Przyjemne ciepło w całym domu gwarantuje wydajna i odpowiednio zaplanowana instalacja cieplna. Do najczęściej stosowanych opcji grzewczych zalicza się ogrzewanie grzejnikowe oraz podłogowe. Czym się różnią oba systemy i na który z nich lepiej się zdecydować?


Stosowanie grzejników naściennych jako źródeł światła ma już wieloletnią tradycję. Od lat należą one do najpopularniejszych rozwiązań. Trudno się dziwić. Instalacja jest stosunkowo prosta, a przy odpowiednim zaplanowaniu poszczególnych elementów, działa naprawdę sprawnie.

Grzejniki osiągają wysoką temperaturę i są w stanie ogrzać powietrze w całym pomieszczeniu szybko i skutecznie. Dodatkowo, możliwość kilku stopniowej regulacji sprawia, że z łatwością dobieramy temperaturę do aktualnych warunków oraz potrzeb indywidualnych użytkowników. Jeśli chcemy, możemy nawet całkowicie zakręcić niektóre grzejniki, bez konieczności wyłączania całego systemu.

Instalacja piecyków w dużej mierze jest montowana na ścianie, dlatego też nie nastręcza większych problemów podczas montażu. Dodatkowo, coraz częściej występują też specjalne modele grzejników, o dekoracyjnym, przyjemnym dla oka wyglądzie, które mogą stanowić ciekawą i funkcjonalną dekorację przestrzeni domowej, dopasowaną w pełni do stylizacji.

Czy grzejniki mają wady? Zdecydowanie tak. Największą z nich jest omówiona wcześniej metoda prowadzenia rur instalacyjnych oraz same źródła ciepła. Każde z nich zajmuje cenną przestrzeń we wnętrzu, sprawiając przy tym, że pomieszczenia stają się mniej ustawne. Potrafi to znacząco wpływać na odbiór aranżacji.

W zakamarkach za grzejnikami często zbiera się także pył i kurz, który naprawdę trudno usunąć podczas zwykłych porządków.

A kurz i obecne w nim roztocza są równie problematyczne, jeśli rozważymy działanie konwekcji, która odpowiada za rozprowadzanie ciepła z kaloryferów w całym pokoju.

Ciepłe powietrze unosi się do góry, powoli się wychładza, a następnie opada. Tak długo, jak są włączone grzejniki, zachodzi nieustanny ruch powietrza, a wraz z nim kurzu i roztoczy. Może to powodować nasilenie objawów alergicznych oraz pogorszenie samopoczucia wielu osób.


Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe?

Drugi z omawianych systemów kryje się pod powierzchnią podłogi. Może przybrać formę rurek, rozprowadzających ciepło z pompy do wszystkich zakamarków naszego domu. Instalacja jest niezmiennie czysta i cicha.

Niestety, aby można było cieszyć się ciepłem podłogowym w takim wydaniu, decyzję o tworzeniu ogrzewania należy podjąć już na etapie budowy. Cały system zatapia się bowiem w wylewce, na której następnie kładzie się pokrycie podłogowe. Późniejsze zmiany wiążą się zatem z koniecznością przeprowadzania kolejnych prac budowlanych.

Wyżej opisana konstrukcja potrafi być dość ciężka, co wymusza tworzenie systemów łączonych. Na parterze pojawia się wówczas instalacja podłogowa, a na piętrach – lżejsze ogrzewanie grzejnikowe.

Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać przyjemny efekt ciepłej podłogi, który może być szczególnie pożądany w łazienkach z zazwyczaj chłodnymi płytkami ceramicznymi.

Ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, pozwalając na zapewnienie komfortu w każdym rodzaju wnętrza, nawet w przestrzeniach, w których znajdują się liczne przeszklenia, jak choćby w oranżeriach.

Ciekawym pomysłem na rozwiązanie podłogowe, o nieco innej konstrukcji, są maty i folie, wykorzystujące podczerwień. Pozwalają one na skuteczne ocieplenie całej powierzchni, bez zbędnego nagrzewania samego powietrza. Instalacja jest znacznie prostsza i szybsza, a też niektóre materiały można z powodzeniem kłaść nie tylko na podłogach, ale również na ścianach, a nawet sufitach.


Ogrzewanie grzejnikowe vs. podłogowe? Które rozwiązanie wybrać?

Podsumowując, każde z omówionych rozwiązań ma swoje niepodważalne zalety. Instalacja grzejnikowa jest tańsza w montażu. Z kolei, przy racjonalnym użytkowaniu i ustawieniu optymalnych warunków, ogrzewanie podłogowe potrafi być tańsze w eksploatacji, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na folię lub maty na podczerwień.

Największa różnica występuje w kwestii estetycznej. Ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie bardziej dyskretne i nie zajmuje przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. Za to nowoczesne grzejniki ozdobne coraz częściej są specjalnie eksponowane, aby stać się główną dekoracją we wnętrzu. Dostępny wybór pozwala każdemu znaleźć idealne rozwiązanie, skrojone na skalę naszych potrzeb.

Jeśli szukasz systemów cieplnych, które świetnie sprawdzą się w domowym zaciszu, warto odwiedzić stronę econovli.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież