Znasz już działanie pompy hydraulicznej?

Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w energię cieczy, pod postacią energii kinetycznej lub potencjalnej. Silnik hydrauliczny natomiast to urządzenie, które działa odwrotnie. Jego zadaniem jest zamiana energii potencjalnej lub kinetycznej cieczy w energię mechaniczną.

Hydraulika siłowa kojarzy Ci się z całą pewnością z wykorzystaniem energii kinetycznej cieczy do podnoszenia lub podtrzymywania konstrukcji, tudzież wykonywania pracy na określonym elemencie. Tymczasem wytworzone ciśnienie może zagwarantować uzyskanie dużych wartości energii mechanicznej.

Podstawy działania silnika hydraulicznego

Silnik hydrauliczny zmienia wysokie ciśnienie cieczy na siłę mechaniczną. Najczęściej odbywa się to poprzez uzyskanie ruchu obrotowego, wynikającego z konstrukcji silnika, który podobnie jak pompa hydrauliczna składa się z kół zębatych lub tłoków.

Silnik hydrauliczny jest urządzeniem zasilającym, który po zamianie energii kinetycznej lub potencjalnej cieczy umożliwia zasilenie określonego urządzenia w energię mechaniczną.

W zależności od rodzaju energii stosowane są dwa rodzaje silników hydraulicznych. Pierwszy z nich to silnik hydrostatyczny, który wykorzystuje i zamienia energię potencjalną ciśnienia cieczy w energię mechaniczną. Drugi to silnik hydrokinetyczny, który wykorzystuję energię przepływu, czyli energię kinetyczną, również do zamiany w energię mechaniczną.

Budowa silnika hydraulicznego

Silnik hydrauliczny jest zbudowany bardzo podobnie jak pompa hydrauliczna. Ruch cieczy lub ciśnienie cieczy wywołuje ruch kół zębatych, łopatek lub też tłoków, co w efekcie skutkuje powstaniem energii mechanicznej.

Podobnie jak pompy hydrauliczne, silniki hydrauliczne również składają się z tłoków, które wykonują ruch posuwisto-zwrotny oraz łopatek, które obracają się z wirnikiem lub dwóch kół zębatych. Ruch obrotowy lub posuwisto-zwrotny realizuje pracę silnika i co za tym idzie jest odpowiedzialny za wytworzenie energii mechanicznej.

Zastosowanie silników hydraulicznych

Silniki hydrauliczne stosuje się głównie w branży maszynowej. Są powszechnie wykorzystywane w większości gałęzi przemysłu, w maszynach i urządzeniach budowlanych i służących do transportu bliskiego. Bardzo popularne jest wykorzystanie silników hydraulicznych w kosiarkach czy urządzeniach ogrodniczych takich jak glebogryzarka.

Silnik hydrauliczny podobnie jak pompa hydrauliczna wymaga regularnych przeglądów, konserwacji, wymiany filtrów i olejów. Naprawa pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych powinna być realizowana wyłącznie przez specjalistów, takich jak firma HYDROBIG!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież