Kupno stolarki okiennej to spora inwestycja. Z uwagi na koszt i wieloletni okres użytkowania ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Niestety przy tak dużej różnorodności ofert może okazać się nie takie łatwe. Przy zakupie okna na co zwracać uwagę i jakie są rodzaje okien. Na ten temat, krótko poniżej.


Ze względu na materiał, z którego okna są wykonane można podzielić je na:

  • Plastikowe – charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością ciepła i dość łatwe w utrzymaniu. Warto wiedzieć, że materiał PCV podczas działanie różnych temperatur kurczą się i rozszerzają. Dlatego zaleca się wykonywanie regulacji okien plastikowych dwa razy w roku.

  • Drewniane – do wykonania takich okien używa się drewna klejonego warstwowo, dzięki czemu zachowują elastyczność, ale nie odkształcają się podczas temperatury i wilgotności. Wymagają regularnej i dokładnej pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku należy wyczyścić i odświeżyć. Co kilka lat należy poddać gruntownym zabiegom regeneracyjnym.

  • Aluminiowe – są sztywne, ale bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz korozję. Bardzo dobrze sprawdzają się w oknach o dużej powierzchni. Minusem tych okien jest mała izolacyjność cieplna. Nowoczesne rozwiązania technologiczne idą w kierunku poprawy tej właściwości okien aluminiowych.

  • Stalowe – często stosuje się w budowlach zabytkowych oraz fabrycznych. W celu zachowania ich oryginalnego kształtu i wyglądu. Stalowe kształtowniki łączone są w solidną konstrukcję. Umożliwia to uzyskanie niemal dowolnego kształtu. Okna są sztywne i trwałe, ale nie zapewniają wysokiej izolacyjności cieplnej.

Istotnym elementem każdego okna są szyby. Ilość szyb to jest jedna, dwie, trzy, a nawet cztery oraz rodzaj gazu, którym zostały wypełnione przestrzenie między szybami decydują w znacznym stopniu o izolacyjności akustycznej oraz współczynniku przenikania ciepła danego okna. Ważną sprawą jest odporność na włamanie. Tu dużo zależy od wybranych okuć, szyb, profili i klamek. Bardzo ważny jest odpowiedni montaż. Oprócz kwestii użytkowych i technicznych , okna decydują w dużej mierze o estetyce całego budynku, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Nowoczesne okna są dostępne w kilku kolorach. Okna plastikowe mogę być białe lub okleinowane, lakierowane czy fornirowane na niemal dowolny odcień.

Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę:

  • oszczędność energii – to ile ciepła ucieknie oknami na zewnątrz decyduje współczynnik przenikania ciepła. Wartość niska tego wskaźnika świadczy o wysokiej termoizolacyjności okna. Energooszczędne okna ograniczają straty ciepła i przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

  • Upragniona cisza i spokój – po dniu pracy chcemy cieszyć się ciszą i spokojem. To może zapewnić stolarka okienna charakteryzująca się wysokim poziomem dźwiękoszczelności. Wskaźnik izolacji akustycznej wyrażony w Decybelach określa zakres hałasu, jaki jest w stanie wytłumić okno. Im wskaźnik wyższy tym okno lepiej radzi sobie z hałasem z zewnątrz.

Więcej dowiesz się na https://perfectstolarka.pl/okna-bydgoszcz/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież