Gładzie to materiały powszechnie stosowane branży budowlanej. Ich nakładanie jest jeszcze prostsze ze specjalnymi agregatami tynkarskimi.Przygotowanie gładzi na ściany i na sufity przez długi czas odbywało się ręcznie. Prace były bardzo czasochłonne, co przekładało się na wydłużenie terminów wykończenia inwestycji. Teraz zamiast metod ręcznych stosowane są agregaty do gładzi, czyli urządzenia mechaniczne, które umożliwiają proste i szybkie nakładanie jej na różne nawierzchnie.

 

Czym są gładzie?

Gładziami nazywa się materiały, które bazują na różnych typach materiałów. Są one stosowane jako warstwy wykańczające na ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje gładzi:

 • gładzie tynkowe
 • gładzie szpachlowe

 

Gładzie tynkowe to zewnętrzna warstwa tynku trójwarstwowego, którą przygotowuje się z użyciem odpowiednich zapraw z kruszywem – z drobnym piaskiem. Stosowane są one na elewacje budynków.

Bardziej popularne są gładzie szpachlowe, które bazują na gipsie w charakterze materiału wiążącego i wypełniającego. Gładzie szpachlowe stosowane są w celu wykańczania wnętrz budynków, aby nadać ścianom idealną gładkość i estetyczny wygląd. Do wykonania gładzi należy nanieść ją na ściany, a potem wyszlifować. Można malować ją na różne kolory.

Materiał tego typu można nakładać metodą ręczną, lecz jest ona czasochłonna i mało efektywna. Firmy specjalizujące się w wykańczaniu ścian gładziami stosują wówczas zaawansowane wyposażenie – agregaty tynkarskie do gładzi, które mają na celu łatwe nakładanie tych materiałów na nawierzchnie.

 

Agregat do gładzi – budowa i działanie

Analogicznie jak agregat tynkarski, agregaty do gładzi posiada podobną budowę oraz działanie. Urządzenie mechaniczne tego typu służy do nakładania gładzi, a także innego rodzaju materiałów, które natryskiwane są z wykorzystaniem odpowiedniego pistoletu na nawierzchnię.

 

Trzy główne elementy budowy agregatów tynkarskich to:

 • kompresor, sprężarka oraz pompa – przeznaczone do tłoczenia materiałów
 • zbiornik – umieszcza się w nim materiały do tynkowania
 • wąż z lancą i pistoletem – stosowane do nakładania mieszanek

 

Więcej informacji dotyczących budowy oraz wyposażenia agregatów tynkarskich do gładzi prezentuje polska firma Agregaty Małek.

 

Agregaty tynkarskie – nie tylko do gładzi

Agregaty mogą być wykorzystywane do nakładania różnych rodzajów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Poza gładziami można używać ich do:

 • szpachli akrylowych
 • tynków elewacyjnych
 • tynków renowacyjnych
 • tynków akustycznych
 • zapraw do fugowania
 • klejów do styropianu
 • mas bitumicznych
 • zapraw iniekcyjnych
 • środków gruntujących
 • farb, na przykład dyspersyjnych i emulsyjnych

 

Wobec tego agregaty tynkarskie do gładzi to wszechstronne urządzenia, które mogą posłużyć do wykonania różnego rodzaju warstw na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach budynku, a także na innych nawierzchniach, na przykład na sufitach, dachach, fundamentach.

 

Agregaty do gładzi – korzyści dla firmy i jej klientów

Zakupienie agregatu do gładzi niesie ze sobą korzyści zarówno dla firmy, która decyduje się na taką właśnie inwestycję, jak również dla jej klientów.

Przede wszystkim agregat do gładzi znacznie usprawnia prowadzenie wszystkich niezbędnych prac budowlanych i wykończeniowych w obiekcie. Pracownicy nie muszą już ręcznie nakładać materiałów, co znacznie oszczędza czas, a tym samym przekłada się również na krótszy termin wykonania prac oraz zakończenia inwestycji. Istnieje możliwość uzyskania wydajności nawet na poziomie do 100 m2 na jeden dzień roboczy.

Dodatkowo, agregaty do gładzi pomagają w przygotowaniu wysokiej jakości mieszanek, co przekłada się na większą trwałość i estetykę gładzi i innych materiałów.

Te wszystkie zalety powodują, że jest to korzystna propozycja zarówno dla samej firmy, która może zacząć zarabiać wtedy jeszcze więcej, jak również dla jej klientów, bo prace prowadzone są szybko, sprawnie i z naciskiem na jakość.

 

 

Komentarze  

+1 #1 Stive 2020-05-25 05:23
Panowie jesli zastanawiacie się nadal nad kupieniem sobie takiego agregatu, to nie miejcie wątpliwości. Naprawdę warto. Jest to znacznie wygodniejsze, znacznie szybsze jak rownież bardziej komfortowe niż nakładanie gładzi ręcznie. Poza tym mozna o wiele szybciej osiągnąć prosty gładki efekt, na którym Wam przecież zależy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież