Odwilżacz powietrza - co to jest i jak działa

Jak wiadomo wielu z domowników boryka się z problemem zbyt wilgotnego powietrza powodującego rozwój bakterii i wirusów oraz pleśni na ścianach.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu powinna zawrzeć się w przedziale 40-60%. Zbyt suche powietrze powoduje problemy z drogami oddechowymi. Dlatego warto zadbać o optymalnie nawilżane powietrze.

Urządzeniem mogącym pomóc z nadmiarem wilgoci jest odwilżacz powietrza. Należy pamiętać, że wilgotność zależy od temperatury panującej w mieszkaniu. Optymalna to 18-22 stopnie Celsjusza. W zimnym powietrzu jest mniej cząsteczek wody. Ciepłe powietrze to większa wilgotność. W zimę w sezonie grzewczym w mieszkaniach jest suche powietrze, natomiast pozostałą część roku powietrze jest zbyt wilgotne.

Jak działa odwilżacz powietrza?

Zasada działania odwilżacza powietrza jest następująca. Głównymi elementami odwilżacza są sprężarka, wentylator, element rozprężny i wymiennik ciepła. Zbudowany wentylator wymusza ruch wilgotnego powietrza przez promiennik ciepła. Temperatura parownika jest niższa niż punkt rosy dlatego też na ściankach zbiera się skroplona woda z powietrza. Skroplona woda gromadzi się w zbiorniczku lub jest odprowadzona wężykiem. Po wyjściu powietrza z parownika zostaje poprowadzone do skraplacza gdzie zostaje ogrzane. Dzięki temu dostajemy dodatkowy spadek wilgoci. Potem powietrze trafia na zewnątrz odwilżacza.


Najważniejsze parametry odwilżacz powietrza

  • Pobór prądu – Domowe odwilżacze powietrza pobierają prąd w przedziale 0,28kW do 0,39kW. Jeśli odwilżacz powietrza ma wbudowany higrostat jego pobór prądu jest niższy. Odwilżacze absorpcyjne pobierają 0,56kW energii elektrycznej. Urządzenia stosowane na budowach mają większą moc więc zużywają około 1,6kW.
  • Przepływ powietrza – odpowiada za ilość wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Im większy przepływ tym urządzenie wydajniejsze.
  • Pojemność zbiornika na wodę – pojemność zbiornika na wodą waha się o 1,2l do 5l. Niektóre urządzenia posiadają wyłącznik przepełnieniowy, który w razie potrzeby wyłącza urządzenie. Jest możliwość zamontowania rurki, którą woda będzie dostawać się do kanalizacji.
  • Wydajność – producenci definiują ją w litrach na godzinę. Warto zauważyć, że producenci podają wydajność przy ustalonych parametrach powietrza to jest 30 stopni Celsjusza i 80% wilgotności.
Do czego wykorzystywany jest odwilżacz powietrza


Do czego wykorzystywany jest odwilżacz powietrza?

Kolejnym punktem jest podział odwilżaczy ze względu na zastosowanie.

Odwilżacz powietrza budowlany charakteryzuje się wysoką wydajnością zamykającą się w wartościach 20 -100 litrów na dzień. Solidna obudowa odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wyposażone są w duży uchwyt i kółka jezdne umożliwiające łatwy transport. Brak tu zbędnej elektroniki. Duży zbiornik na wodę umożliwia podłączenie rurki z stałym odpływem. Odwilżacze takie posiadają łatwy w czyszczeniu filtr, który pochłania pył.

Odwilżacz powietrza domowe charakteryzują się niskim poborem prądu, a ich wydajność mieści się między 5 – 6- litrów na dobę. Nie wytwarzają hałasu, gdyż ich praca jest bardzo cicha i nieuciążliwa. Obudowa wykonana jest z tworzyw sztucznych. Podczas wyboru odwilżacza powietrza należy pamiętać, że kondensacyjny doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, a absorpcyjny z chłodnych pomieszczeniach.

Przyczyny wilgoci w mieszkaniach i domach:

  • Wilgoć technologiczna – jest to woda będąca w świeżo podstawionych ścianach i posadzkach. Występuje również w modernizowanych budynkach. Jeśli podczas prac budowlanych nie zostanie usunięta to może wyjść na ścianach w najmniej dogodnym terminie.
  • Powodzie i zalania – niektórzy mieszkańcy Polski nadal zamieszkują tereny zalewowe i rejon kraju w którym występują częste powodzie.
  • Niesprawna wentylacja – wilgoć powstałą w wyniki gotowania, zmywania naczyń i mycia podłóg nie ma dokąd uciec i gromadzi się w pomieszczeniach domu lub mieszkania. Jest to efekt niesprawnej wentylacji.
  • Dziurawy dach – przeciek często jest trudny do wykrycia, a nawet może być widoczny kilka pięter niżej.
  • Niesprawna hydroizolacja budynku - skutki w postaci wilgoci w piwnicy. Ponadto w wyniku podciągania kapilarnego zamoknąć mogą ściany na wyższych piętrach.
  • Niesprawne instalacje wodno-kanalizacyjne – spowodowane upływem czasu i brakiem starannego wykonania samych instalacji.
  • Brak izolacji cieplnej – skutkiem jest przemarzanie ścian na których zbierają się krople wody wytrącające się z powietrza. Jest to prosty sposób na zagrzybienie ścian.
  • Wysoki poziom wód gruntowych – poziom wód gruntowych jest różny w zależności od ilości opadów i pory roku. Niektóre budynki mają wykonaną zbyt nisko hydroizolację. Wtedy należy ją odnowić co wiąże się z kolejnymi kosztami.
Jak działa odwilżacz powietrza


Odwilżacz powietrza – podsumowanie

Sposób na nadmiar wilgoci to kupno odwilżacza powietrza. Nie jeden z nas boryka się z tym problemem. Odwilżacz powietrza nie jest drogim urządzeniem, dlatego też warto kupić. Ile pieniędzy kosztuje odgrzybianie ścian lub usuwanie skutków wilgoci? Z pewnością wiele. Na ratunek przychodzi opisany wyżej odwilżacz powietrza.

Najlepsze domowe odwilżacze powietrza:

  • Odwilżacz powietrza VACO 5008
  • Odwilżacz powietrza Master DH 720
  • Odwilżacz powietrza Fral Dry Digit 20 LCD

Najlepsze budowlane odwilżacze powietrza:

  • Odwilżacz powietrza Master DH 752
  • Odwilżacz powietrza Fral FDND33.1
  • Odwilżacz powietrza Warmtec OP-50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież