Jeśli zewnętrzna część budynku będzie dobrze utrzymana, to pozwoli zachować lub zwiększyć jego wartość. Istnieją różne sposoby czyszczenia elewacji. Jednak przy stosowaniu odpowiedniej technologii, należy wziąć pod uwagę rodzaj obsługiwanej powierzchni, aby uniknąć jej uszkodzenia. Poniżej przegląd metod i obowiązujących przepisów.

Jak i czym czyścić elewacje z kamienia naturalnego i sztucznego? Kamień naturalny i sztuczny występuje w wariantach wrażliwych na działanie kwasów (marmur, dolomit, trawertyn, jura, płyty wapienne Solnhofen, wapienne kamienie naturalne, a także cementowe kamienie sztuczne) oraz kwasoodpornych (granit, łupek, cegła, płytki, klinkier). Do czyszczenia takich powierzchni nadaje się gorąca woda pod ciśnieniem lub para wodna. Należy stosować zasadowy lub neutralny środek czyszczący. Przed rozpoczęciem pracy należy zwrócić uwagę czy powierzchnia jest chropowata to jest chłonna. Jeśli tak, to należy środek rozcieńczyć, gdyż w przeciwnym razie może on wniknąć w materiał i spowodować jego uszkodzenie. Jeśli powierzchnia jest bardzo wrażliwa na wodę lub zabrudzenie jest tak silne, to technologia czyszczenia suchym lodem doskonale sprawdza się jako szybka i łagodna metoda czyszczenia.

Jak wyczyścić elewacje tynkowe? W tym celu używamy gorącej wody pod ciśnieniem często w połączeniu z myciem parą. Metoda ta jest delikatna i zapewnia doskonałą moc czyszczenia. Nie warto poświęcać dużo czasu w jednym miejscu w celu uniknięcia rozpuszczenia farby. Dysza płaskostrunowa okazuje się skuteczna do ochrony powierzchni, przy odpowiedniej odległości roboczej. Ciśnienie nie jest zbyt wysokie. Powierzchnię czyści się od góry do dołu w celu uniknięcia zacieków. Bardzo krótkie okresy schnięcia obu metod oznaczają, że kolejne etapy prac mogą być wykonywane bezpośrednio po nich. W razie potrzeby w celu usunięcia sadzy i olejów można użyć neutralnego środka czyszczącego. Natomiast do powłok wykończeniowych możliwe jest zastosowanie lekko zasadowego środka czyszczącego.

Jak i czym wyczyścić elewacje drewniane? Drewno jest jednym z najdłużej stosowanych materiałów elewacyjnych i do dziś cieszy się dużą popularnością. Drewno pozbawione impregnacji szybko ulega wpływowi warunków atmosferycznych. Drewno impregnowane jest chronione przed wietrzeniem, dzięki dodatkom w postaci nanocząsteczek. Powłoka ta musi być regularnie odnawiana, aby zachować jednolity wygląd drewna. Każdy chcący przywrócić jednolity wygląd impregnowanej powierzchni drewna powinien użyć urządzenie wysokociśnieniowe z użyciem podgrzewacza wody. Należy zwrócić uwagą, aby elewacja była całkowicie uszczelniona, a znajdujące się na jej powierzchni elementy nie zostały uszkodzone przez wodę. Należy również wybrać okres, w którym nie ma mrozów, aby drewno mogło wystarczająco wyschnąć po myciu. W przypadku jednolitych elewacji z twardego drewna, ciśnienie 100 barów i temperatura pomiędzy 60 °C a 80 °C okazują się skuteczne. Dla drewna wrażliwszego jak na przykład modrzew i świerk wystarczy ciśnienie 50 Barów. W celu zwiększenia efektu czyszczenia drewna zaleca się stosowanie neutralnego środka czyszczącego.

Jak i czym czyścić elewacje metalowe? Elewacje z metalu też wymagają regularnego czyszczenia. Aluminium wyróżnia się tym, że tworzy warstwę tlenku, która chroni powierzchnię przed korozją. Powierzchnia wrażliwa jest na działanie środków chemicznych, zarówno kwasów jak i ługów. Aby zapobiec uszkodzeniom zaleca się stosowanie neutralnych środków czyszczących. Przed rozpoczęciem mycia należy utworzyć obszar próbny i wykonać pomiar referencyjny przed czyszczeniem i po nim. W przypadku metalowych elewacji malowanych lub powlekanych należy usunąć kredowanie czyli białe plamy spowodowane wypłukanymi pigmentami. W celu poprawienia tego nieestetycznego wyglądu można zastosować środki czyszczące, które posiadają dodatek do szlifowania jak i odpowiednie pady elewacyjne. Prace wykonywane są ręcznie lub przy użyciu elektrycznych, ręcznie obsługiwanych urządzeń polerskich. Każdy kto chce zastosować technologie wysokociśnieniowe do czyszczenia elewacji powinien użyć szczotek sztywnych lub obrotowych z naturalnego włosia lub poliamidu. Przez duży otwór w szczotce wypływa woda pod niskim ciśnieniem. Nie ma więc ryzyka, że woda pod wysokim ciśnieniem dostanie się do warstwy izolacyjnej za elewacją.

Nowoczesne metody czyszczenia elewacji obiektów zabytkowych.

Czyszczenie metodą strumieniową z wykorzystanie granulatu lub suchego lodu jest pożądaną alternatywą dla czyszczenia wysokociśnieniowego, zwłaszcza gdy elewacje nie mogą być zbytnio moczone lub w przypadku czyszczenia elewacji nad którymi nadzór ma konserwator zabytków. Takie metody są również alternatywą dla urządzeń wysokociśnieniowych, jeśli nie można stosować żadnych środków czyszczących lub jeśli są ograniczenia w ilości ścieków. Obie metody czyli czyszczenie strumieniowo z wykorzystanie granulatu i suchego lodu, są również odpowiednie do usuwania poważnych zabrudzeń jak na przykład graffiti.

Wymogi i regulacje przy czyszczeniu elewacji.

Czyszczenie elewacji odbywa się w miejscach gdzie znajdują się ludzie, co oznacza, że trzeba uzyskać wiadomości na temat odnośnie wymogów i przepisów, które różnią się w zależności od lokalizacji i kraju. W każdym przypadku zatwierdzenia wymaga kwestia odprowadzania ścieków. Jeśli jest to tylko brudna woda, można wpuścić na kanalizacji po poprzednim filtrowaniu. Zebrane stałe materiały muszą być usunięte. Jeśli użyto środka czyszczącego, wodę należy zebrać, przefiltrować i zneutralizować. Należy również przestrzegać odpowiednim przepisom odnoszącym się do stosowania środków rozpylanych, występowania pyłów, hałasu i spalin.

Artykuł napisany przy współpracy z https://ollbud.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież