Balkon sprawia wrażenie, że mieszkanie w bloku wydaje się być większe niż jest nim w rzeczywistości.

Chętnie spędzamy tu czas wieczorami i w weekendy. Nawet na małym balkonie da się bowiem stworzyć miejsce przytulne, klimatyczne i pozwalające na relaks.

Taka przestrzeń wymaga odpowiedniego oświetlenia, dobranego nie tylko do przestrzeni zewnętrznej. Jak oświetlić tę część domostwa?


Oświetlenie przeznaczone do przestrzeni zewnętrznych

Przede wszystkim należy szukać lamp, które są dedykowane przestrzeniom zewnętrznym. Można je znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Na balkonie bowiem, nawet tym zadaszonym, nie da się uniknąć niekorzystnego działania warunków atmosferycznych. Oświetlenie musi być zatem odporne na wilgoć, opady, niską i wysoką temperaturę, wiatr, a także niesione wraz z nim zanieczyszczenia.

Aby nie przeszkadzać innym mieszkańcom

Planując oświetlenie na balkonie należy mieć na uwadze, że w bloku jest wiele innych mieszkań. Światło nie powinno zatem przeszkadzać innym mieszkańcom. Ma być funkcjonalne, klimatyczne, pozwalające swobodnie korzystać z przestrzeni balkonowej, ale nie może oślepiać czy wybudzać ze snu tych, którzy mają okna niemalże naprzeciwko, a to częste przy dzisiejszym budownictwie.

Jak zatem dobrać oświetlenie? Chodzi nie tylko o konstrukcję lampy i moc światła, lecz również miejsce montażu. Lampy najlepiej montować na bocznych ścianach. Można również postawić na oświetlenie wiszące, mając do dyspozycji zadaszony balkon. Sprawdzą się tu klasyczne konstrukcje wiszące, ale i plafony, ponadto kinkiety.

Dopasowanie do stylu

Oświetlenie na balkonie, który ma sprzyjać jesiennym wieczorom spędzanym z książką w ręku lub podczas romantycznej kolacji, powinno być dopasowane stylem do zastosowanej aranżacji. Nie muszą to być formy czy kolory takie, jak panują w przyległym wnętrzu, jednak decydując się na w miarę spójny wystrój, uda się stworzyć wrażenie, że jest to jedna, większa przestrzeń.

Innym rozwiązaniem jest dobieranie poszczególnych elementów, także lamp, na zasadzie kontrastów. Nowoczesny salon i pobliski balkon w stylizacji romantycznej? Takie połączenie zawsze się udaje!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiele zależy od tego, czy możliwe jest zamontowanie lamp, które potrzebują źródła prądu. Jeśli postawiamy na oświetlenie podłączone do prądu, cała instalacja musi być maksymalnie zabezpieczona przed dostępem czynników zewnętrznych.

Poza tym zastosowane światło nie może razić w oczy, powinno być subtelne, ale i swoim zasięgiem obejmujące jak największą część balkonu.

Liczbę punktów świetlnych należy dopasować do wielkości balkonu. Na małym zazwyczaj wystarczy jedno, na tym dużym, przestronnym można zastosować kilka punktów i stworzyć strefy o określonej funkcjonalności.

Jesienią nie rezygnujmy z odpoczynku na balkonie. Nie musimy go całkowicie zmieniać, modyfikować czy remontować. Wystarczy dobrze dobrane oświetlenie, w tym klasyczne lampy działające na prąd, ale i dekoracyjne oświetlenie np. w formie cotton balls czy lamp solarnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież