Jednym z ciekawych zagadnień jest fotowoltaika zdobywająca coraz większą popularność.
W raz z wzrostem zainteresowania pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii producenci i sprzedawcy instalacji fotowoltaicznej prześcigają się w ofertach. Dzięki energii solarnej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych można ogrzać dom, magazynować prąd służący w późniejszym czasie do zasilania urządzeń RTV i AGD oraz do oświetlenia wnętrza domu. Nadmiar wyprodukowanej energii można wprowadzić do publicznej sieci energetycznej za wynagrodzeniem. Warto pamiętać, że pozyskany prąd solarny jest naprawdę sporo tańszy niż kupny z publicznej sieci energetycznej.
Warto wiedzieć, że nie zawsze wytworzona ilość prądu równa jest zapotrzebowaniu domostwa. Instalacja fotowoltaiczna w sprzyjających warunkach czyli latem w godzinach 12.00-15.00 może wytworzyć nawet 5kW. Energię warto wykorzystać do ogrzania domu, schłodzenia powietrza i na działanie urządzeń domowych. Wyprodukowany we własnym zakresie prąd z przyczynia się do znacznego obniżenia rachunków za energie elektryczną.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z najbardziej widocznej części którym jest ogniwo fotowoltaiczne cechujące się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Ogniwo wytwarza prąd stały, który nie może być wykorzystany z gospodarstwie, dlatego instaluje się falownik zamieniający prąd stały w prąd zmienny, który zasili gospodarstwo domowe. Do połączenia panelu fotowoltaicznego z inwerterem (falownikiem) służą kable solarne i złącza. Dobierając odpowiednia wielkość instalacji powinniśmy brać pod uwagę kat nachylenia powierzchni na której zamontowany zostanie panel fotowoltaiczny i orientację na południową stronę świata.
Panele fotowoltaiczne sprawdzą się w domkach jednorodzinnych w których zamontowana jest instalacja grzewcza na prąd. Na dobrą sprawę panele fotowoltaiczne będą dostarczały energię przez cały rok. Wiadomo, że latem energii będzie więcej dlatego też rachunki będą niskie. Zgromadzone środki pieniężne można przeznaczyć na uregulowanie płatności za miesiące sezonu grzewczego, którą wykorzystujemy w zamian za energię z sieci publicznej. Pamiętajmy cały czas, że nadmiar energii elektrycznej można wprowadzić do sieci publicznej lub gromadzić w akumulatorach.
Jak wykorzytać panele fotowoltaiczne do ogrzewania wody?
Ciekawym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody użytkowej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Zakładamy, że grzałka w bojlerze potrzebuje 6kWh na dobę, aby zaspokoić te zapotrzebowanie na energie elektryczną wystarczy około 6 ogniw fotowoltaicznym o mocy 250W i sterownik. Całe rozwiązanie jest opłacalne, a przy tym proste w montażu. Najtańszy zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody użytkowej zakupimy za około 9000 złotych wraz z montażem i kartą gwarancyjną. Takie instalacje służą wiele lat bezawaryjnej pracy.
Dodatkowym elementem instalacji fotowoltaicznej służący do kierowania ogniw w jak najlepszej pozycji pionowej i poziomej względem słońca jest tracker. Dzięki trackerom zwiększa się ilość wyprodukowane energii. Takie rozwiązanie ma swoje minus, którym jest zwiększenie powierzchni całej instalacji przez co ilość ogniw fotowoltaicznych będzie mniej. Tak wyposażona instalacja fotowoltaiczna może ulec częstszym awarią przez co narażamy własny portfel na wydatki. Poza tym sama instalacja trackerów i ich zakup powoduje wydłużenie okresu zwracania się całej inwestycji.
Istnieją trzy zasadnicze wykorzystania instalacji fotowoltaicznej:
- podłączenie do grzałki w zasobniku ciepła,
- zamontowanie elektrycznej pompy ciepła jako źródła w instalacji ,
- zaopatrzenie bezpośrednie grzejników elektrycznych.
Podsumowując. Rozwiązanie z instalacją fotowoltaiczną nie jest czymś nowym. Martwi jednak niska sprawność energetyczna wyprodukowanego prądu w sieci publicznej jak i z naszej instalacji fotowoltaicznej służącej jako rezerwowe źródło zasilania. Po zaspokojeniu potrzeb na energie elektryczną domostwa jej nadmiar możemy odprowadzić do sieci publicznej do późniejszego wykorzystania. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w podwójny licznik prądu i podpisać stosowną umowę.