Remont starego domu nie jest czynnością taką łatwą jak się może wydawać. Przede wszystkim obejmuje szereg prac, które doprowadzą istniejący budynek do aktualnie panujących norm budowlanych, a także preferencji i potrzeb przyszłego użytkownika. Pierwszy etap remontu związany jest z dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności. Dopiero po tym można przejść do prac właściwych. Wśród nich wymienia się prace związane z całą konstrukcją budynku, a także jego stanem zewnętrznym. Na pewnym etapie remontu wymieniana jest stolarka okienna i drzwiowa oraz można rozpocząć adaptację poddasza. Niezbędne prace obejmują również remont ścian działowych oraz montaż nowych instalacji i prace związane z tynkowaniem i renowacją podłóg. Nie wszystkie prace muszą być wykonywane podczas konkretnego remontu, ponieważ zależne jest to od wymagań i preferencji inwestora. Remont generalny można wykonać etapami, ponieważ dzięki temu będzie możliwe rozłożenie kosztów na dłuższy okres.

Formalności – remont starego domu obejmuje działania, które wymagają dopełnienia pewnych formalności. Będą one uzależnione od rodzaju zaplanowanych prac, dlatego warto je uwzględnić w całym procesie. Odnowienie starego domu w świetle prawa budowlanego traktowane jest dwojako. Może być to zarówno remont obiektu jak i jego przebudowa. Obydwa działania różnią się od siebie pewnymi szczegółami więc ich traktowanie jest różne. Zazwyczaj przyjmuje się, że remont starego domu wymaga jedynie złożenia stosownego zgłoszenia, dlatego nie warto o tym zapomnieć. Jest to element obowiązkowy podczas realizacji wszystkich prac, które są bezpośrednio związane z wymianą różnych instalacji, ocieplenia ścian zewnętrznych w budynku oraz remont elewacji i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. W przypadku przebudowy domu trzeba postarać się o stosowne pozwolenie na budowę.

Podbijanie fundamentów starych domów – fundamenty stanowią jeden z najważniejszych elementów budynku, dlatego powinny charakteryzować się wysoka stabilnością. Wśród różnych sposobów wzmacniania fundamentów jest wymienić ich podbijanie. Podbijanie fundamentów staje się w wielu przypadkach konieczne. Taka sytuacja może wynikać z podmywania i osiadania fundamentów, ich zbyt płytkim osadzeniem, a także ogólnym złym stanie. Ta czynność jaką jest podbijanie fundamentów stosuje się jeśli mamy zamiar pogłębienia piwnicy oraz chęci dobudowania kolejnego piętra i ogólnej zmiany koncepcji budynku. Podbijanie fundamentów nie jest prostym zadaniem, dlatego najlepiej powierzyć to wykonaniu profesjonalnej firmy, który wykona prace jak należy.

Remont elewacji zewnętrznej – z najważniejszych prac wykonywanych podczas remontu jest remont elewacji budynku. Dzięki temu elewacja nabierze świeżego i nowego wyglądu, co spowoduje lepsze prezentowanie od strony zewnętrznej. Remont elewacji często związany jest z termomodernizacją i dokładnym ociepleniem wszystkich ścian zewnętrznych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Remont dachu – to kolejny istotny element remontu domu. Może wiązać się z koniecznością odnowienia dachu, a nawet wymiany całego pokrycia dachu, jeśli poprzednie będzie w bardzo złym stanie. Wśród najczęściej realizowanych prac jest wymiana pokrycia i poszycia dachu. W starych domach często stare pokrycie dachu jest usuwane. Powstaje konieczność położenia nowego poszycia dachu, a nawet jego pokrycia. Największym popytem cieszy się blachodachówka jako produkt na pokrycie dachu i to ten materiał wybierany jest najczęściej do stworzenia nowego pokrycia dachu. Remont dachu może w bezpośredni sposób łączyć się z wymianą okien dachowych.

Wymiana okien – jest to element, który często towarzyszy remontowi starego domu. Zazwyczaj w starych domach znajdują się okna starszego typu, które nie zapewniają szczelności. Dlatego tak niezbędna jest wymiana na nowe, które będą bardziej szczelne i zapobiegną dostawaniu się zimnego powietrza do wewnątrz. Dzięki temu w okresie grzewczym będzie można zaoszczędzić. W przypadku starych domów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okien drewnianych o wysokich parametrach jakościowych. Jeśli ktoś ma inne preferencje może zdecydować się na okna plastikowe. One również zapobiegną przedostawaniu się zimnego powietrza do domu. Wymiana okien w starym domu to obowiązkowy element całego przedsięwzięcia.

Wymiana stolarki drzwiowej – jest to jeden z ważniejszych rzeczy podczas remontu domu. Dotyczy to drzwi zewnętrznych jak i wewnętrznych. W starych domach drzwi zewnętrzne nie zapewniały odpowiedniego stopnia szczelności, dlatego mogły być przyczyną wlatywania zimnego powietrza do domu. Z tego powodu wymiana drzwi podczas remontu jest obowiązkowa. Dotyczy to również drzwi wewnętrznych, dzięki którym będzie możliwość rozdzielenia pomieszczeń. Wymiana stolarki drzwiowej zabezpiecza ściany przed nadmiernymi stratami ciepła, poza tym sprawia, że z budynku korzysta się komfortowo.

Remont ścian działowych – w starych domach układ pomieszczeń jest niezbyt przemyślany. Poszczególne pomieszczenia mogą być zbyt skąpo nasłonecznione i niewielkie. Poza tym może w nich być dość niefunkcjonalny układ, w którym trudno poruszać się na co dzień. Dlatego podczas remontów starych domów często pojawiają się prace z ścianami działowymi. Wiele osób decyduje się na wyburzenie starych ścian i zastąpienie ich nowymi. Dzięki temu jest możliwość otrzymania nowego układu, który będzie charakteryzował się wysokim poziomem funkcjonalności. Dodatkowo stworzenie nowych ścian działowych może mieć znaczący wpływ na sposób organizacji przestrzeni w danym obiekcie, co jest bardzo istotne. Do stworzenia nowych ścian działowych może posłużyć beton komórkowy. Jednak mniejsze ścianki działowe mogą być wykonane z płyty gipsowo-kartonowej. Koszta wybudowania ścian działowych zależą od ich ilości, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania przestrzeni.

Nowe instalacje – bardzo ważną sprawą podczas remontu starego domu są instalacje nie tylko elektryczna i wodnokanalizacyjna, ale również grzewcza. W starych domach przeważnie znajdują się instalacje, które nie spełniają standardów dzisiejszych czasów. Poza tym mogą być zagrożeniem dla użytkowników, co w szczególności dotyczy instalacji elektrycznej. Zazwyczaj niezbędne jest nowej instalacji wodnokanalizacyjnej, a także elektrycznej. Cały proces można rozpocząć od demontażu starych instalacji. Potem powinno położyć nowe instalacje zgodne z projektem. Czynność powinna zostać wykonana przez profesjonalistów, by instalacja była odpowiednio położona. Jeśli mowa o instalacji grzewczej, to często trzeba liczyć się z wydatkami związanymi z zakupem kotła i wszystkich niezbędnych akcesoriów oraz montażem grzejników. W starych domach są przeważnie przestarzałe instalacje grzewcze, a także przestarzałe rodzaje pieców. Wśród nich można wymienić piece kaflowe, które w obecnych czasach nie są raczej użytkowane. Dlatego niezbędnym elementem wymiany ogrzewania jest wymiana na efektywniejsze jak na przykład piec gazowy.

Tynkowanie ścian – podczas remontu starego domu prowadzi się prace wykończeniowe, do których należy tynkowanie ścian jak i sufitu. Dzięki temu można uzyskać gładką powierzchnię, a także przygotować do późniejszego malowania. W każdym pomieszczeniu powinien został położony tynk i gładź. Podczas kładzenia tynku i gładzi można zagruntować całą powierzchnię, a następnie pomalować na biało, a po tym na wybrany przez użytkownika kolor. Dzięki temu poszczególne pomieszczenia zaczną korzystnie prezentować się i będzie można rozpocząć planowanie ich aranżacji.

Renowacja podłóg – końcowy etap remontu starego domu obejmuje renowację lub położenie nowych podłóg. W dawnych czasach często budowano domy bez fundamentów bezpośrednio na piaszczystym podłożu lub gruncie. Dlatego podczas remontu może okazać się niezbędne wyrównanie podłoża, a także zniwelowania wszelkich nierówności. Może okazać się, że konieczne będą nowe wylewki, na których w późniejszym czasie będzie można ułożyć podłogę. Po położeniu wylewki można przystąpić do wyboru materiału na podłogę. Wśród najpopularniejszych wymienia się deski lub panele. Można zdecydować się na ułożenie płytek. Decyzja zależy od użytkownika, który wybierze najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Sprawdź cennik cyklinowania podłóg.

Kiedy najlepiej rozpocząć remont?

Kolejna istotną kwestia jest termin rozpoczęcia prac remontowych. Poszczególne prace remontowe mogą być wykonywane o określonych porach roku. To wiąże się z odpowiednimi warunkami pogodowymi. Wśród prac, które można wykonać w ciepłe dni można wymienić wymianę okien, a także różnych instalacji, takich jak instalacja wodna lub kanalizacyjna, a także grzewcza. Te czynności wykonywane są w okresie od wiosny do jesieni. Prace wykończeniowe oraz malowanie ścian odbywają się w tych porach roku, co wynika z warunków pogodowych. Podczas zimy można skupić się na pracach remontowych, które odbywają się wewnątrz. Wśród nich można wymienić wymianę podłogi oraz zmianę schodów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież