Współczesne trendy w urządzaniu łazienek podążają w kierunku eleganckiego minimalizmu. W ten nurt perfekcyjnie wpisują się ścianki prysznicowe walk-in składające się tylko z prostej tafli szkła. Taka ścianka z szkła jest na tyle naturalna więc pasuje do wielu konwencji i znakomicie wpisuje się w wybrany rodzaj stylizacji. Prysznice pozbawione brodzika nie tworzą barier architektonicznych, które utrudniają użytkowanie. Łatwo je utrzymać w czystości, dzięki czemu stale prezentują się niezwykle efektownie. Ze względu na nieskomplikowaną budowę, ich montaż nie stanowi większego problemu. Poniżej przyjrzymy się zaletą tych konstrukcji i sposobie ich montażu.

Rodzaje szyb wykorzystywanych w kabinach prysznicowych.

Szkło satynowe – jest półprzeziernym, matowym szkłem, które powstało poprzez poddanie tafli szkła procesowi trawienia kwasem. Ten proces powoduje zmatowienia całej powierzchni i wytrawienie ściśle określonego wzoru. Powierzchnia satynowa jest nieco zbliżona do efektu piaskowanego szkła jednak satyna jest bardziej delikatna i równomierna. Charakteryzuje się jednolitą matową powierzchnią , która nawet pomimo upływu lat nie zmienia swoich właściwości. Satynowanie jest procesem, który można wykonać na każdym rodzaju szkła, niezależnie od jego grubości. Doskonale jednolite szkło pozwala na uniknięcie widoku gapiów oraz przepuszcza światło rozproszone.

Szkło refleksyjne – jest to szkło pokryte specjalną powłoką refleksyjną, odbijająca światło. W ten sposób otrzymuje się szkło o efekcie pół lustrzanym. Jest to szkło płaskie. Szkło poddaje się procesowi on-line i off-line, dzięki czemu uzyskuje się powierzchnię, która przepuszcza światło i posiada wysoki współczynnik odbijania promieniowania podczerwonego. Sprawdza się wszędzie tam gdzie potrzebna jest ochrona przeciwsłoneczna. Zastosowują te szkło latem zabezpiecza pomieszczenie przed nagrzaniem, a w zimie zmniejsza wypromieniowanie ciepła z wnętrza pomieszczenia.

Szkło hartowane – jest to szkło płaskie, które poddano procesowi hartowania. Jest to obróbka cieplna polegająca na nagrzaniu szkła do wysokiej temperatury i przetrzymanie do momentu zmiany wewnętrznej struktury szkła i szybkim schłodzeniu. W czasie tego procesu na powierzchni wytwarzane są naprężenia ściskające, a we wnętrzu równoważące naprężenia rozciągające. To właśnie naprężenia ściskające dają szkłu hartowanemu taką podwyższoną wytrzymałość.

Szkło Timeless – inaczej nazywane jest szkłem antykorozyjnym, które doskonale sprawdza się w kabinach prysznicowych. Jest szkłem bardzo poszukiwanym, ze względu na swoje szczególne właściwości, którym jest wysoka odporność na gromadzenie się kamienia oraz niechcianych zacieków.

Szkło Matelux – ten typ cechuje się matową powierzchnią w kolorze mlecznym. Jest niezwykle interesującym szkłem ze względu na swoje właściwości półprzezierne.

Szkło Optiwhite – jest to szkło przezroczyste. Warto wiedzieć, że te szkło posiada idealnie przejrzystą oraz gładką powierzchnię. Dzięki cesze przezroczystości szyba ta idealnie nadaje się w miejsca gdzie potrzebny jest niezakłócony widok.

Montaż szyby prysznicowej – ważne wskazówki

Do uszczelnienia połączeń kabiny warto używać silikonu sanitarnego odpornego na pleśń. Po zastosowaniu silikonu należy nie korzystać z prysznica przez dobę. Jeśli nie używa się brodzika, to bardzo dokładnie zabezpiecz podłogę przed wilgocią. Należy pamiętać, że montaż ścianki prysznicowej walk-in wymaga profilowania podłogi. Powinno dbać się o wentylację pomieszczenia. Naprawdę warto wyłożyć podłogę płytkami antypoślizgowymi w celu ograniczenia upadków. Warto sprawdzić czy posiadana ścianka prysznica powłokę antybakteryjną, to trzeba do jej pielęgnacji użyć środków bezpiecznych dla tego typu powłok.

Jak zamontować ściankę prysznicową krok po kroku?

Prawidłowy montaż kabiny walk-in wymaga przemyślenia kilku kwestii pod kątem technicznym. Poza tym jest nieco bardziej czasochłonny niż instalacja tradycyjnego prysznica z brodzikiem. Przestępując do pracy należy pamiętać o: zanim zaczniesz montaż należy sprawdzić czy podłoże jest odpowiednio przystosowane czyli: ma odpływ do odprowadzania wody, jest lekko nachylone w jego kierunku, zostało zaizolowane przed wilgocią oraz cechuje się antypoślizgową powierzchnią. Jeśli wszystkie warunki techniczne zostały spełnione, to można zacząć montaż ścianki prysznicowej.

Wykonanie pracy zajmie krótszy czas jeśli przed rozpoczęciem przygotujesz wszystkie niezbędne narzędzia. Będą to przede wszystkim: kołki i gumowy młotek do ich wbijania, wiertła o średnicy odpowiadającej kołkom, śrubokręt, wiertarka, ostry nóż, silikon, miara i poziomica oraz płaski klucz.

Osadzanie szyby

Oto montaż ścianki szklanej w kilku prostych krokach.

1. Najpierw mierzymy powierzchnię na prysznic i ustalamy odległość jaka powinna dzielić szybę od przeciwległej ściany oraz od górnego wspornika.

2. Następnie przykładamy profil do ściany na której zawiśnie ścianka. Należy odpowiednio wypoziomować i zaznaczyć na niej miejsca na kołki. To samo należy wykonać z wspornikiem w drugiej ścianie.

3. Teraz wiercimy otwory w zaznaczonych punktach, a następnie wkładamy w nie kołki i lekko dobijamy.

4. Przyszedł czas na przykręcenie profilu do ściany tak, by był nieruchomy.

5. W jego szczelinę wstawiamy szybę. Taflę szkła stabilizuje się uszczelką, a jej nadmiar odcina się.

6. Górną krawędź profilu zakryj zaślepką.

7. Na przeciwległej ścianie przykręć do ściany wsporniki.

8. Następnie montuje się w nim drążek i dostosowuje jego długość i poziomuje się, a następnie przykręca.

Gdy szyba jest już stabilnie osadzona na swoim miejscu, to można przystąpić do jej wykończenia. W tym celu użyjesz silikonu sanitarnego, koniecznie bezbarwnego, aby nie zepsuł estetyki konstrukcji. Aplikuje się go w miejscach styku ze ścianą i podłogą. Pozwala to na pozbycie się rozbryzgiwania wody, poza wyznaczoną strefę kąpielową i oszczędza się na myciu posadzki w całej łazience po skończeniu korzystania z prysznica.

Ścianka prysznicowa walk-in to rozwiązanie tak estetyczne jak i funkcjonalne. Możliwość regulacji ułożenia ścianek umożliwia stworzenie wygodnej strefy kąpielowej w niemal każdej łazience, niezależnie od jej metrażu i układu. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie wnęk oraz innych nieregularności pomieszczenia, które trudno jest zaaranżować. Usunięcie lub nie wykorzystanie masywnego i nieustawnego brodzika pozwala umieścić prysznic w dowolnym miejscu, o ile jest się w stanie doprowadzić do niego instalację wodną.

Kiedy warto zdecydować się na ściankę prysznicową typu walk-in?

Decyzję o rezygnacji z tradycyjnego prysznica z brodzikiem i wymianie go na model bezprogowy podyktowane jest względami estetycznymi. Gładka i prosta konstrukcja nie przytłacza wnętrza tak jak standardowe rozwiązania, a przy tym wygląda nietuzinkowo i nowocześnie. Na korzyść kabin walk-in przemawiają również takie argumenty jak:

Komfort użytkowania – pozbycie się brodzika umożliwia korzystanie z prysznica nawet przez osoby niepełnosprawne ruchowo, a nawet osoby na wózkach. Takie rozwiązanie doceniane jest przez rodziców małych dzieci, którym to ułatwi mycie.

Łatwość sprzątania – w tym modelu prysznica nie ma powierzchni i elementów, które utrudniają mycie tradycyjnego prysznica. Mowa tu o brodziku i jego trudno dostępnych miejsc i na miejscach łączeń poszczególnych elementów kabiny.

Bezawaryjność – profesjonalnie zamontowana szyba prysznica z pewnością posłuży długie lata, bo w zasadzie nie ma się co psuć. Złożony jedynie z szyby i profilu montażowego jest pozbawiony najbardziej zawodnych elementów którymi są rolki i zawiasy, które z czasem wyrabiają się, co prowadzi do awarii drzwiczek.

Swoboda aranżacyjna - mając taką szklaną ściankę nie trzeba martwić się czy jest zamontowana z dobrej strony. Uniwersalną konstrukcję można umieścić na lewo jak i na prawo z równie dobrym efektem. Takie szyby walk-in występują w kilku wariantach, najczęściej cechują się szerokością 60 do 120cm. Można dowolnie regulować głębokość stworzonej przy ich użyciu strefy kąpielowej. Z łatwością dopasuje się do dostępnej przestrzeni oraz zakresu regulacji elementów montażowych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież