Wentylatory dachowe to skuteczne i czasami niezbędne wsparcie dla wentylacji naturalnej. Są one częścią układu wentylacji mechanicznej i pełnią też rolę oddymiającą. Mnogość i różnorodność wentylatorów dachowych gwarantuje, że w dostępnej w naszym sklepie internetowym https://www.wentylatorysklep.pl/wentylatory-dachowe,27.html ofercie, znajdziecie Państwo urządzenia spełniające bardzo zróżnicowane oczekiwania nowoczesnych projektów.


Jak wybrać wentylator dachowy?

Wybierając wentylator dachowy, przede wszystkim należy kierować się jego przeznaczeniem, a co za tym idzie, zastosowaniem w danym budynku/danej instalacji. Wentylatory dachowe mogą być stosowane do wentylacji pomieszczeń i obiektów użytkowych, jako część instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub jako wsparcie dla klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Wybierając więc odpowiedni model wentylatora dachowego, należy dokładnie określić rolę, jaką będzie on odgrywał w istniejącym już, czy też planowanym układzie wentylacyjnym. Ponadto, oczywiście należy wziąć pod uwagę budowę oraz parametry techniczne wentylatora, materiał, z jakiego został wykonany, a także dodatkowe parametry jak odporność na wysokie temperatury. Jeszcze jedną istotną kwestią jest pobór mocy urządzenia. W zależności od zastosowanego silnika wentylator będzie zużywał więcej lub mniej energii elektrycznej, a także jego głośność będzie zróżnicowana. Zapraszamy do sprawdzenia oferty wentylatorów dachowych.

 

Wentylatory dachowe – rodzaje

Wentylatory dachowe różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją – dostępne są wentylatory o konstrukcji wirnika promieniowej lub osiowej. Wentylatory osiowe są zbudowane tak, aby przepływające powietrze przemieszczało się wokół silnika, ich cechą charakterystyczną jest dość wysoki poziom emitowanego hałasu w porównaniu do innych urządzeń tego typu, a także niskie ciśnienie wytwarzane podczas pracy. Wentylatory promieniowe działają w taki sposób, że przepływające powietrze porusza się prostopadle do wirnika, są one w stanie wytworzyć duże ciśnienie, a co za tym idzie duży przepływ powietrza. Wentylatory promieniowe pracują dość cicho. Oprócz budowy wirnika możemy wyróżnić jeszcze podział wentylatorów ze względu na ich przeznaczenie i cechy charakterystyczne i tutaj znajdziemy np.:

  • wentylatory przeznaczone do pomieszczeń zagrożonych wybuchem
  • wentylatory dostosowane do kontaktu z substancjami chemicznymi
  • wentylatory odporne na bardzo wysoką temperaturę

Wśród wentylatorów dachowych możemy też znaleźć podział ze względu na sposób wyrzutu powietrza, będą to wentylatory z poziomym lub pionowym wyrzutem powietrza.

 

Zalety wentylatora dachowego

Jak już wspomniano, wentylator dachowe najczęściej stosowane są jako urządzenia wspomagające naturalną wentylację. Ich stosowanie jest szczególnie wskazane w obiektach użyteczności publicznej, restauracjach, czy hotelach, gdzie konieczna jest pewność zachowania odpowiedniej wymiany powietrza. Oczywiście zastosowanie wentylatorów dachowych w domu również ma zalety, ponieważ gwarantuje, że nawet jeśli wentylacja naturalna nie poradzi sobie z odprowadzeniem spalin, nieprzyjemnych zapachów, czy szkodliwych substancji z powietrza, wentylator dachowy zadba o to, aby zachowany był ciągły obieg powietrza.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież