Niemal każdy posiadający taras lub balkon chce stworzyć w nim miejsce sprzyjające wypoczynkowi.

Oprócz mebli i kwiatów ważnym elementem jest właściwe oświetlenie, które często dopełnia całości. Wielu z nas ma wątpliwości jak zamontować lampę tym bardziej, że instalację trzeba przeprowadzić na ścianie z styropianem. Poniżej kilka wskazówek jak sobie z tym poradzić.






Jak zamocować kinkiet zewnętrzny lub lampę na elewacji w styropianie?

Montaż jest stosunkowo łatwy i szybki. Jeśli doprowadzono wszędzie elektryczność, położono już ocieplenie i tynk to możesz zabrać się za montaż kinkietu. Warto wiedzieć, że nie w każdej zakupionej lampie dołączone są odpowiednie kołki. Na co warto zwrócić uwagę kupując kinkiet?

  • rozmiar – należy wybrać taki kinkiet, który będzie prezentował się dobrze na elewacji. Zbyt mała lub zbyt duża lampa spowoduje brak zadowolenia z efektu. Jeśli kinkiet chcesz umieścić w miejscu zadaszonym to na początku sprawdź czy się tam zmieści.
  • styl – style wnętrzarskie stosuje się nie tylko wewnątrz. Mając panele fotowoltaiczne, inteligentny dom to warto postarać się o nowoczesne oświetlenie. Designerska lampa będzie prezentować się śmiesznie na elewacji spokojnego domku na wsi.
  • rodzaj kinkietu – zawsze warto wybierać lampy przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta w postaci informacji, że tą lampę można stosować na zewnątrz.
  • waga – po wyborze odpowiednich kołków i starannej realizacji montaż lampy nie powinien być uzależniony od wagi. Warto wybrać kinkiet o średniej wadze. Zbyt lekki kinkiet może okazać się zbyt nietrwały i wykonany z materiałów o niskiej jakości. Zbyt ciężki narazi elewację na uszkodzenie szczególnie jeśli montaż nie będzie wykonywał fachowiec.
  • szczelność – wszystkie zewnętrzne lampy powinny mieć certyfikat szczelności przynajmniej IP44. Im wyższa klasa szczelności tym większa szansa, że kinkiet przetrzyma skrajne warunki pogodowe.

Jaki kinkiet zewnętrzny na elewację wybrać?

Wybór konkretnego kinkietu jest uzależniony od potrzeb i upodobań. Jeśli lampa ma oświetlać zjazd do garażu to warto wybrać naświetlacz, który oświetli większy obszar. Jeśli ma to być lampa przy drzwiach wejściowych niech ma delikatne i rozproszone światło. Jeśli lampa ma oświetlać elewacje warto wybrać reflektorki. Wybierając lampę na elewację ze styropianu warto wziąć pod uwagę inne przydatne funkcje takie jak:

  • czujnik zmierzchu – dzięki niemu nie musisz włączać i wyłączać lampy, gdyż będzie to czyniła sama automatycznie.
  • czujnik ruchu – reaguje tylko po wykryciu ruchu, dzięki czemu podnosi poziom bezpieczeństwa. Taki czujnik odstraszy włamywaczy i doskonale oświetli ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych. Jeśli jesteś posiadaczem zwierząt to wybierz taki czujnik, który nie będzie wykrywał małych stworzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa posiadająca czujnik ruchu i czujnik zmierzchu.
  • podświetlany numer domu – zgodnie z prawem właściciele posesji zobowiązani są do umieszczenie numeru domu w widocznym miejscu. Zamiast kupować numerek i kinkiet wybierz numer podświetlany.
  • kinkiet zewnętrzny z kamerą – jest to nowoczesne rozwiązanie, które podwyższa bezpieczeństwo domu. Po wykryciu ruchu wysyła informacje do aplikacji. Jeśli nie ma Cię w domu to możesz nie tylko zobaczyć kto przyszedł, ale również z nim porozmawiać.

Kołki do mocowania w styropianie – mając niezbyt dużą lampę można użyć kołków do styropianu tak zwanych ślimaków, które cechują się dużym skokiem gwintu. Wykonane są z odpornego na warunki atmosferyczne poliamidu. Posiadają specjalny gwint dostosowany do umieszczania z izolacjach. Taki gwint doskonale wcina się w materiał płyty izolacyjnej. Zaletą ich jest nietworzenie mostków termicznych. Przeznaczone są do montażu w takich powierzchniach jak: styropianowe, izolacyjne i poliuretanowe. Przed wkręceniem nie jest potrzebne wywiercanie dziur ani zbijanie tynku. Kołki można wkręcać ręcznie lub wkrętarką. Szeroki kołnierz kołka zapobiega jego wpadnięciu do otworu. Dodatkowo na kołnierz można nanieść specjalny uszczelniacz, który zapobiegnie penetracji przez wodę.

Kołki do płyt gipsowych – kołki Driva – takie kołki mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Przeznaczone są do montowania lekkich lamp w płytach gipsowych. Jest to możliwe, gdyż siła, którą przenoszą rozprowadzana jest po większej powierzchni płyty. Dlatego taki kołek tworzy dość pewne zakotwienie. Wersja metalowa wykonana jest zazwyczaj z Zn i Al. I w tych kołkach kołnierz zapobiega dostaniu się głębiej kołka. Należy zapewnić minimalną, wymaganą przestrzeń za płytą. Kołek jest dłuższy niż grubość płyty więc musi mieć miejsce w którym się schowa.

Montaż lampy na elewacji.

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów mocowania lampy do elewacji. Jednym z nich jest wycięcie części styropianu i zamontowaniu deski lub drewnianego klocka. Lampę montujemy do tak powstałego wzmocnienia. Zasadniczym minusem jest powstanie mostka termicznego. Niestety nie każdy będzie chciał niszczyć elewację. Kolejnym sposobem jest wywiercenie dziury poprzez styropian aż do muru i zainstalować kołek. Odpowiednio długą szpilkę wkręcamy na żądaną głębokość. Szpilka posiada gwintowana końcówkę do której można przykręcić lampę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież