Alejki ogrodowa – przeznaczenie

Dopiero zaczynasz projektować swój ogród? Zastanawiasz się czy na terenie ogrodu będzie choćby jedna ścieżka? Zapewne trzeba rozważyć w jakim celu zaprojektować ścieżki. Ich funkcjonalność jest naprawdę szeroka. Warto pamiętać, że każda alejka w ogrodzie pełni funkcje estetyczną. Pięknie prezentuje się pośród rabat kwiatowych, a nawet poprawiają wygląd zwykłego warzywniaka.

Kolejną zaletą i przeznaczeniem ścieżek ogrodowych jest to, iż wyznaczają miejsca, po których można swobodnie chodzić. Dzięki temu nie podepcze się roślin i nie będzie trzeba korzystać z trawnika, aby przemieścić się w inny zakątek ogrodu. Ponadto alejka jest w stanie wyznaczyć strefy naszego ogrodu. Dzięki alejce nie odseparuje się żadnej rabaty, a poza tym w ten sposób można oddzielić oczko wodne od trawnika, czy też strefę wypoczynkową od uprawianych roślin.

Ścieżka ogrodowa ze żwiru – żwirowe ścieżki są piękne i doskonale komponują się z ogrodem. Żwir jest tani i łatwy w utrzymaniu. Budowa będzie wymagała wykonania ograniczników. Ścieżki usypane z żwiru pięknie wyglądają zarówno w eleganckich ogrodach jak i małe działki. Niestety nieraz zapadają się i przesuwają, dlatego aby temu zapobiec, musimy tworzyć specjalną, kilkuwarstwową podbudowę. Jak ułożyć ścieżkę ogrodową ze żwiru? Najpierw wykonuje się wykop na głębokość 25cm. Wsypujemy do niego warstwę grubego żwiru lub tłucznia na wysokość 10-15cm. Ubijamy i zakrywamy ekowłókniną. Następnie kładzie się warstwę piasku o grubości 7cm. Dopiero teraz można ułożyć żwir, który stworzy warstwę 2-3cm. Brzegi ścieżki powinny być obramowane specjalnych krawężnikiem.

Ścieżka z kamyczków – takie ścieżki wyglądają naturalnie i stosunkowo łatwo je wykonać. Trudno jest po nich jeździć taczką lub biegać. Im bardziej nieregularne kształty kamyczków tym ścieżka będzie stabilniejsza. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie ścieżki z grysu. Przypomina on kamyczki, a jego ostre krawędzie zapewniają dobrą stabilizację podczas chodzenia. Wybierając kamyczki na materiał na ścieżkę trzeba liczyć się z tym, że kamyczki będą zw różnych miejscach zwłaszcza jeśli są dzieci.
Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Przed ułożeniem ścieżki trzeba dopilnować, aby trawnik był na równi z wierzchem ścieżki. W przyszłości ułatwi to koszenie trawy tuż przy ścieżce. Wykopuje się specjalne korytko i umieszcza w nim kamienie.

Ścieżki ogrodowe z kamienia – kamienne ścieżki z ogrodzie są naturalne i łatwe do wykonania. Jeśli poświęcimy więcej czasu w trakcie układania, to w późniejszym okresie nie będziemy musieli wykonywać konserwacji oraz zabiegów. Ścieżki można tworzyć używając płaskich, dużych kamieni lub kamieni zaokrąglonych oraz kamiennych płyt. Duże, płaskie kamienie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć kontakt z naturą. Ścieżka z takich kamieni piękne wkomponowuje się z naturą, a w dodatku może mieć nieoczywiste kształty. Taką ścieżkę można wykonać po prostu wkopując kamień w ziemię, ale jeśli chcemy, aby była szersza i dawała większą stabilność, kamienie można dodatkowo zabetonować tworząc wcześniej płytki podkop.

Ścieżka w ogrodzie z drewna – ścieżka wykonana z drewna zapewnia oryginalny efekt i daje możliwość szybkiej zmiany aranżacji. Belki z drewna są dość tanie i szybko się je układa. Znakomicie komponują się z ogrodową roślinnością. Poza tym ładnie się starzeją, a po upływie lat przypominają belki z podkładów kolejowych. Ciekawym pomysłem na stworzenie ścieżki są plastry drewna. Pieńki można zamówić w tartaku wraz z przycięciem na odpowiednią grubość najczęściej 10cm. Plastry drewna najlepiej zaimpregnować poprzez nasączanie lakierem pod ciśnieniem. Można je również pomalować lakierem przy pomocy płaskiego pędzla.
Jak ułożyć ścieżkę ogrodową z krążków? Najpierw kopiemy rów na całej długości alejki. Na spód kładzie się 10cm warstwę żwiru i podsypujemy warstwą piasku o grubości 3-5cm. Na tej warstwie układa się krążki drewna, a szczeliny powstałe między krążkami zasypujemy piaskiem.

Ścieżki ogrodowe z kory – taka ścieżka to fantastyczny efekt. Jest łatwa w wykonaniu, niedroga i umożliwia szybką zmianę aranżacji. Wadą takiej ścieżki jest mała trwałość i konieczność pielęgnacji. Nawet specjalna kora do ścieżek z upływem czasu ulega rozkładowi. Poza tym małe i lekkie elementy kory łatwo roznoszą się po ogrodzie nawet jeśli ścieżka posiada ograniczniki. Dlatego ścieżki z kory nie powinno się tworzyć w miejscach często uczęszczanych, ale na alejkach bocznych i w okolicy grządek. Warto dodać, że kora jest naturalnym wrogiem chwastów, użyźnia glebę i reguluje jej temperaturę. Zastosowanie kory w miejscach zacienionych spowoduje jej butwienie.

Tani chodnik w ogrodzie

Wykonanie chodnika z betonowych płyt to również efektowne i tanie a zarazem łatwe do wykonania. Płyty są równej grubości więc nie ma co mówić o różnicach poziomów. Umieszcza się je w gruncie podobnie jak płyty kamienne. Beton jest trwały, łatwy w utrzymaniu czystości i nie wymaga specjalnych czynności konserwatorskich. Popularne płyty zakupi się już w cenie 5pln za sztukę. Wersja uszlachetniona kosztuje 7-8pln. Takie płyty można rozmieścić w sposób ażurowy, dlatego nie trzeba stosować żadnego spoiwa. Jedynie wystarczy podkopać miejsce pod płytę. Płyty chodnikowe można dostać w różnych kolorach, a także we wzory imitujące drogie kamienie naturalne.

Pozostałe pomysły na ścieżki ogrodowe

Kamienie polne na ścieżkę ogrodową. Jeśli zastanawiasz się z czego wykonać alejkę, to ciekawym i niedrogim sposobem jest wykorzystanie kamienia polnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż ich układanie pochłonie naprawdę dużo czasu, ze względu na znalezienie takich kamieni, ich przetransportowanie oraz ułożenie. Ponadto alejka z polnych kamieni będzie najlepiej prezentować się w dużych ogrodach.

Ścieżki ogrodowe z starych cegieł. Jest to sposób dla osób, które mają określony niezbyt duży budżet. Jeśli posiadamy cegły z rozbiórki, to nie tylko możemy wykorzystać cegłę do utworzenia alejek, ale jednocześnie nie ma problemu ze zmianą koloru cegieł na zupełnie inny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież