Drewno to materiał, który możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Skąd bierze się jego uniwersalność? Po pierwsze, doskonale sprawdza się nawet w wymagającym środowisku zewnętrznym. Odpowiednio zabezpieczone może służyć Ci przez długie lata. Dodatkowo drewno perfekcyjnie komponuje się z zielenią. W ogrodach takie połączenie wygląda naturalnie i estetycznie. Kantówki drewniane są proste w użyciu, a z ich pomocą będziesz mógł stworzyć coś niepowtarzalnego. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?







Jak korzystać z kantówek drewnianych?

Kantówki drewniane to praktyczny budulec, który pomoże Ci zrealizować wiele Twoich projektów. Przede wszystkim, są one stosowane do montażu płotów i ogrodzeń. Nie musisz być specjalistą ani mieć wieloletniego doświadczenia, aby wykorzystać kantówkę:

- przygotuj kotwę, w zależności od podłoża, w którym chcesz ja umieścić, musisz zdecydować się na kotwę wbijaną, bądź kotwę do betonu,

- umieść kantówkę w odpowiedniej kotwie,

- przymocuj element do przęsła, używając łączników, kątowników, wkrętów bądź wsporników metalowych

Jak widzisz to wcale nie takie trudne! Wystarczy odpowiednio się przygotować i zakupić niezbędne części, by nic nie stanęło Ci na przeszkodzie w budowaniu ogrodzenia. Ważne jest, abyś odpowiednio wybrał elementy. Przed zakupem sprawdź, czy kantówki drewniane, na które się decydujesz, będą pasować do poszczególnych kotw.

Z jakiego drewna wykonane są najlepsze kantówki drewniane?

Kiedy planujesz realizację przyszłego projektu, warto zastanowić się nad elementami, które chcesz zastosować. Drewno, drewnu nierówne. Każdy gatunek ma inne właściwości. W budownictwie najczęściej stosuje się:

- gatunki iglaste: sosna pospolita, świerk, jodła i modrzew,

- gatunki liściaste: dąb, jesion, buk, olcha, brzoza

W wypadku kantówek drewnianych najlepszym surowcem są trzy pierwsze gatunki. Dlaczego tak się dzieje?

- Sosna doskonale sprawdza się w konstrukcjach nośnych. Duża zawartość żywicy gwarantuje trwałość wykonanych z niej produktów. Ponadto jest wytrzymała i dostatecznie odporna na działanie wilgoci.

- Świerk jest materiałem troszeczkę gorszym od sosny, jednakże również sprawdza się w ogrodzeniach. Jest to trwały budulec, podatny na różnego rodzaju impregnacje. Charakteryzuje go miękkość oraz lekkość, co jest zdecydowanym atutem w procesie obróbki. Ponadto łatwo można go malować i impregnować.

- Jodła sprawdza się jako materiał konstrukcyjny. Wśród wszystkich gatunków iglastych charakteryzuje ją najniższa zawartość żywicy. Jest zdecydowanie twardsza niż świerk, przez co, jej obróbka jest trudniejsza. Jednakże jodła jest bardzo odporna na wilgoć, dzięki czemu nie straszne jej żadne warunki zewnętrzne.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież