Czy potrzeba fachowca jeśli chcemy dokonać niewielkiej przeróbki w łazience polegającej na wymianę umywalki na nadblatową. Oczywiście nie. Jeśli masz zdolności majsterkowicza, to nie musisz korzystać z hydraulika. Wystarczy zapoznać się z montażem oraz na czym postawić umywalkę i przystąpić do pracy. Cały proces nie jest bardzo skomplikowany i nie powinien przysporzyć więcej kłopotów oraz zająć zbyt wiele czasu. Pamiętaj również o tym, by umywalka była ozdobą łazienki i powinna idealnie korespondować z płytkami, wolnostojącą wanną i prysznicem.

Umywalka nadblatowa – montaż krok po kroku.

Przygotowanie otworu na umywalkę – rozpoczynając montaż umywalki należy wyciąć otwór w szafce lub bladzie, który jest potrzebny do zamontowania. Najprostszym sposobem na dokładne wykonanie tej czynności jest postawienie umywalki na blacie i zaznaczenie ołówkiem miejsca, w którym należy wyciąć otwór. Jeśli obok umywalki planujemy montaż baterii, to musimy wykonać dwa otwory. Wycina się za pomocą wyrzynarki lub otwornicy do drewna jeśli blat jest drewniany.

Silikonowanie umywalki – po wykonaniu otworu w blacie należy użyć silikonu, który posłuży do uszczelnienia. Warto pamiętać, aby wybrać silikon do łazienek, gdyż posiada od odporność na wilgoć. Silikon nanosi się na dolną część umywalki. Po tej czynności nakładamy umywalkę na blat lub szafkę. Ten etap prac powinien zakończyć się po 24 godzinach w czasie których silikon dobrze ściągnie.

Podłączenie umywalki do instalacji wodnej – po upływie 24 godzin przystępuje się do podłączania umywalki do instalacji wodnej. Montuje się syfon i baterię umywalkową. Syfon podłącza się w taki sam sposób jak w przypadku każdego innego modelu umywalki. Zaczyna się od montażu korka, następnie montuje się syfon oraz rurę dopływową. Baterię montuje się na blacie, na ścianie lub w otworze umywalki jeśli takowy jest.

Zanim przystąpimy do montażu umywalki nablatowej…

Warto zastanowić się gdzie ją umieścić. Należy przy tym pamiętać, że miejsce montażu umywalki uzależnione jest od instalacji wodnej. Swobodny dostęp do niej pozwoli na bezproblemowe podłączenie ceramiki i armatury. Inaczej jest w sytuacji, w której wraz z wymianą umywalki zmieniamy położenie instalacji wodnej. W tej sytuacji umiejscowienie umywalki uzależnione jest od naszych upodobań. Przed rozpoczęciem montażu umywalki warto zastanowić się czy ma przylegać do ściany czy nie. Jeśli twoja decyzja zapadła i umywalki ma szkliwiony tył, nie musi ona przylegać do ściany. Jeśli model umywalki nie posiada szkliwionego tyłu, to umywalka powinna stykać się z ścianą. Ważnym aspektem jest również to, na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka nadblatowa. Komfort dla użytkowników zapewni usytuowanie krawędzi umywalki na wysokości 85-90 cm nad podłogą.

Umywalka nablatowa – na czym może zostać zamontowana?

Taką umywalkę można zamontować na wielu materiałach. Jej ogromną zaletą jest duża swoboda i mnogość możliwości aranżacji. Najczęściej montuje się taka umywalkę na dopasowanej szafce łazienkowej. Jest możliwość kupna ich razem lub osobno. Pierwsza możliwość bardzo ułatwia proces zakupu. Niestety te rozwiązanie stawia nas przez gotowym. Jeśli jednak sami chcemy wybrać połączenie kolorów i kształtów, można kupić osobno umywalkę, pasującą do aranżacji łazienki. Dzięki temu tworzy się przestrzeń do naszych gustów i potrzeb. Jedną z najpopularniejszych kompilacji jest połączenie białej umywalki z kolorową szafką na wysoki połysk na przykład szarą lub czarną. Przed momentem zakupu umywalki trzeba dokładnie sprawdzić, czy utrzyma ciężar umywalki nadblatowej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież