Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania lub domu zależy również od zastosowanych drzwi zewnętrznych. Najlepszą ochronę dają drzwi antywłamaniowe, takie których nie da się wyważyć i wypchnąć.

Drzwi takie posiadają ruchome rygle, których powinno być przynajmniej 4, a im więcej rygli wysuwanych w 3 kierunkach tym trudniej jest drzwi wyważyć. Drzwi bezpieczne posiadają przynajmniej 2 zamki z których tylko jeden wysuwa i wsuwa rygle. Zamki powinny być zabezpieczone przed przewierceniem. W takich drzwiach stosuje się również bolce. Drzwi wypełnione są blachą stalową o grubości do 2 mm i kratownicą. W kratownicy powinny znajdować się stalowe pręty najlepiej obrotowe. Reszta powierzchni drzwi powinna być pokryta dźwiękochłonnym materiałem i z izolacją termiczną . Ościeżnica powinna być dobrze obmurowana i zakotwiczona w ścianie.
Jak odnowić drzwi zewnętrzne metalowe?

Drzwi metalowe najlepiej odnowić farbą do metalu czyli emalią. Najpierw należy powierzchnię oczyścić z plam, tłuszczu, brudu i kurzu. W tym celu należy zastosować odpowiednie narzędzia. Następnie trzeba umyć drzwi, nadać szorstkości i zmatowić. Na końcu malujemy drzwi emalią. Wykonanie wszystkich tych czynności jest bardzo ważne, aby emalia nie łuszczyła się ani nie odstawać od podłoża. Od farby, której będziemy używać do malowania metalu z pewnością oczekujemy odporności na warunki atmosferyczne i ochronę przed korozją. Producenci oferują farby o różnych kolorach i właściwościach jak czas schnięcia i wydajność. Najważniejsze jednak są wyżej wymienione oczekiwania.

Jak uszczelnić i wyregulować drzwi zewnętrzne?

  • Drzwi zewnętrzne przed przedostawaniem się chłodnego powietrza można zabezpieczyć jak okno oklejając wkoło uszczelkami. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób. Szparę pozostającą pomiędzy dolną krawędzią drzwi, a podłogą można uszczelnić za pomocą szczotkowej listwy izolacyjnej. Jej montaż jest bardzo prosty (instrukcja montażu zawsze załączona jest do produktu).

  • Drzwi zewnętrzne metalowe reguluje się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to odległość drzwi od ościeżnicy, a druga to przesunięci odległości w poziomie do ościeżnicy. Jedna jak i drugą czynność wykonuje się w nowoczesnych drzwiach za pomocą śrub i klucza imbusowego. Reguluje się luzując lub dokręcając śrubę. Są również drzwi drewniane, które reguluje się podobnie również za pomocą klucza imbusowego. Te zastosowane nowoczesne technologie spotykane są zarówno w drzwiach metalowych jak i drzwiach drewnianych. W starszych drzwiach regulacja nie była taka prosta, gdyż trzeba było regulować zawiasy. Czynność ta była czasochłonna.

Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

Jak wiadomo w naszym kraju wiatr najczęściej wieje od zachodu więc drzwi wejściowe powinny otwierać do zewnątrz, gdyż są dociskane do ościeżnicy przez co ich szczelność wzrasta. Należy pamiętać o odboju, który zapobiegnie zniszczeniu drzwi przy zbyt silnym podmuchu wiatru. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość łatwego otwierania drzwi gościom domostwa. Warto wiedzieć, że przy otwierających się na zewnątrz drzwiach po otwarciu goście muszą cofnąć się nieco w tył aby gospodarza nie uderzył gości drzwiami.

Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz nie pozostawiają wiele miejsca na poruszanie się, gdyż wiatrołap jest zazwyczaj ciasny i wąski. Warto wziąć pod uwagę również bezpieczeństwo. Drzwi otwierane do wewnątrz maja zawiasy wewnątrz domu więc włamywacz trudniej je wyważy. Solidne metalowe drzwi z antywłamaniowym zamkiem i mechanizmem złodziej z pewnością ominie. Więc nie ma większego znaczenia czy drzwi będą otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz.

Jak odnowić i uszczelnić drzwi zewnętrzne

Komentarze  

0 #1 henia 2019-10-11 10:12
u nas nie odnawia się drzwi wejściowych tylko wymienia na nowe. Nie mamy smykałki do prac ręcznych z drewnem, więc robotę zostawiamy fachowcom ograniczająca się do wstawienia nowych drzwi.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież