Wbrew pozorom kwiaty doniczkowe do sypialni do dobry pomysł.

Trzeba wiedzieć, które kwiaty są odpowiednie. Najlepsze są te produkujące w nocy tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. W sypialni nie powinny znaleźć się rośliny zabierające tlen, a wydzielające dwutlenek węgla. W ten sposób nasza jakość snu jest gorsza. Do sypialni nadają się rośliny z odwróconą fotosyntezą. W tym pomieszczeniu nie powinny stać zbyt okazałe rośliny i nie powinno ich być dużo. Sypialnia to pomieszczenie do odpoczynku. Istnieją gatunki roślin, które oczyszczają powietrze z szkodliwych substancji, walczą z rozwojem pleśni i zarodników, a także wzbogacają powietrze w tlen.




Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni

Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrze, poza tym wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb i lakierów. W dzień rośliny produkują tlen pobierając dwutlenek węgla. W nocy ten proces jest odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Nie zachodzi problem z oddychaniem więc nic nie stoi na drodze aby sypialnie dekorować zielonymi roślinami.

Pielęgnowane w sypialni okazy nie tylko pomogą zasnąć, ale również dotleniają organizm i nawilżą powietrze. W temacie aranżacji sypialni kwiatami warto pamiętać, że dorodne okazy ustawia się w przestronnych pomieszczeniach. W standardowej sypialni wystarczą jedna lub dwie roślinki ustawione na przykład na parapecie. W sypialni warto unikać roślin o silnym zapachu, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne.

Jakie kwiaty do sypialni?

Kwiaty doniczkowe do sypialni, które warto mieć:

  • Aloes – w warunkach domowych uprawia się kilkanaście odmian. Najpopularniejsza i najlepszą do sypialni jest aloes drzewiasty. Jest to sukulent dorastający do ponad 1 metra. Można go przycinać dla osiągnięcia ładnego pokroju i ograniczenia wzrostu. Aloes najlepiej umieścić na parapecie lub w pobliżu okna. Nawilża i filtruje powietrze, ponadto w nocy produkuje tlen. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Roślinę w okresie wegetacji podlewa się 1-2 razy na tydzień. W okresie zimowym nawet rzadziej. Kwiat łatwy w pielęgnowaniu. Zimą lubi umiarkowanie chłodne pomieszczenia. W trakcie wietrzenia należy uważać, gdyż zbyt niska temperatura może go zniszczyć.
  • Sansewieria gwinejska – kwiat ten dorasta do 1 metra wysokości. Ma sztywne, szablowate, ustawione pionowo liście. Odmiany o długich liściach ładnie prezentują się stojąc na szafkach lub podłodze. Odmiany o krótkich liściach najlepiej postawić na parapecie. Roślina dobrze radzi sobie w zacienionych sypialniach. Jest to jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin. Jest to wyjątkowo wytrzymała roślina na warunki panujące podczas wegetacji. Radzi sobie nawet z suchym powietrzem. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach. Jeśli mowa o podlewaniu to w zimie ma być skąpe, a w lecie rzadkie. Latem można zastosować nawóz dla kaktusów. Ten kwiat przesadza się rzadko. Wykonuje się go wtedy kiedy korzenie rozpierają doniczkę. Nadmiar wody i zbyt niska temperatura powodują gnicie szyjki korzenia.
  • Dendrobium – jest to storczyk osiągający wysokość 30-50 centymetrów. Posiada grube, skórzaste liście. Kwiaty są drobne zebrane w długi kwiatostan. Barwa kwiatów jak i termin kwitnienia są zróżnicowane. Storczyk jest trudny w uprawie. Wymaga wilgotnego podłoża i rozproszonego światła. Ważną czynnością jest codzienne zraszanie. W przypadku obecności rośliny w sypialni warto pomyśleć o kupnie nawilżacza powietrza. Wyjdzie to z korzyścią dla kwiatu jak i dla domowników. Falenopsis – jest to jeden z najznakomitszych odmian storczyków. Nie lubi zmieniania stanowiska, Lubi jasne miejsca. Rośliny nie zrasza się, a podlewa gdy ma suchą ziemię. Roślina jest bardzo delikatna.
  • Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny – kwiaty różnią się terminem kwitnięcia i budową kwiatów. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego są mniejsze, mają krótkie pręciki i mają ostro zakończone płatki. Najlepiej sprawdzają się ustawione w sypialni na parapecie. Kaktusa nie należy często dotykać, bo ma delikatne kwiaty, które łatwo opadają. W okresie kwitnienia trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Na kilka tygodni przed kwitnięciem zaleca się przestawienie w miejsce chłodne. Kaktus bożonarodzeniowy jeśli jest intensywnie podlewany i stoi w temperaturze 22 Stopni Celsjusza – nie kwitnie. Optymalna temperatura dla rośliny to 10-15 stopni Celsjusza. Kwiat nie lubi przesadzania więc wykonujemy je tylko wtedy kiedy korzenie zaczynają wychodzić w doniczki. Kiedy kwitnie warto 2-3 razy zasilić nawozem dla kaktusów. Schlumbergera – Grudnik – w okresie jesienno-zimowym rozkwita na brzegach płaskich pędów. Po tym wchodzi w okres spoczynku. Kwiat preferuje wysoką wilgotność powietrza i umiarkowanie nasłonecznione miejsce. W nocy produkuje tlen pochłaniając dwutlenek węgla. Idealny kwiat do sypialni nawilżający i oczyszczający powietrze.
  • Kalanchoe – sukulent łatwy w uprawie. Doskonały do sypialni. Minimalna tolerowana temperatura to 16 stopni Celsjusza. Zaleca się umiarkowane podlewanie. Biały nalot na liściach zabezpiecza roślinę przed przegrzaniem. Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Filodendron – sprzyjające warunki to cień i umiarkowane podlewanie. Roślina wymaga podpory.
  • Skrzydłokwiat – jest to roślina pochłaniająca benzen, aceton i formaldehydy zawarte w otoczeniu. Kwiat posiada właściwości nawilżające powietrze. Lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie. Roślinie zaszkodzić może zimą zbyt mocno odkręcony grzejnik i suche powietrze. W takim środowisku brzeg liści zaczynają zasychać. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów. Jest to roślina wieloletnia, co roku obficie kwitnąca. Oprócz białych kwiatów roślinę zdobi intensywnie zielone liście.

Jakie kwiaty do sypialni – podsumowanie

Jak widać wybór roślin do sypialni jest spory. Większość z nich nie jest trudna w uprawie i nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie stanowiska. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. 1-2 roślinki w zupełności wystarczają.

jakie kwiaty do sypialni

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież