Wybór profesjonalnych ogniw fotowoltaicznych, w połączeniu z fachowym ich montażem, to z pewnością inwestycja opłacalna i godna zainteresowania. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż optymalnie dobranej do naszych potrzeb instalacji PV, warto wiedzieć, gdzie i kiedy najlepiej montować panele fotowoltaiczne w domu. Dobrze też orientować się w tym, o czym trzeba pamiętać i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Na najważniejsze pytania związane z tym tematem odpowiadamy w naszym wpisie. Zachęcamy do lektury!






Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Co będzie najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, gdzie zlokalizowana zostanie instalacja PV? Z pewnością niezwykle istotny będzie stopień nasłonecznienia oraz czas jego trwania. Do tego trzeba będzie zwrócić uwagę również na występowanie ewentualnych przeszkód ograniczających dostęp do promieniowania słonecznego.

Oczywiste pozostaje jednak to, że najczęstszym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych pozostają wciąż dachy budynków. Rzadziej miejscem instalacji fotowoltaiki będzie grunt. Dlaczego? Decyduje o tym głównie wyższy koszt takiej instalacji – inwestor musi opłacić bowiem niemały podatek VAT. W przypadku montażu instalacji PV na gruncie, optymalnym kątem nachylenia paneli słonecznych pozostaje kąt 30 stopni. Dodatkowo warto pamiętać o zastosowaniu podwyższenia, by ogniwa fotowoltaiczne nie były zasłonięte np. przez roślinność.

Co ma wpływ na wydajność?

Jest kilka czynników, które mają znaczący wpływ na sprawność i wydajność instalacji fotowoltaicznej. Niezwykle ważne jest jak największe odsłonięcie paneli. Warto więc szukać takiego miejsca na ich montaż, by nie zalegał tam zimą śnieg oraz by padający podczas słonecznych dni cień nie zasłaniał instalacji. Nietrafionym pomysłem będzie z pewnością instalacja PV na takim dachu, który jest niemal w całości zacieniony przez pobliskie drzewa. 

Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ nachylenie dachu. Czy to oznacza jednak, że na płaskim podłożu nie można zamontować instalacji? W przypadku dachu płaskiego liczyć się należy z dużo większym kosztem montażu. Ten wzrośnie z powodu konieczności doboru odpowiedniego stelażu – takiego, by można było uzyskać odpowiedni kąt nachylenia oraz by zadbać o to, żeby odległości między panelami były wystarczające.

Warto wiedzieć również, że optymalnym kątem nachylenia dachu spadzistego, stworzonym do montażu superwydajnej instalacji fotowoltaicznej, będzie 25-35 stopni. Przy takim nachyleniu możliwe będzie efektywne, samoczynne zsuwanie się śniegu z powierzchni paneli zimą. A jaki jest minimalny kąt nachylenia ogniw, by zapewnić im względną czystość? Eksperci zgodnie twierdzą, że taki wynosić powinien co najmniej 20 stopni.

Duże znaczenie ma również miejsce montażu. Preferowana będzie ta część dachu, która skierowana jest w stronę południową. Tak przemyślany wybór miejsca montażu paneli sprawia, że ogniwa fotowoltaiczne osiągać będą możliwie najwyższe moce w godzinach okołopołudniowych, czyli wówczas, gdy poziom nasłonecznienia jest największy. Dodatkowo skierowanie paneli fotowoltaicznych w stronę południa oznaczać będzie również to, że ogniwa będą z sukcesem ogrzewane przez cały dzień.

Montaż paneli fotowoltaicznych – kiedy najlepiej?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie ogniw, warto wiedzieć, kiedy najlepiej montować panele fotowoltaiczne. Eksperci z branży są zgodni – rekomendowanym momentem będzie okres wiosenno-letni z uwagi na to, że to właśnie wtedy w Polsce najwięcej jest słonecznych, ciepłych i pogodnych dni. Inwestor z kolei, wraz z rozpoczęciem eksploatacji instalacji fotowoltaicznej wiosną czy latem, będzie mógł czerpać z niej liczne korzyści. Warto wiedzieć, że okres od kwietnia do września, uznawany jest za najbardziej produktywny dla wytwarzania energii elektrycznej.

O czym jeszcze pamiętać podczas montażu?

Fachowo zamontowana instalacja PV to z pewnością taka, która została profesjonalnie umieszczona na dachu. W tym przypadku nie warto samodzielnie dokonywać montażu – najlepiej zlecić go doświadczonym specjalistom z branży. Warto sprawdzić ofertę fotowoltaiki dla domu firmy N Energia. Fachowcy solidnie przymocują panele i zrobią to tak, by nie uległy one zniszczeniu podczas porywistego wiatru czy podczas wyjątkowo obfitych opadów śniegu. Ponadto zadbają także o to, by przewody elektryczne zostały fachowo połączone oraz zainstalują niezbędny osprzęt. Niewątpliwą zaletą fachowego montażu paneli fotowoltaicznych jest także to, że profesjonalna instalacja PV zapobiegnie możliwości powstania różnego rodzaju uszkodzeń, a przez to i nieszczelności na dachu.