Plastik to materiał, który często wykorzystywany jest do zrobienia wielu rzeczy. Znajdziemy go w zabawkach, sprzęcie, elektronice, samochodach i elementach wyposażenie wnętrz. Z biegiem czasu wszystkie plastikowe powierzchnie zaczynają żółknąć. Spowodowane jest to wystawieniem na działanie słońca, nagłymi zmianami temperatury, niewłaściwą pielęgnacją oraz naturalne reakcje z tlenem. W tej sytuacji można wypróbować metody czyszczenia plastiku, dzięki którym plastik odzyska swą biel.

Plastik można wyczyścić w następujące sposoby:

  • Serwetki do czyszczenia plastiku – specjalne serwetki można kupić w sklepach z elektroniką. Zawierają substancje, które bez szkody są w stanie wyczyścić plastikowe elementy komputera jak na przykład klawiatura. Pomagają również w żółknięciu. Co 6 godzin należy wytrzeć powierzchnię. Powtarzać należy przez kilka dni, aż kolor żółty zniknie. Jest to doskonała opcja dla sprzętu AGD i preparatów z tworzywa sztucznego.
  • Mydło do prania - jest to proste, ale bardzo skuteczne narzędzie. Mydło do prania pozwoli odnowić stary plastik i przywrócić dawny biały kolor. Ta metoda wykazuje największą skuteczność, gdy zmiany koloru spowodowane są ekspozycją na tłuszcz. Jak przygotować? Trzeba zetrzeć 1/2 kostki mydła, potem dolewa się ciepłej wody. Tak przygotowany specyfik umieść na plastiku i poczekaj 30 minut. Następnie ściera się czystą gąbką, a osady mydlane zmyć czystą wodą.
  • Proszek do zębów z kredą – ta substancja pozwoli przywrócić biel powierzchnią na których pojawił się żółty kolor. Można wypróbować na starych plamach, ale osiągnięcie znaczących rezultatów jest mało prawdopodobne. Co należy zrobić: wymieszać proszek do zębów z niewielką ilością kredy. Dodajemy wody w celu uzyskania gęstej papki. Następnie rozprowadzamy na powierzchni plastiku i czekamy aż wyschnie. Resztki proszku usuwa się szmatką. Całość można powtarzać do woli.
  • Soda i proszek do prania – soda używana jest często do czyszczenia różnych rzeczy z rozmaitych plam. Dobrze radzi sobie z żółknięciami. Jak przygotować specyfik: 1 łyżkę stołową sody wymieszać z 1 łyżka proszku do prania i zalać 500ml wody. Następnie nanosi się płyn na powierzchnię i czeka się 8 godzin. Po tym czasie przecieramy przedmiot wilgotną szmatką.
  • Ocet winny – jest skutecznym sposobem na pożółknięte tworzywo sztuczne. Należy namoczyć miękką szmatkę lub bawełnianą kulkę w occie, a następnie przetrzeć powierzchnię. Na koniec powierzchnie przedmiotu zmywa się wodą. Nie należy stosować w niewietrzonych pomieszczenia i do mycia założyć specjalne rękawice.
  • Kwas cytrynowy z chlorem – jest to silny żółtawy wybielacz, który można bez obaw stosować na powierzchniach cienkich z plastiku. Jak użyć? Należy wymieszać równą ilość chloru i kwasku. Następnie stosuje się na powierzchnie i czeka się około 30 minut. Na koniec usuwa się pozostałości. Mieszanina może być stosowana wielokrotnie do uzyskania pożądanego efektu.
  • Nadtlenek wodoru – lek ten jest bardzo popularny i jest w naprawdę wielu apteczkach. Pomaga nie tylko w dezynfekcji rany, ale również uporządkować powierzchnię pożółkłego plastiku. Należy nawilżyć miękką gąbkę i przemywać na plamach. Potem zmywany resztki nadtlenku. Preparat nie uszkadza powierzchni, dlatego jego częste wykorzystanie jest dozwolone.
  • Alkohol – jest bardzo popularny w czyszczeniu z brudu. Niszczy skład wszelkich zabrudzeń, ale trzeba używać go ostrożnie. Skutecznie pomaga zwalczyć zażółcenia. Namaczamy nim szmatkę, a następnie wycieramy pożółkłe powierzchnie, a wszelkie ślady alkoholu usuwamy wodą. Ta metoda jest odpowiednia dla grubych powierzchni na sprzęcie AGD i nie tylko.
  • Aceton – jest to bardzo agresywny rozpuszczalnik, który może uszkodzić plastikową powierzchnię. Zaleca się przetestowanie acetonu na niewidocznym kawałku przedmiotu w celu sprawdzenia ewentualnego efektu użycia. Jeśli wszystko jest w porządku, to można przystąpić do czyszczenia. Nawilża się bawełnianą kulkę w acetonie, a następnie przetrzyj plastik. Resztkę acetonu usuwa się wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić pożółkły plastik sposobami sklepowymi?

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego zaleca się regularne czyszczenie powierzchni plastikowych, dzięki czemu możemy uniknąć zżółknienia plastików. Specjaliści zalecają stosowanie preparatów do czyszczenia powierzchni z tworzyw sztucznych. Można kupić je w sklepach budowlanych. Warto również sięgnąć po myjkę ciśnieniową w celu dbania o plastikowe meble ogrodowe. Wcześniejsza troska może zaowocować, że wybielanie plastiku może nie być potrzebne.

Co zrobić jak stwierdzimy już wyblakły plastik? Jak wyczyścić zżółknięte powierzchnie? W tym przypadku przyda się wyjście do sklepu budowlanego. Znajdziesz tam różne preparaty, które pomagają plastikowi przywrócić dawny blask. Takich środków szczególnie do żółtego plastiku można znaleźć w sklepach komputerowych. Często przebarwiają się obudowy komputerów, klawiatury, dlatego właśnie tam można znaleźć odpowiedni środek.

Przed użyciem środka należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Można to wykonać zwykłą szmatką do kurzu. Jeśli powierzchnia wymaga, to należy ja odtłuścić. Po tej czynności można wykonać test. Sklepowe środki do czyszczenie zżółkniętego plastiku zazwyczaj stosowane są do różnego rodzaju plastiku, tym niemniej mogą je odbarwić. Dlatego najpierw warto sprawdzić na mniej widocznym elemencie. Jeśli środek działa tam skutecznie, to przechodzimy do czyszczenia całości, stosując się do zaleceń producenta.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież