Ekologiczny styl budowania domu, choć jeszcze nie tak dobrze znany w Polsce, powoli zyskuje coraz większą popularność. Oszczędność użytkowania, relatywnie szybki czas budowy i brak negatywnego wpływu na środowisko to czynniki, które przekonują coraz większą liczbę Polaków. Co jednak wybrać, dom pasywny czy energooszczędny? Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy dwoma wariantami budowy ekologicznego domu.


Charakterystyka domów pasywnych

Dom pasywny, to jeden z wariantów domu energooszczędnego, który jednak różni się pewnymi kwestiami, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim u podstaw idei budowania domu pasywnego leży potencjał wykorzystania naturalnych, odnawialnych źródeł energii, które w pokryją w całości zapotrzebowanie na energię i ciepło niezbędne do zamieszkania w takim domu. 

Dom pasywny musi zostać zbudowany zgodnie z pewnymi zasadami. By zapewnić mu minimalizacje zapotrzebowania na energię, jest on budowany na planie konkretnej bryły, z możliwie najmniejszą powierzchnią ścian, a także ukierunkowaniem na odpowiednią stronę świata. W przypadku ostatniego punktu dba się o to, by pomieszczenia takie jak salon czy kuchnia znajdowały się na południowej stronie. 

Domy typu pasywnego muszą być niesamowicie szczelne, dlatego też rezygnuje się w ich przypadku ze stosowania mostków termicznych. Dzięki innowacyjnej metodzie budowania ciepło wewnątrz nie ma jak uciec z domu. 

Charakterystyka domów energooszczędnych 

Domy energooszczędne różnią się szczególnie pod kątem wymaganego wyposażenia. Chodzi tu głównie o instalację grzewczą, która jest zbędna w przypadku domu pasywnego. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, wprawdzie liczymy na bardzo małe roczne zużycie energii (tylko 30 kWh na metr kwadratowy rocznie), jednak nie możemy obyć się bez grzejników i źródła ciepła. 

Dom energooszczędny również wykorzystuje wszystkie innowacyjne metody pozyskiwania energii z głębi ziemi czy ze słońca, jednak nie istnieje wymóg prowadzenia budowy ściśle zgodnie z wymogami, które są niezbędne w przypadku uzyskania certyfikatu Domu Pasywnego. Budowa domu energooszczędnego jest również tańsza niż wariant domu pasywnego, jednak koszty utrzymania są w dłuższym okresie nieznacznie wyższe. 

Klucz do sukcesu - wybór odpowiedniej firmy 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który wariant domu ekologicznego jest lepszy. Zarówno po stronie domów pasywnych, jak i domów energooszczędnych możemy znaleźć wielu zwolenników. Ważne jest jednak, by budowę domu powierzyć doświadczonej firmie, która już od lat realizuje projekty budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Taką firmą jest New House dostępna pod linkiem https://new-house.com.pl/, która na realizuje już marzenia Polaków o ekologicznym domu od 1991 roku. 

Na stronie internetowej New House możemy szybko obliczyć koszty budowy nowego domu, jak również sprawdzić, jak wyglądają już wykonane realizacje. Za pośrednictwem strony internetowej możemy szybko zapytać o ofertę, a także umówić się na omówienie szczegółów inwestycji w budowę własnego domu pasywnego. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież