Rozbiórka to rodzaj robót budowlanych, co powoduje, żeby móc dokonać wyburzenia trzeba spełnić szereg wymogów formalnych i przedstawić odpowiednie dokumenty oraz ustalić kierownika rozbiórki. Konieczne jest odpowiednie postępowanie administracyjne. Są przewidziane kary za niedopełnienie procedur. Wymagane jest otrzymanie zgody takiej jak przy budowie domu. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka budynku i budowli nie wpisanych do rejestru zabytków i nie objętych ochroną konserwatorską o wysokości poniżej 8 metrów.


Wymagane dokumenty. Do dostarczenia są zgoda właściciela budynku, szkic usytuowania obiektu, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, pozwolenia, uzgodnienia, opinie innych organów oraz inne dokumenty wymagane przez przepisy szczególne, projekt rozbiórki obiektu i upoważnienie, jeśli nie działamy osobiście.

Mając zaplanowane wyburzenia budynków warto pokusić się o znalezienie odpowiednich profesjonalistów. Profesjonaliści powinni mieć odpowiednie przygotowanie, wiedzę i doświadczenie, dzięki którym prace przebiegną szybko, sprawnie i co bardzo ważne bezpiecznie. Każde wyburzenie niesie ze sobą realne zagrożenie, dlatego bardzo istotne jest wykonanie robót przez specjalistów. Czym kierować się wybierając firmę wyburzeniową? Oto kilka rad:

  • Wiedza i doświadczenie – Warto zatrudniać pracowników mających wiedzę i wieloletnią praktykę, która pozwala na pogłębienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności. Doświadczenie przydaje się podczas wykonywania zleceń tych standardowych jak i specjalnych.

  • Profesjonalne zaplecze techniczne – Sprzęt używany do wyburzeń powinien być najwyższej jakości i znanej, renomowanej firmy. Wśród sprzętu nie może zabraknąć: młotów wyburzeniowych, młotów hydraulicznych, , łyżek, koparki i szczęk tnąco-kruszących. Dzięki takiemu sprzętowi firma może realizować zlecenia rozbiórek budynków wykonanych z różnych materiałów.

  • Terminowość – Nieprzekraczanie terminów robót to wizytówka nie jednej firmy. Warto postarać się, żeby prace przebiegły szybko i sprawnie nie przekraczając terminu.

  • Bezpieczeństwo – Zasada bezpieczeństwa przy rozbiórkach powinna być priorytetem. Prace bywają niebezpieczne i obarczone ryzykiem, dlatego największą uwagę należy przywiązać do umiejętnego i sprawnego ich przeprowadzenia.

  • Dbałość o porządek – Prace rozbiórkowe wiążą się z chaosem i dużym bałaganem. Profesjonalna firma po zakończeniu prac powinna posprzątać teren na którym był rozbiórka. Istotna sprawa to właściwe zutylizowanie odpadów i gruzu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  • Dobra opinia – Przed skorzystaniem z usług firmy warto popatrzeć na opinie. Warto poznać opinie osób, które korzystały już z usług firmy. Renomowana firma to gwarancja rzetelnie wykonanej usługi wyburzeniowej.

Eksperci podają czynniki wpływające na metodą wyburzeń. Jednym z nich jest obszar na którym znajduje się budynek, podstawowe materiały budowlane, cel wyburzenia i sposób usuwania gruzu. Pamiętać należy, że wszelkie wyburzenia powinny być zaplanowane z wyprzedzeniem i przeprowadzone w sposób bezpieczny nie tylko dla pracowników firmy wyburzeniowej oraz otaczających budynków. Dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych firm wyburzeniowych. Mam kilka rodzai sposobów wyburzenia:

  • Rozbiórka przez implozję – Wykorzystuje się często do wyburzenia dużych budowli w tym kominów na terenie miejskim. Do jej wykonania używa się materiałów wybuchowych. Odpowiednie rozmieszczenie ładunków i czas ich detonacji ma ogromny wpływ na pomyślność wyburzenia.

  • Rozbiórka koparka o wysokim zasięgu ramienia – Jest to kolejna metoda stosowana w budynkach o wysokości powyżej 20 metrów. Taka maszyna wyposażona jest w kruszarkę, młotek lub nożyce, które przymocowane są na końcu ramienia i służą do wyburzenia budynku od góry do dołu. Jest to bezpieczna metoda wyburzeniowa. Stosuje się przy konstrukcjach betonowych, żelbetonowych, murowanych, stalowych i mieszanych.

  • Wyburzenia za pomocą żurawia i kuli – Wykorzystywana jest do burzenia wysokich budynków murowanych. Kula ważąca około 60 ton jest uderzana o budynek miażdżąc go. Ważne żeby była wykonywana przez bardzo doświadczonych operatorów dźwigu. Metoda ta wywołuje dużo kurzu, wibracji i hałasu, dlatego należy brać pod uwagę powyższe oddziaływanie na otoczenie.

  • Selektywna rozbiórka – Jest to bardzo popularna metoda wyburzeń, dzięki której jest możliwość recyklingu i ponownego użycia niektórych materiałów jak drewno, cegły, metal i beton.

Rozbiórka domu komplikuje się jeśli mamy do czynienia z materiałami szkodliwymi dla środowiska takimi jak eternit lub azbest, który wykorzystywany był do różnego rodzai izolacji termicznych, przeciwpożarowych i rur. Całkowity zakaz produkcji stosowania eternitu obowiązuje od roku 1998. Takie niebezpieczne materiały w czasie rozbiórek należy usunąć z zachowaniem należytej ostrożności. Obowiązek usunięcia szkodliwych materiałów leży po stronie właściciela domu. Warto zlecić profesjonalnej firmie, której fachowcy wiedzą jak postępować z materiałami niebezpiecznymi. Warto wiedzieć, że firmy tego typu nie ograniczają się tylko do usuwania materiału niebezpiecznego, ale również wykonują audyty azbestowe, pomagają pozyskać środki na refundacje poniesionych kosztów, wykonują badania powietrza oraz badania materiałów na zawartość azbestu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież