Co to jest blok rozdzielczy?

Jest to niezwykle funkcjonalne akcesorium. Znajdują bardzo duże zastosowanie w szafach rozdzielczych. Blok rozdzielczy sprawia, że dzięki niemu można łatwo i precyzyjnie łączyć ze sobą różne przewody elektryczne, które są zasilanie tylko z jednego źródła. Instalacja w ten sposób jest przygotowana do pracy i nie powinna użytkownikowi stworzyć problemów.

Za co odpowiadają bloki rozdzielcze i jakie są ich rodzaje.

Blok rozdzielczy wykorzystuje się tam, gdzie mamy do czynienia z kilkoma obwodami elektrycznymi. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak skutecznie je podłączyć. Za to odpowiadają wspomniane bloki. W ofercie są bloki modułowe czyli wielopolowe, które instaluje się na szynie typu DIN, poza tym są bloki przelotowe, które umożliwiają bezpieczne połączenie przewodów miedzianych i aluminiowych. Są również bloki kompaktowe czyli takie jednopolowe, które łączą przewody o różnych średnicach. Każdy przed kupnem powinien poznać ich mocne strony oraz przeznaczenie, dzięki czemu będzie mógł dobrać do zaplanowanych czynności.

Najważniejsze właściwości bloków rozdzielczych

Warto również przekonać się o posiadanie charakterystycznych cechach. Do takiego bloku można podłączyć przewody zasilające o zróżnicowanych przekrojach. Na szynach umieszczono specjalne otwory montażowe, dzięki temu unikamy kłopotów z swobodnym połączeniu cienkich i grubych żył. Wystarczy trochę wiedzy i można wykonać tą czynność z należytym zaangażowaniem. Podłączone mogą być rozmaite przewody to jest linki lub druty. Co ważne połączenia są trwałe, wytrzymałe i łatwe do przeprowadzenia oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Bloki powinny być jednak osłonięte specjalną obudową, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo ich intensywnego użytkowania.

Bloki rozdzielcze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze bloku rozdzielczego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest liczba biegunów. Można zdecydować się na kupno bloku jedno- dwu- lub nawet czterobiegunowego. Warto również zwrócić uwagę na prąd znamionowy instalacji, prąd zwarciowy wytrzymany lub szczytowy, a także napięcie znamionowe instalacji. Istotnym parametrem jest również liczba odgałęzień z każdego bieguna oraz średnica podłączanych przewodów. Wysokiej jakości bloki rozdzielcze można dostać w dobrych marketach elektrycznych. Jest możliwość kupna bloku rozdzielczego wraz z wbudowanym kompletem mostków. Aby podłączyć blok należy wykonać połączenie śrubowe.

Blok rozdzielczy – jak jest zbudowany?

  • wymiarowania przewodów elektrycznych,
  • wielkości instalacji elektrycznej,,
  • stopnia zróżnicowania obwodów w zakresie obciążenia.,

Analizując wszystkie te czynniki można mieć pewność, że ostateczna decyzja będzie w pełni przemyślana i racjonalna. Najważniejszym elementem składowym każdego profesjonalnie zaprojektowanego bloku rozdzielczego jest miedziana listwa, na której montowane są przewody zasilające jak i odpływowe.

Maksymalne bezpieczeństwo

Wykorzystanie modułowych urządzeń łączeniowych pozwala na wyeliminowanie z instalacji słabych punktów, które są przyczyną częstych awarii. Do najsłabszych z nich należą: tulejki kablowe wykorzystywane do łączenia przewodów o różnych średnicach. Takie połączenia nie są w pełni bezpieczne ani zbyt estetyczne, a jednocześnie zajmują dużo miejsca w szafie sterowniczej. Nieraz w czasie awarii trzeba rozdzielać cały układ tulejek, aby znaleźć przyczynę nieprawidłowego działania instalacji. Wszystkie te problemy można uniknąć stosując modułowy aparat łączeniowy. W przypadku wykorzystującej je instalacji można trwale i bezpieczni połączyć z sobą przewody o różnych średnicach typu drut albo linka. W razie awarii jest wygodny dostęp i szybko możesz zlokalizować miejsce awarii i je usunąć poprzez odłączania po kolei każdego z wydzielonych obwodów. Dzięki blokom rozdzielczym jest możliwość uniknięcia łączenia przewodów z jednym zaciskiem śrubowym, co zwiększa trwałość instalacji jak i bezpieczeństwo jej użytkowania. Umożliwia to również wygodny dostęp do każdego z przewodów i pozwala na maksymalne uporządkowanie przestrzeni szafy sterowniczej i przyczyniając się do wspomnianego w artykule zmniejszenia jej całkowitego rozmiaru.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież