Ogród wertykalny to łatwy sposób na przemycenie natury do wnętrza mieszkań i biur. Takie zielone ściany to sposób na odmianę przestrzeni. Ściany stwarzają rozmaite możliwości aranżacji wnętrza. Coraz więcej hoteli, restauracji i biur decyduje się na takie zielone ściany, które mają wywołać efekt wow! Dzięki takiej roślinności podniesiesz wartość nieruchomości i wyróżnisz się spośród konkurencji. Ważne żeby dobrać odpowiednie gatunki roślin na ścianę.

Tu sprawdzają się rośliny nie wymagające długiej pielęgnacji takie jak zielistka, skrzydłokwiat, paproć i bluszcz. Łatwe w uprawie rośliny wymagają jedynie wystarczającej ilości światła słonecznego i wody, poza tym nie trzeba zajmować się roślinami. Warto posadzić rośliny, które nie będą bujnie rozwijały systemu korzeniowego i części nadziemnej. Najlepiej wybrać pionowe miejsce gdzie mamy swobodny dostęp do powietrza i światła dziennego.

Ogród wertykalny nie tylko wprowadza do wnętrza zieleń, nowoczesny wygląd i harmonie, ale również w dłuższej perspektywie przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Zaletą zielonej ściany jest poprawa wilgotności i jakości powietrza.

Zalety ogrodów wertykalnych to:
- zielona ściana filtruje zanieczyszczenia z powietrza i tworzy naturalny ekosystem,
- redukuje ilość kurzu w pomieszczeniu,
- jeśli zielona ściana umieszczona jest na zewnątrz to staje się schronieniem dla ptaków,
- efektowny element wystroju wnętrz, „żywy obraz”,
- oszczędza miejsce w mieszkaniu na 1m2 można umieścić nawet 25-30 roślin.

Ogród wertykalny ma też swoje wady, które są znikome w porównaniu z zaletami. Wady to:
- konieczna stała pielęgnacja,
- potrzebna jest odpowiednia ekspozycja świetlna w mieszkaniu, ogród nie sprawdzi się w przypadku ciemnych mieszkań,
- w przypadku niestarannej izolacji może dojść do zawilgocenia ściany,
- jest konieczność zainstalowania systemu nawadniającego – w przypadku sporej wielkości zielonej ściany zwykła konewka może nie być wystarczająca.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież