki drewna czynią opał tym materiałem niezbyt drogim. Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów do kominków dlatego tez warto zadbać o jak najlepszą jakość. Ważne jest odpowiednie przechowywanie drewna, gdyż większość z gatunków nie jest odporna na deszcz, chłód, śnieg i inne okoliczności aury.

Komentarze  

0 #1 kszyciuk 2019-10-09 08:34
Kominek w domu jest trafnym rozwiązaniem zwłaszcza taki z płaszczem wodnym. Trzeba jednak wiedzieć czym palić w takim kominku. Zawarty w wpisie opis gatunków drewna rozjaśnia temat.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież