Fotowoltaika w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Istnieją programy, które pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaicznej dla domów jednorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych, firm i gospodarstw rolnych. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) to przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Przy okazji możemy znacznie obniżyć swoje rachunki za prąd.


Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, dzięki której energia promieni słonecznych zmienia się w energię elektryczną. Wszystko to dokonuje się w panelach fotowoltaicznych, które złożone są z szeregu ogniw zamontowanych na dachu budynku lub na gruncie.Pomimo faktu, że Polska nie jest położona w najkorzystniejszym miejscu pod względem dostępności energii słonecznej, to i tak instalacje fotowoltaiczne generują zadowalającą ilość prądu, nawet w pochmurne dni.

Projekty wspierające fotowoltaikę

Popularność fotowoltaiki w Polsce wzrasta między innymi dzięki projektom, które zwiększają opłacalność paneli słonecznych. W 2019 roku wprowadzono kilka udogodnień, które miały zachęcać do inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną.

Mój Prąd i Ulga termomodernizacyjna

Mój Prąd to program obejmujący dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dotacja może pokryć do 50% kosztów, a żeby zaoszczędzić jeszcze więcej, jest możliwość połączenia jej z ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną. Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej znajduje się na stronie SunErgo - firmy zajmującej się audytem i montażem: https://sunergo.pl/blog/odliczenie-fotowoltaiki-od-podatku-ulga-termomodernizacyjna-od-2019-roku/



Czyste Powietrze 2.0

W maju 2020 roku Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów (m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii). Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. Po aktualizacji programu można składać jeden wniosek online, który rozpatrywany jest o wiele szybciej niż przed integracją tych programów.

Nowelizacja ustawy OZE

Dodatkowym wsparciem dla fotowoltaiki w Polsce jest nowelizacja ustawy OZE i tak zwany Pakiet Prosumencki, dzięki którym fotowoltaika staje się opłacalnym rozwiązaniem również dla firm. Od tej pory przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Oznacza to, że nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą zostać oddane do sieci i pobierane w czasie, gdy instalacja nie generuje odpowiedniej ilości energii elektrycznej, o ile wytwarzany w ten sposób prąd nie stanie się dla przedsiębiorców głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Eksperci zwracają uwagę na to, że ceny prądu dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć. Biorąc pod uwagę tę prognozę, fotowoltaika staje się coraz bardziej opłacalna. Pamiętajmy, że fotowoltaikę obejmuje gwarancja do 15 lat, a czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy skraca się. Dzięki odpowiedniemu audytowi fotowoltaicznemu i dofinansowaniu z któregoś z programów będzie dla nas to korzystna inwestycja.